Praca dla osób po 40. roku życia – czy jest dostępna w Polsce
Jeszcze nie tak dawno osoba, która skończyła 40 lat i straciła pracę, wydawała się być w beznadziejnej sytuacji. Pracodawcy szukali tylko młodych i dobrze wykształconych pracowników. Można śmiało powiedzieć, że dziś sytuacja na rynku pracy jest dla poszukujących zatrudnienia korzystna. Świadczy o tym spadek bezrobocia, który od kilku lat obserwujemy niemal we wszystkich regionach kraju. W wielu branżach przedsiębiorcy mają problem z zapełnieniem wakatów i znalezieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
Także wobec emigracji zarobkowej młodych zainteresowanie pracodawców skupiło się wokół osób starszych. Dlaczego? Bo ludzie po czterdziestce chcą pracować i nie uciekną za granicę. Ponadto takie osoby mają doświadczenie i zawodowe, i życiowe, którego brakuje młodym.
Co więcej, na rynek pracy duży wpływ mają zmiany demograficzne. Społeczeństwo się starzeje, trudno znaleźć osoby młode o odpowiednich kwalifikacjach, a od wiedzy i umiejętności pracowników zależy przecież sukces firm. Choć wdrażanie nowych technologii jest istotne i nieuniknione, to człowiek wciąż pozostaje najważniejszym elementem tej układanki.
Zasoby ludzkie można racjonalnie wykorzystywać, wprowadzając w przedsiębiorstwie zarządzanie wiekiem. Polega ono na uwzględnianiu potrzeb i możliwości osób w różnym wieku i pozwala w pełni spożytkować potencjał zarówno młodszych, jak i starszych pracowników.
Praca po 40. roku życia – rynek pracy
Coraz więcej mówi się o aktywizacji zawodowej osób 45+ czy też 50+. Wyrównywanie szans i przeciwdziałanie wykluczeniu z rynku pracy ludzi w tym wieku to ważny społecznie cel. Nowa praca dla kobiet po 40. roku życia często stanowi szczególnie trudne wyzwanie. Aby znaleźć zatrudnienie, kobieta powinna na pewno wykazać się determinacją i elastycznością. Bardzo ważne jest wyzbycie się stereotypowego myślenia, także o samej sobie. Kobiety po 40. są równie dobrymi pracownikami, co ich młodsze koleżanki. I w żadnym wypadku nie należy myśleć, że to już nie czas na zmiany.
Co oferują pracodawcy ludziom w dojrzalszym wieku? Zatrudnienie na etacie, pełen zakres szkoleń i bogatą ofertę socjalną. Czterdziestolatek może liczyć na pracę budowlańca, kasjera, handlowca, ochroniarza czy kierowcy. Niektóre firmy szukają wśród nich także kierowników sklepów, pracowników biurowych, magazynierów i sprzedawców. Odpowiedni staż jest także bardzo ceniony na stanowiskach kierowniczych. Czterdziestolatkowie mogą zarówno poszukać zatrudnienia w branży, z którą związani byli wcześniej, jak i skoczyć na głęboką wodę, przebranżowić się, czy też założyć własną działalność gospodarczą.