Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Ważne wskazówki przy zmianie pracy

Ważne wskazówki przy zmianie pracy

 
Ważne wskazówki przy zmianie pracy

Niezależnie od przyczyn – jeśli właśnie przyszła pora na zmianę twojej pracy, bądź dobrej myśli i zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą ci przejść przez ważny, ale nie zawsze łatwy proces rekrutacyjny.

 

Opanuj strach przed nową pracą

 

Wiele osób tkwi na swoich stanowiskach, bojąc się podejmowania wyzwań, widma bezrobocia, tego, że nowa praca będzie jeszcze gorsza niż obecna. Kiedy zdecydowałeś się na spotkanie z nieznaną sytuacją – poszukiwaniem pracy – z całą pewnością możesz odczuwać strach przed tym, co ma się wydarzyć. Jest on jednak naturalną reakcją. Jak zatem opanować lęk przed nową pracą i nie dopuścić, by blokował twoje działania?

 

Dobrym reduktorem strachu jest wiedza – im większa, tym mniejszy lęk. W przypadku zmiany pracy warto więc jak najwięcej dowiedzieć się o branży, stanowisku. Znajomość mechanizmów i relacji w świecie, w którym zamierzasz się poruszać, przesunie płaszczyznę postrzegania rzeczywistości z poziomu emocjonalnego na poziom racjonalny i pozwoli przynajmniej częściowo zredukować strach.

 

Pomyśl też o swoich atutach. Zastanów się, za co byłeś ceniony w ostatniej pracy czy na studiach, w czym byłeś mistrzem. Większa wiara w siebie także pomaga zmienić myślenie z „na pewno nie dam sobie tam rady” na „przecież sobie poradzę”.

 

Poznaj branżę

 

Niezależnie od tego, czy zmieniasz zawód, czy szukasz kolejnej pracy na podobnym stanowisku, poznaj realia i specyfikę branży. Te mogą zmieniać się z roku na rok, dlatego dobrze jest trzymać rękę na pulsie. Odmienne mogą być technologie, metody pracy, wymagania pracodawców. Sprawdź je! Bycie na bieżąco pomoże ci także podczas rozmowy rekrutacyjnej.

 

Orientuj się w sytuacji na rynku pracy

 

W tym może pomóc dogłębny research dostępnych danych o obecnej sytuacji na rynku pracy w Polsce, twoim regionie i branży. Warto określić, następnie zapisać swoje wymagania – finansowe, odnośnie czasu pracy, miejsca (codzienny 2-godzinny dojazd do firmy może szybko stać się dużą przeszkodą), wielkości zespołu, benefitów itd., a następnie sprawdzić, w jakim stopniu realne jest ich spełnienie przez pracodawców. Zweryfikuj też, czy interesujące cię oferty są dostępne w okolicy, czy może podjęcie pracy w zawodzie musiałoby wiązać się np. z przeprowadzką.

 

Oczywiście trzeba mieć marzenia, ale w przypadku zmiany pracy, warunkiem koniecznym jest to, by były one realistyczne. Warto stawiać sobie cele, które są osiągalne. Dlatego realnie oceń swoje szanse. Dodatkową pomocą w tym mogą być także zestawienie deficytowych i nadwyżkowych profesji w Polsce w Barometrze zawodów oraz statystyki dotyczące poziomu wynagrodzenia na różnych stanowiskach.

 

Napisz profesjonalne CV

 

Efektywne CV to podstawowy dokument w procesie rekrutacji, dlatego przyłóż do niego szczególną wagę. W sieci znajdziesz różnorakie typy CV, kolorowe i pełne wykresów, grafik, ozdób. Pamiętaj jednak, że estetyka, choć bardzo ważna, zawsze będzie pełnić drugorzędną rolę wobec treści.

 

Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

 

Niezależnie, czy rekruter zaprasza cię na rozmowę o pracę do siedziby firmy, czy umawia się z tobą na wideokonferencję – dobrze się przygotuj, bo pierwsze wrażenie można wywołać tylko raz. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się firma, zdobądź o niej jak najwięcej informacji. Nie sugeruj się jednak wszystkimi opiniami w internecie, bardzo często ich negatywny wydźwięk nie ma uzasadnienia w rzeczywistości.

 

Dowiedz się, co powinna zawierać umowa o pracę, zapytaj pracodawcę i doprecyzuj, jaki zakres obowiązków czeka cię na danym stanowisku. Jeśli przed spotkaniem rekrutacyjnym sprawdziszśrednie zarobki w branży, łatwiej ci będzie wynegocjować satysfakcjonującą pensję.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"
Praca Balcerzak Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Zastępca kierownika magazynu przypraw i opakowań

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Do Twoich głównych zadań należeć będzie: kompleksowe zarządzanie procesami magazynowymi; koordynowanie i organizacja pracy podległego zespołu; nadzór nad dokumentacją magazynową; nadzór nad przyjmowaniem ilościowym i jakościowym opakowań zgodnie ze specyfikacjami; prowadzenie stałej...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?