Zdjęcie w CV

 
Zdjęcie w CV

Czy zdjęcie w CV to konieczność? Jeśli tak, czy musimy wykonać je u profesjonalnego fotografa? A może wystarczy selfie zrobione smartfonem, albo lepiej w ogóle nie dodawać tego elementu?

 

Zdjęcie do CV – czy jest konieczne?


W CV najważniejsze są informacje o kandydacie – to one pokazują, czy dana osoba wpisuje się w profil idealnego pracownia. Warto umieszczać słowa kluczowe w CV. Nie zapominajmy jednak o dbałości o estetykę. Niedbale przygotowane CV stawia kandydata w złym świetle. Czy jednak w życiorysie trzeba umieszczać swoją fotografię? Nie jest to wymóg formalny – CV bez zdjęcia jest poprawne i równie wartościowe, co to ze zdjęciem. Potencjalny pracodawca nie może wymagać od nas dosłania fotografii w późniejszym terminie. Wszystkie informacje, jakich ma prawo oczekiwać, wymienione są w Kodeksie pracy i jest to zamknięty oraz dość wąski zbiór danych.

Niemniej dobre zdjęcie do CV pomoże pokazać profesjonalizm kandydata i tym samym stanowi dodatkowy atut. Warto więc je dodać, pod warunkiem że będzie wysokiej jakości i przedstawi nas w pozytywnym świetle. Są także zawody, w których konkretny wygląd ma znaczenie, np. w przypadku aktorów, hostów i hostess itd. W uzasadnionych przypadkach pracodawca może wymagać więc przesłania fotografii.

Jakie zdjęcie do CV?


Słabe jakościowo zdjęcie do CV to drobiazg przy tym, z czym spotykają się rekruterzy podczas pierwszej selekcji aplikacji. Coraz mniej dziwią fotografie panów z nagim torsem, przytulona para zakochanych, radosne selfie na plaży czy w zoo w towarzystwie małpy. Owszem, życiorys ma przyciągnąć uwagę, ale nie tędy droga do zjednania sobie rekrutera.

Profesjonalne zdjęcie do CV – czyli jakie? Oto kilka wskazówek, które warto uwzględnić, przygotowując fotografię.

1. Zdjęcie musi być wyraźne i dobrej jakości.
2. Rozmiar zdjęcia do CV nie może być za duży (najlepiej maksymalnie 200 KB).
3. Fotografia powinna być zrobiona na jednolitym tle.
4. Należy pamiętać o pogodnym wyrazie twarzy.
5. Zdjęcie w CV musi być w miarę aktualne. Nie zamieszczajmy fotografii z młodości i takich, na których jesteśmy nie do rozpoznania. Nie nakładajmy też upiększających filtrów itd.
6. Na zdjęciu powinna być tylko jedna osoba.

W CV widoczna musi być cała twarz. Pamiętajmy, że zdjęcie nie jest duże, więc jeśli zechcemy pokazać większą część siebie, to w efekcie nasza twarz zajmie mniej miejsca. Jeśli układ treści, który zastosowaliśmy, pozwolił nam na zamieszczenie większej fotografii, możemy dodać zdjęcie części sylwetki. Profesjonalne zdjęcia do CV to także te od pasa w górę, unika się fotografii całego ciała.

 

Jak się ubrać do zdjęcia do CV?


Warto założyć schludne, oficjalne ubranie. Koszulkę z logo ulubionego zespołu lepiej zostawić na inną okazję. Zdjęcie ma pokazać nas w zawodowym kontekście, dlatego powinniśmy wyglądać na nim jak profesjonaliści. Ta zasada jest istotna niezależnie od stanowiska, na jakie aplikujemy. Jeśli jednak szukamy pracy w zawodzie kreatywnym, możemy pozwolić sobie na nieco więcej luzu. Granica jest jednak dość cienka, dlatego zawsze warto mieć na uwadze, że CV ze zdjęciem to nasza wizytówka – powinna być profesjonalna.

 

Jak zrobić zdjęcie do CV?


