Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Staż z urzędu pracy – korzyści dla pracodawcy i pracownika

Staż z urzędu pracy – korzyści dla pracodawcy i pracownika

 
Staż z urzędu pracy – korzyści dla pracodawcy i pracownika

Staż z urzędu pracy uregulowany jest w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r. Ma on umożliwić bezrobotnym wykonywanie pracy i nabywania praktycznych umiejętności zawodowych bez formalnego nawiązywania stosunku pracy między nimi a pracodawcą.

 

Bezrobotni są kierowani na staż przez właściwego starostę. Długość stażu może wynosić od 3 do 12 miesięcy, w tym:

• osoby, które nie ukończyły jeszcze 30 roku życia, mogą być skierowane na staż dla bezrobotnych na okres 3-12 miesięcy,
• pozostali bezrobotni mogą być skierowani na staż na okres 3-6 miesięcy.

 

Bezrobotnemu w trakcie stażu przysługuje comiesięczne stypendium, którego wysokość regulują przepisy. W tym czasie bezrobotny nie pobiera natomiast zasiłku.

 

Jakie są inne istotne warunki stażu z urzędu pracy? Stażysta nabywa prawo do świadczenia urlopowego w wymiarze 2 dni na każde 30 dni wykonywania obowiązków.

 

Art. 53.4. Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mówi o formalnej stronie stażu dla bezrobotnych. Odbywa się on „na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według programu określonego w umowie. Przy ustalaniu programu powinny być uwzględnione predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne, poziom wykształcenia oraz dotychczasowe kwalifikacje zawodowe bezrobotnego”.

 

Ponadto, zgodnie z ustawą program, czyli inaczej regulamin stażu z urzędu pracy powinien określać:
• nazwę zawodu lub specjalności, której program dotyczy,
• zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego,
• rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych,
• sposób potwierdzenia nabytych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych,
• opiekuna osoby objętej programem stażu.

 

Starosta kontroluje przebieg stażu i to, czy odbywa się on zgodnie z zawartą umową. Po jego zakończeniu wydaje osobie bezrobotnej zaświadczenie o odbyciu stażu.

 

Staż z urzędu pracy – korzyść dla bezrobotnego

 

Staż z urzędu pracy przynosi korzyści zarówno osobie bezrobotnej, jak i pracodawcy. Wielu bezrobotnych zadaje sobie pytanie: „Czy po odbyciu stażu pracodawca musi mnie zatrudnić?”. Otóż nie ma takiego obowiązku. Z drugiej strony firma, która poświęca czas i angażuje środki w wyszkolenie stażysty będzie bardziej skłonna podpisać z nim umowę niż w przypadku niesprawdzonego kandydata. Dlatego podczas stażu warto dać z siebie wszystko i nastawić się na realny rozwój.

 

Co, jeśli pracodawca mimo to nie zechce po stażu podpisać umowy o pracę? Nawet wówczas trudno czas nauki zawodu traktować jako stracony. Dzięki stażowi osoba szukająca pracy:

• nabywa umiejętności praktyczne,
• zdobywa doświadczenie zawodowe w warunkach pracy,
• zyskuje szansę na zatrudnienie w danej branży,
• pobiera stypendium (niekiedy określane jako wynagrodzenie stażowe, wypłaca je jednak urząd pracy, a nie pracodawca),
• aktywizuje się zawodowo, dzięki czemu łatwiej jest wrócić do pracy zarobkowej,
• tworzy i poszerza sieć kontaktów związanych z wybraną branżą,
• może dołączyć do życiorysu zawodowego ciekawą pozycję.

 

Staż z urzędu pracy – jakie korzyści dla pracodawcy

 

Stażysta z urzędu pracy to również korzyść dla firmy. Dlaczego? Przede wszystkim pracodawca korzysta z efektów pracy zatrudnionego bez obciążenia finansowego przedsiębiorstwa. Ponadto zatrudnienie bezrobotnego na staż daje możliwość sprawdzenia kompetencji nowej osoby jako jako potencjalnego kandydata do pracy i przygotowania go do podjęcia pracy na danym stanowisku zgodnie z potrzebami firmy. Stażysta z PUP może okazać się wyjątkowo cennym nabytkiem dla firmy – wystarczy dać mu szansę na rozwój.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.