Imprezy dla fanów muzyki country czy dla tych, którzy prowadzą równoległe życie w strefie science-fiction, zloty lekarzy, lektorów czy dentystów to już standard. Na takich wydarzeniach spotykają się ludzie o podobnych zainteresowaniach, pojawia się możliwość dyskusji, poznania nowinek z branży. Czy są specjalne zgrupowania dla programistów?
Spis treści
Hackathon – co to?
Hackathon, inaczej maraton programowania, to zgromadzenie, na którym spotykają się specjaliści z branży IT. Rywalizują między sobą, wykonując zadanie zlecone przez organizatorów.
Hackathony to bardzo dobra metoda rekrutacji pracowników, a także rozwiązywania zagadnień z zakresu szeroko pojętego IT. Mogą być wykorzystywane przez przedsiębiorstwa i różnego rodzaju potentatów.
Hackathon – jak wygląda?
Bardzo często spotkania programistów odbywają się w weekendy, w przygotowanych do tego miejscach, ale równie popularne są hackathony online. Uczestnicy, podzieleni na grupy, mają na przykład 24 godziny na stworzenie aplikacji, programu albo rozwiązanie konkretnego problemu.
Na spotkaniach jako uczestnicy gromadzą się osoby posiadające konkretną wiedzę i umiejętności, chcące wykazać się przed organizatorami i jury. Dzięki temu pracodawcy mogą obserwować, czyje działania wyróżniają sią spośród tłumu, mogą wyłonić najlepszych.
Hackathon – jak zorganizować?
Chcąc zorganizować hackathon, na początek trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rodzaju ma być to wydarzenie:
-
online czy stacjonarnie,
-
przeznaczone dla wszystkich chętnych czy dla pracowników określonej firmy.
W przypadku wydarzenia stacjonarnego należy wybrać ciche, odosobnione pomieszczenie, w którym nikt nie będzie przeszkadzał programistom w pracy. Warto zadbać o to, by stoły i krzesła mogły być przesuwane – by zespoły w hackathonie mogły usiąść tak, jak im wygodnie. Należy także dostarczyć catering – wodę, napoje, przekąski. Hackathon może bowiem trwać wiele, wiele godzin. Oczywiście kwestią podstawową jest dobre, stabilne i szybkie połączenie z internetem.
W przypadku hackathonu online warto zaproponować użytkownikom platformę do wspólnej komunikacji – np. Team, Zoom, Slack, Discord… Kanał komunikacyjny powinien umożliwiać tworzenie się grup, a także przekazywanie wiadomości globalnych.
Inne istotne kwestie w czasie organizowania hackathonu to:
-
precyzyjne wskazanie tematu / problemu do rozwiązania / zadania – uczestnicy muszą wiedzieć, czego się od nich oczekuje. Cel nie może pozostawiać pola do dyskusji,
-
określenie limitu uczestników,
-
rozreklamowanie wydarzenia – wśród pracowników firmy lub globalnie,
-
wskazanie nagród – powinny być atrakcyjne, w końcu kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin intensywnego kodowania musi się opłacać.
Hackathon – zalety
To przede wszystkim miejsce spotkania specjalistów, najróżniejszego szczebla – tych dopiero stawiających pierwsze kroki w programowaniu, a także szeroko rozpoznawanych autorytetów i mentorów. Są oni gośćmi takich wydarzeń, często dzielą się wiedzą, doświadczeniem, spostrzeżeniami.
Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz tego zwiększają swoją wartość na rynku pracy. Stają się bardziej rozpoznawalni. Tym, którym nie uda się osiągnąć podium, sam udział w wydarzeniu i tak daje bardzo wiele. To nie tylko możliwość zdobycia kontaktów, ale także ważne doświadczenie, które umieszczone w CV z pewnością zadziała na korzyść kandydata poszukującego zatrudnienia.
To duża szansa na pokazanie swoich umiejętności dla kobiet w branży IT. Czasami, ze względu na panujące stereotypy, ciężko im przebić się podczas standardowej rekrutacji. Udział w hackathonie jest dla nich dodatkowym atutem oraz okazją, by zmierzyć się z konkurencją, nie na poziomie walki płciowej, ale prawdziwych zawodowych kompetencji.
Hackathony to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców: otrzymują produkt, technologię, model działania, rozwiązanie problemu. Mają możliwość rekrutacji najlepszych spośród szerokiego grona specjalistów. Uczestnicy z kolei zyskują doświadczenie, kontakty, a w razie wygranej także znaczące nagrody.