Praca.pl Poradniki Aktualności
Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

 
Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Zerwane mosty, zalane drogi i domy, ewakuacja ludności z wielu terenów – z tym borykają się dziś tysiące mieszkańców województw południowej Polski. Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawi się w pracy – ani w najbliższych dniach, ani prawdopodobnie w perspektywie wielu kolejnych. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jakie są obowiązki pracodawcy?

 

Spis treści

Powódź a zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej

 

W związku z powodzią, ewakuacją, usuwaniem skutków powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy i prawdopodobnie nie stawi się w niej także w najbliższym czasie. Katastrofa naturalna, jaką jest powódź, to szczególna sytuacja, w której wykonywanie pracy jest niemożliwe, a nieobecność pracownika usprawiedliwiona. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w 2023 roku, pracownik może skorzystać z tzw. zwolnienia z pracy z powodu siły wyższej.

 

Kodeks pracy, art. 148:

 

§  1.  Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.

 

Co ważne, to pracownik decyduje o sposobie wykorzystania zwolnienia z pracy. Powodami mogą być zatem powódź i czynności związane z usuwaniem skutków powodzi. Za taką nieobecność w pracy pracownik uzyskuje wypłatę w wysokości 50% wynagrodzenia.

 

By skorzystać z wolnego, należy złożyć wniosek do pracodawcy najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. Pracodawca zaś jest obowiązany, by takiego wolnego udzielić.

 

Zgodnie z art. 148. Kp. czas zwolnienia, do jakiego pracownik ma prawo, tj. 2 dni lub 16 godzin, dotyczy osób zatrudnionych na pełen etat. Z kolei jeśli podwładny jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy:

 

Kodeks pracy, art. 148:

 

§  4.  Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

 

§  5.  Przepis § 1 w zakresie zwolnienia od pracy udzielanego w wymiarze godzinowym stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.

 

Powódź a urlop na żądanie

 

W nagłej sytuacji każdy pracownik może wykorzystać także urlop na żądanie. 

 

Kodeks pracy, art. 167:

 

§ 2 Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

 

Z urlopu na żądanie można skorzystać w czasie powodzi i w tym celu należy zgłosić ten fakt pracodawcy.

 

Czytaj także: Urlop na żądanie – zasady udzielania

 

Powódź w Polsce – obowiązki pracodawcy

 

Ustawa Kodeks pracy i szereg rozporządzeń chronią pracownika w czasie pracy, a także gdy znajdzie się w szczególnej sytuacji osobistej oraz w przypadku, gdy nieprzewidziana okoliczność narusza działanie całego zakładu pracy. W efekcie powodzi wiele firm w Polsce musiało nagle przerwać działalność. Jakie są obowiązki pracodawców wobec pracowników, gdy przedsiębiorstwo wstrzymuje pracę?

 

  • zamknięta firma

 

Jeśli w firmie dochodzi do przerwania pracy, np. w efekcie powodzi, a więc okoliczności niezależnej od pracownika i nie wynikającej z jego przewinienia, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek wypłacania wynagrodzenia postojowego.

 

Kodeks pracy, art. 81:

 

§  1.  Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

 

Co ważne, w czasie przestoju pracodawca może skierować podwładnego do innej odpowiedniej pracy.

 

Powódź w Polsce – jak można pomóc?

 

W wielu miastach organizowane są zbiórki dla powodzian. Do najpotrzebniejszych rzeczy, które można przekazywać na pomoc dla poszkodowanych, należą woda butelkowana, sucha żywność, środki higieniczne, środki czystości. Niekiedy prosi się także o koce, śpiwory, latarki z bateriami.

 

Uwaga! Liczba potrzebnych artykułów zmienia się, co więcej, nieco inne rzeczy potrzebne są w czasie powodzi, a inne już po ustąpieniu fali powodziowej. Zanim zaniesiesz dary do punktu zbiórki, sprawdź w swoim mieście (np. na stronie urzędu miasta lub fundacji charytatywnej), co jest potrzebne!

 

  • Punkty zbiórek dla powodzian:

    • Warszawa – woda butelkowana, suchy prowiant, środki higieniczne – wszystkie urzędy dzielnic, magazyn Stacji Uzdatniania Wody „Filtry” (brama od ul. Raszyńskiej);
    • Katowice – woda mineralna butelkowana, napoje, żywność długoterminowa, środki czystości, środki higieny osobistej  – Urząd Miasta do 22:00 16 września, następnie: ul. Pocztowa 5 od 7:30 do 20:00, ul. Świdnicka 35a od 7:30 do 20:00 (Terenowy Punkt Pomocy Społecznej nr 7);
    • Piotrków Trybunalski – woda butelkowana, żywność długoterminowa, środki higieniczne, koce, śpiwory – 16 września ul. Dmowskiego 47 od 12:00 do 18:00;
    • Kraków – m.in. żywność długoterminowa, woda butelkowana, środki czystości, karimaty, śpiwory, materace, koce, latarki, baterie, ręczniki papierowe, bandaże, opatrunki – najpóźniej od 17 września magazyn straży miejskiej przy al. Jana Pawła II 188 (wjazd od ul. Śliwkowej) od 9:00 do 20:00. Ponadto osoby chcące pomóc mogą skorzystać z infolinii  885 303 129 (godz. 8.00 do 18.00) oraz kontaktować się na adres e-mail: krakowwspiera@um.krakow.pl;
    • Gdynia – woda butelkowana niegazowana, żywność długoterminowa, środki czystości i materiały higieniczne, karma dla zwierząt, latarki z bateriami, świece naładowane powerbanki, baterie, środki opatrunkowe, agregaty – hala lekkoatletyczna ul. Olimpijskiej 5/9 od 8:00 do 20:00;
    • Poznań – woda butelkowana, suchy prowiant, latarki, baterie, kalosze, wodery, rękawice robocze, rękawiczki jednorazowe – Ochotnicza Straż Pożarna ul. Głuszyna 141A od 16 września godz. 11:00.

       

 To tylko niektóre z miejsc zbiórek. Liczba punktów, w których można przekazywać dary dla poszkodowanych podczas powodzi, stale rośnie.

 

Powódź w Polsce – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kiedy wystąpiła powódź w Polsce?

 

Tzw. powódź tysiąclecia miała miejsce w 1997 roku, kiedy skala zniszczeń i ofiar, w tym śmiertelnych, w południowej i południowo-wschodniej Polsce była bezprecedensowa. Powodzią stulecia nazwano z kolei walkę z żywiołem w 2010 roku. Powódź z września 2024 roku dotknęła przede wszystkim woj. dolnośląskie i opolskie, a także śląskie i małopolskie.

 

  • Jak pomóc podczas powodzi?

 

W czasie powodzi można wesprzeć fundacje zbierające pieniądze na cele związane z pomocą humanitarną dla powodzian i usuwaniem skutków powodzi. Zbiórki prowadzą między innymi Caritas i Polski Czerwony Krzyż. W wielu miastach organizowane są także zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Zgodnie z informacją przekazaną przez UM Warszawy wodę butelkowaną, suchą żywność i środki czystości można przekazywać do magazynu Stacji Uzdatniania Wody „Filtry” (brama od ulicy Raszyńskiej).

Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?