Praca.pl Poradniki Aktualności
Gra o 50 miliardów

Gra o 50 miliardów

 
Gra o 50 miliardów
Młodzi emeryci „przejadają” rocznie 28 mld zł, ponieważ tyle kosztują wczesne emerytury i zasiłki przedemerytalne, wynika z wyliczeń Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaprezentowanych podczas konferencji pt. „Jaka jest prawda o emeryturach pomostowych”. Zdaniem ekspertów Konfederacji, zatrzymanie na rynku pracy 600 tys. osób, którzy według rządowego projektu reformy stracą prawo do emerytur pomostowych, zwiększy PKB o 4% czyli o 50 mld zł rocznie. Eksperci uważają, że jesteśmy najbiedniejszym krajem w UE, poza Bułgarią i Rumunią. Nie mamy wielkiego kapitału ani ropy naftowej, a dobrobyt możemy zbudować tylko pracą. Tymczasem w Polsce pracuje zaledwie 28% osób w wieku 55-64 lat, podczas gdy w Szwecji jest to 70%, w Finlandii 54%, w Niemczech 50%, a w Czechach 45%. Polskie społeczeństwo starzeje się, za 20 lat podwoi się liczba emerytów przypadająca na 100 osób w wieku produkcyjnym. Dzisiaj na 4 pracujących przypada 1 emeryt, za 20 lat 1 emeryt będzie przypadał na 2 pracujących. Zdaniem Lewiatana nasza gospodarka traci fachowców, których nie da się łatwo zastąpić, bo młodzi pracownicy nie mają doświadczenia. Konfederacja przedstawiła także argumenty, które mają obalić żądania związków zawodowych. Przypominają, że związki proponują, by prawo do wcześniejszych emerytur mieli zawsze pracownicy wykonujący określone zawody. Rząd natomiast chce, by prawo to dotyczyło tylko zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. - Polski nie stać na finansowanie wczesnych emerytur dla tak wielu grup zawodowych w nieskończoność. Młodzi pracownicy pracujący w szczególnych warunkach nie mogą oczekiwać od innych obywateli, żeby ich utrzymywali. Trzeba wreszcie pogodzić się z myślą, że pewnych prac nie można wykonywać całe życie i z czasem trzeba zmienić zawód - zauważa PKPP.
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.