Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Praca po 40. roku życia – szansa na drugą karierę

Praca po 40. roku życia – szansa na drugą karierę

 
Praca po 40. roku życia – szansa na drugą karierę

Praca dla osób po 40. roku życia – czy jest dostępna w Polsce

 

Jeszcze nie tak dawno osoba, która skończyła 40 lat i straciła pracę, wydawała się być w beznadziejnej sytuacji. Pracodawcy szukali tylko młodych i dobrze wykształconych pracowników. Można śmiało powiedzieć, że dziś sytuacja na rynku pracy jest dla poszukujących zatrudnienia korzystna. Świadczy o tym spadek bezrobocia, który od kilku lat obserwujemy niemal we wszystkich regionach kraju. W wielu branżach przedsiębiorcy mają problem z zapełnieniem wakatów i znalezieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

Także wobec emigracji zarobkowej młodych zainteresowanie pracodawców skupiło się wokół osób starszych. Dlaczego? Bo ludzie po czterdziestce chcą pracować i nie uciekną za granicę. Ponadto takie osoby mają doświadczenie i zawodowe, i życiowe, którego brakuje młodym.

Co więcej, na rynek pracy duży wpływ mają zmiany demograficzne. Społeczeństwo się starzeje, trudno znaleźć osoby młode o odpowiednich kwalifikacjach, a od wiedzy i umiejętności pracowników zależy przecież sukces firm. Choć wdrażanie nowych technologii jest istotne i nieuniknione, to człowiek wciąż pozostaje najważniejszym elementem tej układanki.

Zasoby ludzkie można racjonalnie wykorzystywać, wprowadzając w przedsiębiorstwie zarządzanie wiekiem. Polega ono na uwzględnianiu potrzeb i możliwości osób w różnym wieku i pozwala w pełni spożytkować potencjał zarówno młodszych, jak i starszych pracowników.

 

Praca po 40. roku życia – rynek pracy


Coraz więcej mówi się o aktywizacji zawodowej osób 45+ czy też 50+. Wyrównywanie szans i przeciwdziałanie wykluczeniu z rynku pracy ludzi w tym wieku to ważny społecznie cel. Nowa praca dla kobiet po 40. roku życia często stanowi szczególnie trudne wyzwanie. Aby znaleźć zatrudnienie, kobieta powinna na pewno wykazać się determinacją i elastycznością. Bardzo ważne jest wyzbycie się stereotypowego myślenia, także o samej sobie. Kobiety po 40. są równie dobrymi pracownikami, co ich młodsze koleżanki. I w żadnym wypadku nie należy myśleć, że to już nie czas na zmiany.

Co oferują pracodawcy ludziom w dojrzalszym wieku? Zatrudnienie na etacie, pełen zakres szkoleń i bogatą ofertę socjalną. Czterdziestolatek może liczyć na pracę budowlańca, kasjera, handlowca, ochroniarza czy kierowcy. Niektóre firmy szukają wśród nich także kierowników sklepów, pracowników biurowych, magazynierów i sprzedawców. Odpowiedni staż jest także bardzo ceniony na stanowiskach kierowniczych. Czterdziestolatkowie mogą zarówno poszukać zatrudnienia w branży, z którą związani byli wcześniej, jak i skoczyć na głęboką wodę, przebranżowić się, czy też założyć własną działalność gospodarczą.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Budowlanych

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i obowiązujące przepisy prawa; Wypełnianie obowiązków kierownika budowy;
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.