Spis treści
Jeśli prowadzisz mikrofirmę lub jesteś freelancerem, Twoim biurem może być po prostu Twoje mieszkanie, a miejscem spotkań z klientami – osiedlowa kawiarnia. Nie zawsze jednak jest to najlepsze rozwiązanie. Potrzebujesz biura na wynajem i właśnie zaczynasz rozglądać się za odpowiednim lokalem? Sprawdź, o jakich kwestiach koniecznie musisz pamiętać.
Odpowiednia lokalizacja
Wybierając najlepsze miejsce na siedzibę Twojej działalności, weź pod uwagę kilka spraw. Nie zawsze prestiżowa lokalizacja w samym centrum miasta się sprawdza. Korki i długi dojazd, brak miejsc parkingowych oraz zatłoczone ulice, wysoka cena wynajmu to minusy tego rozwiązania. Z kolei, jeśli postawisz na wynajem biura za miastem, koszt będzie mniejszy, ale Twoi klienci mogą mieć trudności z dotarciem na miejsce spotkania. Przemyśl więc, na czym zależy Ci najbardziej.
Powierzchnia biura a cena wynajmu
Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby. Wielkość biura, liczba pomieszczeń i ich wyposażenie mają wpływ na cenę wynajmu. Być może warto rozważyć podpisanie umowy z firmą oferującą przestrzenie coworkingowe. W tym przypadku możesz wynająć na określony czas biurko w open spasie dzielonym z innymi przedsiębiorcami czy freelancerami. Jeszcze inne wyjście to wirtualne biuro. Oceń swoje oczekiwania względem powierzchni do pracy i wybierz najlepszą opcję.
Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością
To, czy osoby z niepełnosprawnością będą mogły bez problemu odwiedzić Twoje biuro, jest ważne nie tylko, jeśli prowadzisz gabinet fizjoterapeutyczny. Wysokie schody, brak wind i podjazdów uniemożliwią Ci spotkania z klientem np. na wózku inwalidzkim.
Dostęp do sal konferencyjnych
Sala konferencyjna, w której zorganizujesz prezentację, spotkanie biznesowe czy przeprowadzisz rozmowę rekrutacyjną to wizytówka firmy. Sale konferencyjne powinny być dobrze oświetlone, wyposażone w rzutnik, wygodne, eleganckie meble.
Przeanalizowanie umowy najmu i wypowiedzenia lokalu
Nim złożysz swój podpis na umowie najmu, dokładnie przestudiuj cały dokument. Wbrew pozorom nie jest to zwykła formalność, ale coś, co pozwoli Ci później uniknąć nieprzyjemności. Koniecznie sprawdź, jakie są warunki wypowiedzenia umowy, jakie poniesiesz opłaty, za co jesteś odpowiedzialny jako najemca. Jeśli cokolwiek wydaje Ci się niejasne, doprecyzuj warunki przed podpisaniem umowy.