Praca.pl Poradniki Aktualności
Gimnastyka w pracy biurowej - weź przykład z Japonii

Gimnastyka w pracy biurowej - weź przykład z Japonii

 
Gimnastyka w pracy biurowej - weź przykład z Japonii

Gimnastyka w pracy biurowej – zalety


Gimnastyka w pracy, czyli czas poświęcony nie na wykonywanie służbowych obowiązków, rozmowy z klientami i odpowiadanie na maile, ale na coś, co teoretycznie powinno być zajęciem po godzinach. Dlaczego więc coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie zwyczaju wspólnych ćwiczeń? Aktywność fizyczna ma długą listę zalet, a pracodawca, który propaguje zdrowy styl życia i zachęca do niego pracowników może liczyć na wymierne korzyści.

Przede wszystkim gimnastyka pozwala na rozładowanie napięcia i obniżenie poziomu stresu. Ciągła gonitwa, by zdążyć z zadaniem nim minie deadline i stałe podnoszenie poprzeczki w dłuższej perspektywie negatywnie odbijają się na efektywności pracowników.  W skrajnych przypadkach permanentnie zestresowanemu pracownikowi grozi wypalenie zawodowe. Dlatego bardzo dobrze, jeśli szef pokazuje, że warto zadbać o zdrowie. Taka postawa pokazuje pracownikom, że przełożonemu na nich zależy, buduje lojalność i motywuje. Wspólne ćwiczenia są też świetnym pretekstem do nawiązywania relacji i poznania się z mniej formalnej strony, sprzyjają dobrej atmosferze w zespole.

 

Gimnastyka w pracy – Japonia

 

Nie wiesz, jak zmotywować pracowników do bardziej efektywnej pracy? Weź przykład z Japończyków. W większości japońskich firm pracownicy w jeden dzień tygodnia razem się gimnastykują. Płeć, wiek i zajmowane stanowisko nie grają roli – ćwiczą wszyscy. Godzina wspólnych zajęć jest wliczana do czasu pracy.


Zgodnie z japońską tradycją poranna gimnastyka należy do całego zespołu rytuałów w japońskich fabrykach. Raz w tygodniu, przed pracą i gimnastyką, pracownicy oraz dyrektorzy spotykają się, by porozmawiać. Jest to tzw. chorei. Podczas tych spotkań szef informuje o pracy czekającej pracowników w danym dniu lub tygodniu. Pracownicy mogą wtedy zgłaszać wątpliwości. (za: Dziennik Łódzki, 2007).

Japończycy znani są ze swojego oddania pracy i nadgodziny traktują jako zupełny standard. W Kraju Kwitnącej Wiśni nie jest niczym wyjątkowym wychodzenie z biura nawet późnym wieczorem, jednak zmęczenie i niewyspanie pracowników obniża ich efektywność. Z tego względu szefowie wielu przedsiębiorstw starają się motywować zatrudnione osoby do dbania o zdrowie i odpoczynek. Wśród biurowych pomieszczeń możemy znaleźć miejsca do relaksu czy drzemki, a pracownicy otrzymują premię za wysypianie się (specjalna aplikacja sprawdza, w jakich godzinach pracownik spał).

Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.