Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Testy psychometryczne w rekrutacji – czym są? Jakie są rodzaje? Jakie mają korzyści?

Testy psychometryczne w rekrutacji – czym są? Jakie są rodzaje? Jakie mają korzyści?

 
Testy psychometryczne w rekrutacji – czym są? Jakie są rodzaje? Jakie mają korzyści?

Testy psychometryczne to nowoczesne narzędzie, wykorzystywane przez rekruterów na całym świecie. Pozwalają na stworzenie profilu kandydatów do pracy i wyselekcjonowaniu tych, którzy nie tylko posiadają wymagane umiejętności, ale też są zmotywowani i pasują do firmy. Jak wygląda test psychometryczny? Kiedy się go najczęściej stosuje?

 

Spis treści

Testy psychometryczne – co to?

 

Testy psychometryczne służą do badania cech charakteru, kluczowych rysów osobowości, a także typowych zachowań kandydata na stanowisko. Dzięki nim rekruterzy mogą między innymi określić, jaki dana osoba ma temperament, czy dobrze czuje się w grupie, czy też woli pracować w pojedynkę, jak radzi sobie ze stresem, czy jest chętna do pomocy, co ją motywuje, czy często odkłada zadania na później, czy ma trudności z pracą pod presją, czy obawia się nowych zadań, czy jest pozytywnie nastawiona do zmian itp.

 

Testy psychometryczne – rodzaje

 

Zadania rozwiązuje się na kartce papieru lub na komputerze. Czasami pytania mają charakter werbalny. Istnieją różne rodzaje testów psychometrycznych, np.:

 

  • kwestionariusze osobowości (badające np. zdolności interpersonalne, zdolności organizacyjne, wytrwałość, konsekwencję i inne cechy istotne z punktu widzenia życia zawodowego),

  • testy numeryczne (sprawdzające umiejętności matematyczne),

  • testy na inteligencję (weryfikujące zdolność do logicznego myślenia),

  • testy zainteresowań (na podstawie których można określić, co motywuje kandydata, ale też jakie są jego uzdolnienia).

 

Do testów psychometrycznych zalicza się też testy kompetencji zawodowych, sprawdzające, czy kandydat do pracy ma wiedzę niezbędną do podjęcia się zadań zawodowych.

 

Testy psychometryczne – zastosowanie

 

Celem testu psychometrycznego jest sprawdzenie, czy dana osoba posiada wachlarz cech charakteru oraz umiejętności szczególnie cenionych w firmie i przydatnych na danym stanowisku. 

 

Testy są wykorzystywane w czasie rekrutacji. Niekiedy przeprowadza się je także przed podjęciem decyzji o przyznaniu awansów w firmie – np. gdy poszukiwani są najlepsi kandydaci na posady kierownicze.

 

Testy psychometryczne – przykłady pytań

 

W czasie rekrutacji do pracy najczęściej wykorzystuje się testy z pytaniami wielokrotnego wyboru. Są to na przykład:

 

  • pytania behawioralne, w których badany określa, co zrobiłby w danej sytuacji,

  • twierdzenia, do których kandydat musi się ustosunkować,

  • zadania do rozwiązania,

  • zadania badające czas reakcji, szybkość wykonywania polecenia,

  • pytania pozwalające określić wyobraźnię wzrokową, przestrzenną.

 

Do ustalenia profilu kandydata na podstawie odpowiedzi służą przyjęte wskaźniki metryczne.

 

Testy psychometryczne – dlaczego warto je wykonywać?

 

Testy psychometryczne to ceniony na całym świecie element nowoczesnej rekrutacji. Mają one wiele zalet. Przede wszystkim pomagają lepiej ocenić, czy dany kandydat sprawdzi się na stanowisku.

 

W tradycyjnym naborze ciężar oceny kompetencji i motywacji kandydata leży na barkach rekrutera. Ogromne znaczenie mają pierwsze wrażenie, osobiste nastawienie osoby prowadzącej rekrutację, a także incydentalne okoliczności.

 

Przyjmowana do pracy jest najczęściej ta osoba, która zaprezentowała się najlepiej w czasie krótkiego spotkania. Nie zawsze jest to jednak najbardziej kompetentny i pasujący do firmy kandydat. Testy psychometryczne pozwalają ograniczyć przypadkowość w rekrutacji, zobiektywizować proces i dzięki temu dać równe szanse wszystkim aplikującym.

 

Testy psychometryczne – jak się do nich przygotować?

 

Czy można przygotować się do testów psychometrycznych? Z pewnością nie sposób przewidzieć, jakie rekruter postawi nam pytania lub jakie zleci problemy do rozwiązania. Niemniej na to, jak wypadniemy w czasie testu, ogromny wpływ mają umiejętności interpersonalne i inne kompetencje, które możemy szlifować, np.:

 

  • umiejętność płynnego wypowiadania się, 

  • umiejętność analitycznego myślenia, poprawnego wnioskowania,

  • umiejętność rozwiązywania zadań numerycznych, 

  • kreatywność,

  • refleks, 

  • umiejętność rozwiązywania problemów pod presją czasu.

 

Żeby podnieść swoje kompetencje w tym zakresie, warto dbać o rozwój intelektualny, ćwiczyć wyobraźnię, np. czytając książki, rozwiązując łamigłówki czy nawet grając w gry zręcznościowe. Nie zaszkodzi także kilka lekcji z dykcji, ćwiczenie wypowiedzi na głos itp.

 

Testy psychometryczne – jak długo trwa rozwiązywanie?

 

Każdy test psychometryczny może mieć różną długość, zwykle na wykonanie zadania kandydat ma minimum kilkanaście minut. Czas na rozwiązanie problemu jest zazwyczaj podawany z góry, chyba że test ma sprawdzić refleks / szybkość kandydata – w tym wypadku polecenie trzeba wykonać jak najszybciej.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca kierownika magazynu przypraw i opakowań

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich głównych zadań należeć będzie: kompleksowe zarządzanie procesami magazynowymi; koordynowanie i organizacja pracy podległego zespołu; nadzór nad dokumentacją magazynową; nadzór nad przyjmowaniem ilościowym i jakościowym opakowań zgodnie ze specyfikacjami; prowadzenie stałej...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   dziś wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   dziś wygasa
    specjalista junior / mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   dziś wygasa
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   dziś wygasa
    specjalista mid / senior / junior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Pracownik magazynu z uprawnieniami na wózki widłowe

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   62,00 - 65,00 zł brutto/godz.
    20 godz.
    TWOJE OBOWIĄZKI: Komisjonowanie produktów; Pakowanie, skanowanie; Kontrola jakości; Ogólne prace magazynowe; Jazda wózkiem Amaise Obsługa skanera; TWÓJ PROFIL: Minimum roczne doświadczenie w pracy magazynowej; Gotowość do pracy w systemie 3-zmianowym; Podstawowa znajomość języka niemieckiego;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?