Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Praca po 50.? Wszystko jest możliwe!

Praca po 50.? Wszystko jest możliwe!

 
Praca po 50.? Wszystko jest możliwe!

Od wielu miesięcy słyszymy, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika – to on może przebierać w ofertach i stawiać wymagania firmom. Czy faktycznie tak jest? Młode osoby, które zadbały o edukacje, są chętne do pracy i cechują się dobrą orientacją na rynku pracy, raczej nie mają kłopotów zawodowych. Ale co z tymi, którzy zbliżają się do osiągnięcia wieku emerytalnego i właśnie stracili pracę?

 

Praca po 50. – jak ją znaleźć?

 

Nawet jeśli doświadczenie oraz umiejętności pozwalają osobom po pięćdziesiątce przebierać w ofertach, po utracie zatrudnienia w firmach, w których przepracowały np. kilkanaście czy kilkadziesiąt lat – często po prostu nie wiedzą, gdzie i jak szukać nowej pracy.

 

Techniki rekrutacji szybko się zmieniają i proces ten obecnie został niemal całkowicie przeniesiony do internetu.

 

Obowiązują również inne standardy podczas rozmów kwalifikacyjnych niż jeszcze kilkanaście lat temu. Sama rekrutacja często ma kilka etapów i niekiedy uwzględnia wykonywanie zadań z grupie, wcielanie się w role czy odpowiadanie na pytania behawioralne. To wszystko może przytłaczać pięćdziesięciolatków, którzy od dawna nie musieli przejmować się takimi kwestiami jak CV czy strój smart casual na spotkanie z rekruterem.

 

Ponadto obecna sytuacja na rynku pracy może oznaczać, że nie ma już na nim miejsca dla osób posiadających określone kwalifikacje czy umiejętności będące w cenie dekadę czy kilkadziesiąt lat temu. Z drugiej strony rośnie zapotrzebowanie na przedstawicieli nowych specjalności. To wszystko sprawia, że osoby po pięćdziesiątce, które nagle straciły pracę, być może będę musiały rozważyć możliwość przekwalifikowania się, co jeszcze pogłębia obawy.

 

Są oczywiście tacy, którzy nie mają najmniejszego problemu z dostosowaniem się do nowej sytuacji, podejmują inicjatywę, zbierają cenne doświadczenia i bardzo szybko znajdują kolejną pracę. Niemniej w wielu przypadkach pięćdziesięciolatkowie potrzebują wsparcia.

 

Warto też pamiętać, że szukanie pracy jest stresujące niemal dla wszystkich, niezależnie od wieku. Dobrze więc zachować otwartość, być cierpliwym i wytrwałym.

 

Praca dla kobiet po 50.

 

Wielu pracodawców nie chce zatrudniać osób w starszym wieku. Mimo że przemawia za nimi nieraz bezcenne doświadczenie i znajomość branży, panuje obawa, że będą miały trudności z przystosowaniem się do nowych rozwiązań technologicznych i nadążaniem za młodym zespołem. W efekcie oferty pracy po 50. roku życia pojawiają się rzadko.

 

O tym, jak brutalny bywa rynek pracy dla osób przed emeryturą, przekonała się pani Maria.


Mieszka w Szczecinie i przez ponad 30 lat pracowała w tamtejszej spożywczej hurtowni. Karierę rozpoczęła w wieku 22 lat. Na początku była asystentką księgowej. Po 2 latach przejęła wszystkie obowiązki głównej księgowej. W ciągu wielu lat pracy doświadczyła transformacji gospodarczych, tendencji spadkowych i wzrostowych w sprzedaży oraz zmian w strukturze własnościowej. Rok temu firma rozwiązała umowę o pracę z panią Marią, ponieważ zarządzający zdecydowali się na zatrudnienie zewnętrznego biura księgowego. Firmie zależało, aby zmniejszyć miesięczne koszty.

