Zmiana pracy
Różne przyczyny zmiany pracy częściowo definiują sposób, w jaki dokonuje się wyboru następnej. Jeśli pracownik został zwolniony ze skutkiem natychmiastowym, może mieć mało czasu na znalezienie kolejnego stanowiska zabezpieczającego jego potrzeby materialne. Stres i presja powodują, że bardzo prawdopodobna jest zmiana stanowiska pracy na gorsze. Pracownik podejmuje pochopne decyzje, nie sprawdzając danego przedsiębiorstwa, byle tylko zachować ciągłość zatrudnienia i stabilność zarobków.
Inni nie mogą znieść sytuacji w obecnej firmie i chcą z dnia na dzień zrezygnować z pełnienia obowiązków. Kolejna grupa czuje, że już nie czerpie satysfakcji z obecnego stanowiska. Jak podjąć decyzję o zmianie pracy, by później nie żałować takiego wyboru?
Zmiana pracy – na co zwrócić uwagę
Lęk przed zmianą pracy czasami paraliżuje, albo sprawia iż podejmuje się zbyt duże ryzyko i zwalnia z firmy bez uprzedniego znalezienia i sprawdzenia przyszłego pracodawcy. Aby zapobiec pogorszeniu sytuacji i sprawić, by zmiana stanowiska pracy wpłynęła na poprawę jakości życia, należy przeanalizować kilka elementów.
Zdefiniowanie obowiązków to jedna z podstawowych kwestii, które należy poruszyć przy omawianiu przyszłego stanowiska. Wykaz zadań do wykonania powinien być jasny i sprecyzowany. Wtedy ma się pełną informację na temat zakresu odpowiedzialności oraz świadomość, z czym wiąże się zmiana pracy.
Znaczącą rolę odgrywa też informacja na temat możliwości rozwoju i przyszłości w danym przedsiębiorstwie. Chodzi o ewentualne drogi awansu, możliwość doszkalania, poszerzania kwalifikacji itd. Skoro pierwsze miejsce pracy dana osoba opuściła, bo nie widziała dla siebie żadnych perspektyw, to przyjęcie stanowiska w firmie nie oferującej niczego lepszego może być stratą czasu.
Jeśli zmiana warunków pracy i płacy ma być zmianą długotrwałą, a dana osoba poszukuje zatrudnienia na stałe, to powinna przeanalizować również miejsce pracy – sposoby dojazdu, charakter przestrzeni biurowej. Bardzo ważna jest także atmosfera w biurze lub zakładzie, sposób zarządzania pracownikami (np. czy każdy pracuje indywidualnie na własny sukces, czy są projekty grupowe, w jaki sposób wyglądają zależności między poszczególnymi działami itd.).
Wiele osób przyjmuje założenie, iż zmiana miejsca pracy powinna wiązać się też ze wzrostem wynagrodzenia. Jest to z reguły dobre podejście – jak zmiana, to tylko na lepsze. Czasem jednak, szczególnie w przypadku przebranżowienia, początkowa pensja może być nieco niższa, niż się założyło. Warto wtedy tę kwestię przedyskutować wcześniej z przyszłym pracodawcą – jakie są docelowe wymagania finansowe i po jakim czasie będą one osiągalne.