Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Zmiana pracy – czy coś nowego rzeczywiście mi pasuje

Zmiana pracy – czy coś nowego rzeczywiście mi pasuje

 
Zmiana pracy – czy coś nowego rzeczywiście mi pasuje

Zmiana pracy zwykle wiąże się ze stresem i niepewnością – czy uda nam się znaleźć miejsce, z którym będziemy mogli się utożsamiać, w którym będziemy się rozwijać i zaczniemy wreszcie zarabiać tyle, ile byśmy chcieli. Niepokój sprawia, że mało kto lubi przechodzić przez procesy rekrutacyjne, a poszukiwanie pracy traktujemy jako zło koniecznie. Jednak nie zawsze tak jest. Co nas popycha do szukania nowej pracy?

 

Nowa praca: co nas skłania do szukania?

 

- redukcja etatów, wypowiedzenie, likwidacja stanowiska

 

Zwolnienie lub wypowiedzenie z pracy może być dobrą okazją i wystarczająco silnym impulsem, by rozejrzeć się za czymś, co będzie bardziej interesujące niż nasze dotychczasowe zajęcie. Jeśli tylko mamy możliwość, by pozwolić sobie na kilka miesięcy przymiarek i poszukiwań, warto się tego podjąć. Znalezienie pracy bardziej dopasowanej do naszej osobowości i oczekiwań, satysfakcjonującej, a przy tym bardziej perspektywicznej, jest warte wysiłku.


Wypowiedzenie może też nieść ze sobą inną informację. Czasami wynika ono z faktu, że praca, którą wykonywaliśmy, nie do końca nam odpowiadała lub nasze predyspozycje do jej wykonywania przestały wystarczać i po prostu przestaliśmy się sprawdzać. Po otrzymaniu wypowiedzenia warto się zastanowić, czy nadal chcemy podążać w tym samym kierunku, czy może właściwsze będzie zdobycie nowych kwalifikacji.

Przy poszukiwaniu pracy warto wybrać kilka lub kilkanaście opcji. Oprócz tej jednej, wymarzonej posady ,najlepiej rozważyć również inne, biorąc pod uwagę np. hobby, zdolności, okoliczności na rynku pracy itp.

- rozwój, przeciwdziałanie nudzie, poszerzanie horyzontów

 

W przypadku osób, które pracują w swojej specjalizacji od 10 i więcej lat, myślenie i zastanawianie się nad wprowadzaniem zmian w życiu zawodowym może być szczególnie trudne. Lata doświadczeń i rutyna w wykonywaniu zadań powodują, że takie osoby często nie wiedzą, czy lubią to, co robią. Łatwo ulec przyzwyczajeniu i spocząć na laurach, przestać się rozwijać. Tymczasem nie jest to korzystne ani dla firmy, ani dla pracownika.

Rynek pracy zna rozwiązania, dzięki którym wieloletni pracownicy mogą na jakiś czas odetchnąć od rutyny i na przykład zająć się czymś zupełnie nowym, poszukać innych niż dotychczas możliwości rozwoju. Umożliwia to między innymi sabbatical. Nie wszyscy pracodawcy jednak są skłonni czekać na powrót podwładnego przez kilka miesięcy czy nawet rok. W przeważającej liczbie przypadków, by podjąć nowe wyzwania, trzeba po prostu postarać się o przekwalifikowanie i zacząć szukać innej pracy.

Czasem nawet sam fakt spróbowania czegoś nowego jest ważniejszy niż charakter podjętego zadania. Po latach rutynowych doświadczeń nowe zajęcie może dać świeże spojrzenie na to, co być może bardziej będzie nam pasowało i z czym czujemy się dużo lepiej niż ze znajomą rutyną.

Skąd wiadomo, że już czas na zmiany? Zazwyczaj czujemy to na długo przed podjęciem decyzji o zmianie pracy. Główne symptomy to:

  • nuda w pracy,
  • irytacja, zdenerwowanie,
  • negatywne emocje pojawiające się już w weekend na samą myśl o konieczności pójścia do pracy w poniedziałek,
  • niezadowolenie z siebie,
  • poczucie stania w miejscu,
  • negatywne emocje związane ze złymi w naszym odczuciu warunkami w obecnej pracy,
  • konflikt w firmie.