 

„To upokarzające doświadczenia. Szukałam pracy i wysyłałam CV przez kilka miesięcy. Długo nie mogłam doprosić się nawet o rozmowę rekrutacyjną. Mój wiek odstraszał. W końcu syn pani Marii podsunął jej pomysł na własny biznes. Otworzyła jednoosobowe biuro rachunkowe. Dziś pracuje w domu, a jej zleceniodawcy to również klienci byłego pracodawcy – hurtowni spożywczej. „Mam nienormowany czas pracy, więcej pieniędzy i częściej spotykam się z moimi dziećmi i wnukami. Nic nie dzieje się bez przyczyny”, podsumowuje dziś.

 

Praca dla pana po 50.

 

Nieco inne doświadczenia miał pan Kazimierz, który przez całe dorosłe życie prowadził cukiernię w Koszalinie. Doświadczył problemów finansowych w związku z kryzysem. „W górę poszła mąka, koszty produkcji stały się większe, banki nie udzielały kredytów obrotowych. Nie miałem nawet na wypłaty dla pracowników. Zresztą kilka osób musiałem zwolnić. Ostatecznie zamknąłem biznes” – opowiada. Pan Kazimierz został bez środków do życia w wieku 60 lat. Były przedsiębiorca zaczął rozglądać się po rynku pracy i szukać możliwości zatrudnienia. Wkrótce zapisał się na kursy prawa jazdy, uprawniające do prowadzenia samochodów ciężarowych. Przygotować CV pomogła mu córka. Były cukiernik chciał zdobyć pracę jako kierowca, okazało się jednak, że to nie takie proste. Firmy przewozowe preferowały pracowników z doświadczeniem.

 

Pan Kazimierz nie poddawał się i wysyłał aplikacje do skutku. Konsekwencja w działaniu opłaciła się i 60-latek podpisał umowę z małą lokalną firmą transportową. Po 4 miesiącach przeniósł się do międzynarodowego przewoźnika. Jest zadowolony – szczególnie finansowo. „Nie wyobrażam sobie innej pracy. Tu jestem wolny. Nie mam szefa, nikt mi nie rozkazuje. Sam sobie radzę w trasie”, komentuje.

 

Praca po pięćdziesiątce – czemu nie!

 

Podobne historie pokazują, jak wiele zależy od pomysłowości i determinacji osób starających się o pracę. Istotne jest również wsparcie, jakie mogą otrzymać zarówno od bliskich, jak i instytucji pozarządowych lub wreszcie urzędów pracy. Praca nie jest wyłącznie dla młodych. Osoby po 50. często gwarantują solidny bagaż doświadczeń i wiedzę. Mają sporo do zaoferowania.

 

Co może pomóc w znalezieniu pracy po 50. roku życia?

 

Seniorzy powinni zwrócić uwagę na:
• wykłady i warsztaty z tworzenia CV i radzenia sobie podczas rekrutacji, jakie oferuje wiele urzędów pracy,
• kursy zawodowe z urzędu pracy,
• możliwości uzyskania dotacji na określoną działalność gospodarczą,
• możliwości otworzenia własnej firmy,
• oferty pracy zamieszczane na portalach ku temu dedykowanych,
• wyniki corocznego raportu Barometr zawodów, wskazującego na profesje nadwyżkowe i deficytowe w danym powiecie,
• oferty pracy za granicą po 50. roku życia,
• możliwość uzyskania świadczenia przedemerytalnego z ZUS-u.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    HUB.TECH spółka akcyjna   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: kompleksowa obsługa kadrowa pracowników; przygotowywanie dokumentacji z zakresu prawa pracy m.in. umów o pracę, świadectw pracy, porozumień, aneksów; ewidencja i rozliczanie czasu pracy; monitorowanie absencji; monitorowanie terminów badań lekarskich; obsługa...
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...
  • Orderpicker w magazynie z kosmetykami

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede / Heteren / Oosterhout   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: praca przy taśmie produkcyjnej bądź stacjonarnych stanowiskach, pakowanie towaru (pojedyncze kosmetyki oraz zestawy), układanie towaru na paletach i przygotowywanie do wysyłki, zbieranie zamówień, kontrola jakości. Wymagania: zaangażowanie; mile widziane prawo jazdy kat. B; co...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    21 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    21 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!