Praca.pl Poradniki Aktualności
Gimnastyka w pracy biurowej - weź przykład z Japonii

Gimnastyka w pracy biurowej - weź przykład z Japonii

 
Gimnastyka w pracy biurowej - weź przykład z Japonii

Gimnastyka w pracy biurowej – zalety


Gimnastyka w pracy, czyli czas poświęcony nie na wykonywanie służbowych obowiązków, rozmowy z klientami i odpowiadanie na maile, ale na coś, co teoretycznie powinno być zajęciem po godzinach. Dlaczego więc coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie zwyczaju wspólnych ćwiczeń? Aktywność fizyczna ma długą listę zalet, a pracodawca, który propaguje zdrowy styl życia i zachęca do niego pracowników może liczyć na wymierne korzyści.

Przede wszystkim gimnastyka pozwala na rozładowanie napięcia i obniżenie poziomu stresu. Ciągła gonitwa, by zdążyć z zadaniem nim minie deadline i stałe podnoszenie poprzeczki w dłuższej perspektywie negatywnie odbijają się na efektywności pracowników.  W skrajnych przypadkach permanentnie zestresowanemu pracownikowi grozi wypalenie zawodowe. Dlatego bardzo dobrze, jeśli szef pokazuje, że warto zadbać o zdrowie. Taka postawa pokazuje pracownikom, że przełożonemu na nich zależy, buduje lojalność i motywuje. Wspólne ćwiczenia są też świetnym pretekstem do nawiązywania relacji i poznania się z mniej formalnej strony, sprzyjają dobrej atmosferze w zespole.

 

Gimnastyka w pracy – Japonia

 

Nie wiesz, jak zmotywować pracowników do bardziej efektywnej pracy? Weź przykład z Japończyków. W większości japońskich firm pracownicy w jeden dzień tygodnia razem się gimnastykują. Płeć, wiek i zajmowane stanowisko nie grają roli – ćwiczą wszyscy. Godzina wspólnych zajęć jest wliczana do czasu pracy.


Zgodnie z japońską tradycją poranna gimnastyka należy do całego zespołu rytuałów w japońskich fabrykach. Raz w tygodniu, przed pracą i gimnastyką, pracownicy oraz dyrektorzy spotykają się, by porozmawiać. Jest to tzw. chorei. Podczas tych spotkań szef informuje o pracy czekającej pracowników w danym dniu lub tygodniu. Pracownicy mogą wtedy zgłaszać wątpliwości. (za: Dziennik Łódzki, 2007).

Japończycy znani są ze swojego oddania pracy i nadgodziny traktują jako zupełny standard. W Kraju Kwitnącej Wiśni nie jest niczym wyjątkowym wychodzenie z biura nawet późnym wieczorem, jednak zmęczenie i niewyspanie pracowników obniża ich efektywność. Z tego względu szefowie wielu przedsiębiorstw starają się motywować zatrudnione osoby do dbania o zdrowie i odpoczynek. Wśród biurowych pomieszczeń możemy znaleźć miejsca do relaksu czy drzemki, a pracownicy otrzymują premię za wysypianie się (specjalna aplikacja sprawdza, w jakich godzinach pracownik spał).

Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?