- okres przejściowy, przeczekanie


Czasem warto też poszukać nowej posady tylko po to, by zarobić wystarczającą kwotę na realizację jakiegoś długofalowego celu – tworzenie własnego biznesu, przekwalifikowanie się itp. W takiej nowej, tymczasowej pracy, celem jest rutynowe wykonanie obowiązków. Prawdziwa praca zaczyna się dla nas po godzinach, kiedy bierzemy udział w kursach, wykonujemy różne czynności mające na celu przygotować grunt pod nowy biznes itp. Dzięki takim niewymagającym stanowiskom mamy siłę, by zająć się tym, co lubimy naprawdę i co naprawdę przynosi nam satysfakcję.

Podejmując się tymczasowej pracy, pamiętajmy jednak, że nie musi ona oznaczać marnotrawstwa czasu. Niemal w każdej sytuacji można znaleźć jakiś obszar, w ramach którego można się czegoś nauczyć, zarówno jeśli chodzi o kompetencje zawodowe, jak i interpersonalne. Warto się nad tym zastanowić.


- nauka


Czasami decyzja o zmianie pracy jest równoznaczna z powrotem do roli ucznia. Kursy, szkolenia lub nawet nowy kierunek studiów dość szybko mogą wskazać nam, czy praca, którą chcielibyśmy wykonywać, rzeczywiście jest tak interesująca, jak się nam wydaje. Czasem kilka miesięcy spędzonych na nudnych zajęciach stają się wystarczającym argumentem, by zaprzestać snucia wizji świetlanej przyszłości, bo stanowisko, które było interesujące, po pewnym czasie okazuje się nudne lub zbyt wymagające.

Zdarzają się jednak również odwrotne sytuacje, kiedy nowy kurs lub kierunek studiów dają nam prawdziwą wiedzę o swoich predyspozycjach i preferencjach.

 

Szukanie pracy: nad czym się zastanowić zanim zaczniemy poszukiwania?

 

Wypowiedzenie z pracy to szansa na krok naprzód – rozwój zawodowy, ale też osobowościowy. Zanim rzucimy się na ogłoszenia o pracę w internecie czy innym wybranym medium, dajmy sobie chwilę na przemyślenie własnej sytuacji zawodowej. Co brać pod uwagę podczas szukania nowego miejsca zatrudnienia?

 

- preferencje zawodowe

 

To absolutna podstawa. Jeśli nie ma ofert w naszej dziedzinie, warto zastanowić się nad pokrewnymi. Przydatny będzie tu na przykład Barometr zawodów lub doradztwo w lokalnym urzędzie pracy, biurze karier uczelni itp.

 

- sytuacja finansowa

 

Ile chcemy zarabiać? Na jakie minimum jesteśmy w stanie przystać? Być może do decyzji o zmianie pracy popchnęła nas niska pensja na poprzednim stanowisku. Przed kolejną rekrutacją zorientujemy się, jakie są średnie zarobki w interesującej nas branży – łatwiej będzie negocjować z pracodawcami oraz z góry odrzucić niekorzystne propozycje.

 

- satysfakcja z pracy

 

Bardzo ważny czynnik. Nie spodziewajmy się, że zagrzejemy miejsce w firmie, w której czujemy się niedoceniani, nudzimy się, nie napotykamy żadnych wyzwań i nie osiągamy choćby małych sukcesów. Taka sytuacja prowadzi bowiem do frustracji, a w efekcie myśli o zmianie zatrudnienia. Dlatego spodziewaną satysfakcję z wykonywanych zadań warto brać pod uwagę już na samym początku.

 

- wymagania

 

Czy spełniamy wymagania rynku, firm o ugruntowanej pozycji w branży? Czasem dobrym pomysłem w okresie między jednym a drugim zatrudnieniem jest zrobienie dodatkowych kursów, postaranie się o poszerzenie kwalifikacji. Maksymalnie wykorzystajmy wolny czas, kiedy nie musimy codziennie stawiać się w pracy. Dzięki temu damy sobie szansę na lepszą posadę i wyższe zarobki w przyszłości.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    HUB.TECH spółka akcyjna   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: kompleksowa obsługa kadrowa pracowników; przygotowywanie dokumentacji z zakresu prawa pracy m.in. umów o pracę, świadectw pracy, porozumień, aneksów; ewidencja i rozliczanie czasu pracy; monitorowanie absencji; monitorowanie terminów badań lekarskich; obsługa...
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...
  • Orderpicker w magazynie z kosmetykami

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede / Heteren / Oosterhout   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: praca przy taśmie produkcyjnej bądź stacjonarnych stanowiskach, pakowanie towaru (pojedyncze kosmetyki oraz zestawy), układanie towaru na paletach i przygotowywanie do wysyłki, zbieranie zamówień, kontrola jakości. Wymagania: zaangażowanie; mile widziane prawo jazdy kat. B; co...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!