Mamy dwie możliwości – możemy udać się do zakładu fotograficznego i poprosić o wykonanie fotografii. Zdjęcie do CV u fotografa to jednak dodatkowy koszt. Można go uniknąć. Dobry smartfon także pozwoli nam na wykonanie wysokiej jakości zdjęcia. Najlepiej poprosić o pomoc inną osobę. Na tło, jak wspomniano wyżej, wybierzmy jasną ścianę, bez wzorów i rozpraszających wzrok elementów. Zdjęcie do CV w domu może również wyglądać dobrze.

 

Jak wstawić zdjęcie do CV?

 

Wstawianie fotografii nie jest trudne. Kiedy korzystamy z edytorów tekstowych, wybieramy opcję dodania obiektu zapisanego na dysku. Ważne, aby zdjęcie nie zasłaniało treści i nie nachodziło na inne elementy. Wstawianie fotografii jest wyjątkowo proste, kiedy korzystamy z kreatorów CV. Jedno z takich bezpłatnych narzędzi udostępnia praca.pl. W tym przypadku wystarczy załadować zdjęcie, które automatycznie jest dopasowywane do szablonu życiorysu.

Zdjęcia do CV – popularne błędy

 

Nie każde zdjęcie nadaje się do CV. To podstawa, o której niestety zdarza się zapominać wielu osobom szukającym pracy. Fotografia w CV powinna być formalna.

Jak wyżej wspomniano, nie należy używać zdjęć przedstawiających nas w prywatnych okolicznościach. Z drugiej jednak strony unikajmy dodawania zdjęć np. paszportowych czy legitymacyjnych. Bywa, że nie pokazują one kandydatów w dobrym świetle – mają w końcu zupełnie inne funkcje niż zdjęcia w CV. Fotografia nie powinna być też zbyt duża – nie jest najważniejszym elementem CV, ale dodatkiem i tak należy ją traktować.

Jeśli nie dysponujemy profesjonalnym, dobrym zdjęciem, lepiej pominąć ten element życiorysu, niż wstawić niedbałą fotografię. W wielu krajach w ogóle nie ma zwyczaju umieszczania swojego wizerunku w CV, dlatego kiedy aplikujemy do międzynarodowej korporacji, zdjęcie zupełnie nie jest potrzebne.

 

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty

  • Pracownik zautomatyzowanej linii pakowania granulatu

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Elburg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis pracy: Pracownicy zabezpieczają przy maszynie worki napełniane granulkami, po czy zgrzewają napełnione worki. Następnie worki umieszczane są na taśmie, gdzie wykrywacz metali sprawdza, czy w granulkach nie znajdują się pozostałości metali. Tak przygotowane worki są układane na...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Orderpicker w magazynie z kosmetykami

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede / Heteren / Oosterhout   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: praca przy taśmie produkcyjnej bądź stacjonarnych stanowiskach, pakowanie towaru (pojedyncze kosmetyki oraz zestawy), układanie towaru na paletach i przygotowywanie do wysyłki, zbieranie zamówień, kontrola jakości. Wymagania: zaangażowanie; mile widziane prawo jazdy kat. B; co...
  • Operator wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alphen aan den Rijn   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: wykonywanie transportu wewnątrz zakładowego wózkiem widłowym; wykonywanie czynności pomocniczych, obsługowych i konserwacyjnych wózka; prace magazynowe; Wymagania: doświadczenie przy obsłudze wózków widłowych; uprawnienia na wózki widłowe – potwierdzone certyfikatem;...
  • Pracownik portu – przeparkowywanie aut i kontrola jakości

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Rotterdam   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wymagania: zaangażowanie; prawo jazdy kategorii B - minimum 2 lata czynnej jazdy, znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym, umiejętność precyzyjnego parkowania. chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Wynagrodzenie: podstawowa stawka godzinowa brutto 13,68 EUR +...
  • Specjalista ds. rekrutacji z j.ukraińskim / rosyjskim

    Job Impulse Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie
    6 godz.
    Zadania: zamieszczenie ofert, aktywne działania na socjał media , przeprowadzenie rozmów z kandydatami. Oczekiwania: chęć do podjęcia współpracy, samodzielność, zaangażowanie, dokładność, dyspozycyjność, chęć zarabiania pieniędzy, umiejętności sprzedażowe, wysoka kultura osobista są kluczowe.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.