Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Przekwalifikowanie – jak szybko zmienić branżę zawodową?

Przekwalifikowanie – jak szybko zmienić branżę zawodową?

 
Przekwalifikowanie – jak szybko zmienić branżę zawodową?

Czujesz, że stoisz w miejscu i nie widzisz dla siebie żadnych możliwości rozwoju, zwiększenia zarobków, uzyskania awansu? A może straciłeś pracę i dostrzegłeś, że Twój zawód jest mało perspektywiczny, boisz się, że los nigdy się nie odmieni, a Ty zawsze będziesz drżeć o posadę i niewiele zarabiać? Zamiast czekać na korzystny układ gwiazd czy łut szczęścia, weź sprawy w swoje ręce – zacznij się przekwalifikowywać.

 

Współcześnie, w obliczu bardzo dynamicznych zmian na rynku pracy, postępu technologicznego, większej mobilności ludzi, ale i kryzysów gospodarczych (np. w związku z pandemią), przebranżowienie jest zjawiskiem powszechnym. Na przekwalifikowanie się decydują się zarówno osoby młode, zaledwie po kilku latach pracy w jakiejś dziedzinie, jak i starsze, z bogatym bagażem doświadczeń.

 

Nawet radykalna zmiana kwalifikacji zawodowych nie dziwi, obecnie jest też dużo łatwiejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Żeby nauczyć się nowych rzeczy, często nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy sprawne łącze internetowe, czas i motywacja. Co więcej, wiele szkoleń online udostępnianych jest bezpłatnie. Zmianę lub podnoszenie kwalifikacji można zacząć od razu, już dziś. W utrzymaniu motywacji pomoże Ci dobry plan.

 

Wybierz obszar zawodowy

 

Żeby dokonać zmiany, trzeba wiedzieć, czego się chce – oraz czego się nie chce. Jeśli nie masz konkretnych pomysłów co do swojej przyszłej profesji, na początek wybierz obszar zawodowy. Motywacją nie powinny być wyłącznie wysokie zarobki w jakiejś branży. Najlepiej, by wybrana branża była zgodna z Twoimi zainteresowaniami, ale i predyspozycjami, talentami. Bądź wobec siebie szczery, spróbuj realnie ocenić, w czym jesteś dobry i w jakim kierunku chciałbyś spróbować swoich sił. Tylko w ten sposób utrzymasz motywację w trakcie nauki i wytrwasz w postanowieniu.

 

Zaplanuj ścieżkę kariery

 

Po wyborze ogólnego obszaru zawodowego – czas na konkrety. Zrób research i zwróć uwagę, jacy specjaliści są potrzebni w danej dziedzinie. Możesz stworzyć listę tych profesji, które Cię szczególnie interesują. Nie zniechęcaj się, ale zwróć uwagę na tzw. wysokość progu wejścia. Czy łatwo będzie zdobyć odpowiednie kwalifikacje, żeby podjąć pracę? Czy będziesz musiał zdać egzamin państwowy, uzyskać uprawnienia? A może nauka zawodu trwa bardzo długo lub jest kosztowna?

 

Przygotuj się na ciężką pracę, ale pamiętaj też, że możesz dysponować ograniczoną ilością czasu. Wiele osób uczy się nowej profesji wieczorami, po 8-godzinnym dniu pracy. Jeśli zaczynasz od zera i celujesz w zawód wymagający bardzo wysokich kwalifikacji, czas przekwalifikowania się może się przeciągać. Dobrym pomysłem jest więc postarać się zahaczyć w wybranej dziedzinie na jednym z niskich stanowisk, czy nawet na stażu, a następnie sukcesywnie podnosić kwalifikacje i awansować.

 

Zaplanowanie ścieżki kariery zawodowej ma wiele zalet. To konkretne cele, a nie mgliste marzenia, pozwolą Ci ustalić, co powinieneś robić krok po kroku, by w stosunkowo niedługim czasie podjąć pracę w nowej roli.

 

Zdobądź kwalifikacje w zawodzie

 

Wiesz już, jakie chcesz zdobyć stanowisko? Przejrzyj ogłoszenia o pracę, by dowiedzieć się, jakich umiejętności oczekują pracodawcy od kandydatów wykonujących daną pracę. Sprawdzaj blogi, fora branżowe, a potem poszukaj kursów. Sprawdź możliwości uzyskania dofinansowania z urzędu pracy. Zastanów się nad studiami wieczorowymi, podyplomowymi. Zapisz się na szkolenia.

 

W przekwalifikowaniu się kluczowa jest systematyczność. Bez wątpienia pojawią się momenty zniechęcenia, znużenia. Żeby nie porzucić nauki w chwilach kryzysu, zaplanuj kolejne etapy przebranżowienia. Pamiętaj, że grafik nie może być przeładowany. Postaraj się, by uczyć się zawsze o tej samej porze – wyrób sobie nawyk. Staraj się podzielić przyswajany materiał na mniejsze części, a po każdym etapie nagradzaj się.

 

Czytaj także: Barometr zawodów.

 

Bądź cierpliwy

 

Uzbrój się w cierpliwość, bądź wytrwały, ale też podchodź do całej sprawy z głową i skorzystaj z pomocy, jaką niosą media społecznościowe i fora internetowe. Zapisz się do grup zrzeszających zainteresowanych daną branżą, przeglądaj wpisy, udzielaj się, bierz udział w webinarach i w miarę możliwości w spotkaniach branżowych. Dzięki temu podtrzymujesz w sobie ciekawość, a więc i motywację do pracy.

 

Podnoś cały czas kwalifikacje zawodowe

 

Współczesny rynek pracy cechuje duża dynamika zmian – pojawiają się nowe zawody, inne się dezaktualizują. Zmiany dotyczą także konkretnych dziedzin, co wiąże się ze wspomnianym wyżej rozwojem technologicznym, ale i trendami w branży, nowelizacjami prawa, zaleceniami medycznymi czy kwestiami ekologicznymi. Dlatego zdobycie wymarzonej posady nie oznacza końca uczenia się. Pracodawca powinien umożliwić pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jeśli jednak w firmie nie ma ciekawych szkoleń, zamiast pogodzić się z tym stanem rzeczy, działaj na własną rękę, czytaj teksty z Twojej dziedziny, śledź nowinki, zapisuj się na szkolenia czy kursy. Powodzenia!

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"
Praca R4R LEASING Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    2 dni
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 dni
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...
  • Project Manager (PRS)

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    2 dni
    Opis stanowiska: Zarządzanie projektami R4R od pozwolenia na budowę do przekazania nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad realizacją założeń budżetowych oraz harmonogramu procesu inwestycyjnego. Prowadzenie odbiorów końcowych inwestycji w imieniu spółki. Nadzór nad poprawnością...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?