Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Poszukiwanie pracy z uwzględnieniem ukrytego i jawnego rynku pracy

Poszukiwanie pracy z uwzględnieniem ukrytego i jawnego rynku pracy

 
Poszukiwanie pracy z uwzględnieniem ukrytego i jawnego rynku pracy

W szukaniu pracy kandydat często musi wyprzedzać konkurencję. Poszukiwanie pracy z użyciem tradycyjnych metod przestaje wystarczać, kiedy wszyscy je stosują. Konieczna staje się bardziej aktywna postawa, tak żeby wykorzystywać wszystkie możliwości.

 

By zwiększyć szanse na wymarzony etat, warto nie tylko odpowiadać na ogłoszenia, ale także uruchomić wszystkie możliwe znajomości i kontakty. Dodatkowo sami powinniśmy tworzyć okazje, celując w ukryty rynek pracy – rynek stanowisk, które nie są ogłaszane.

 

Jawny i ukryty rynek pracy – definicja

 

Jawny rynek pracy tworzy się za pomocą ogólnodostępnych, publikowanych za pośrednictwem różnych mediów i instytucji ofert zatrudnienia. Przedsiębiorstwa zgłaszają gotowość do przyjęcia nowej osoby i publikują listę wymaganych cech, kwalifikacji i umiejętności na dane stanowisko. Założeniem jawnej rekrutacji jest dotarcie do jak największej liczby osób. W ten sposób firma zwiększa swoje szanse na zatrudnienie najlepszego specjalisty spośród wszystkich kandydatów.

 

Ukryty rynek pracy charakteryzuje elitarność. Wiele ofert nigdy nie trafia na rynek, bo do wypełnienia wakatów używane są inne metody. Mogą być rozpowszechniane tzw. pocztą pantoflową, ustnie czy za pomocą internetu wśród pracowników danej branży, w obrębie przedsiębiorstwa (wewnętrzna rekrutacja) czy w określonym środowisku. Aktywne poszukiwanie pracy powinno zakładać próbę przeniknięcia do tego rynku.

 

Jak dotrzeć do ukrytego rynku pracy?

 

Nie jest to łatwe zadanie. Aktywna forma poszukiwania pochłania bardzo wiele czasu, energii i kreatywności. Mimo to warto korzystać przynajmniej z części technik aktywnych, bo takie postępowanie dodatkowo zwiększa szanse na pracę.

 

Do aktywnych technik zaliczamy m.in.:
• użycie kontaktów osobistych,
• wysyłanie ofert do firm, które nie ogłaszają informacji o naborze,
• kontakty telefoniczne w celu orientacji o wakatach,
• osobiste dostarczanie dokumentów aplikacyjnych jako metoda zdobywania kontaktów z rekruterami.

 

Dobrą metodą uderzenia w ukryty rynek pracy, może też być rejestracja i zamieszczenie swojego życiorysu zawodowego w bazie danych kandydatów. Takie działanie, o ile zrobimy to rzetelnie i starannie, również może nam przynieść korzyści. Należy bowiem pamiętać, że pracodawcy coraz częściej nie uruchamiają nowego procesu rekrutacyjnego, ale przeglądają takie bazy i z nich wybierają odpowiednich kandydatów.

 

Aktywne poszukiwanie pracy – ćwiczenia

 

By umiejętnie i pewnie poruszać się po ukrytym rynku, musimy mieć sprecyzowany cel zatrudnienia. Najlepiej, jeśli wybierzemy jedno, dwa stanowiska. Należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

• Kto potencjalnie byłby zainteresowany naszą kandydaturą?
• Kogo my chcielibyśmy zainteresować?
• Co mamy do zaoferowania potencjalnemu pracodawcy?

 

Dodatkowo musimy również dokonać obiektywnej oceny swojej kandydatury. Spojrzeć krytycznie na własne kwalifikacje oraz określić obszary, które są dla nas interesujące. Znacznie pomoże nam też przygotowanie zestawienia wszystkich swoich osiągnięć, umiejętności, mocnych stron, słabych punktów. Taka lista pozwoli nam na kompleksową ocenę oraz doprecyzowanie celów.

 

Aktywne poszukiwanie pracy – strategia

 

Jako aktywni poszukiwacze pracy, dla których ukryty i jawny rynek pracy nie mają tajemnic, musimy być specjalistami od marketingu swojej kandydatury. W przypadku, gdy nie odpowiadamy na ofertę, ale zgłaszamy się z własnej inicjatywy, wymagania i kryteria, które powinniśmy spełniać, ustalamy my sami. Co więcej, nasze dokumenty aplikacyjne oraz umiejętności prezentacji muszą być spójne z aktywną strategią poszukiwania, którą przyjęliśmy. Mówiąc wprost – musimy wierzyć, że się nam uda.

 

By odnieść sukces, powinniśmy prezentować ponadprzeciętną świadomość mechanizmów biznesowych w branży, do której startujemy. Bez niej nasza kandydatura nie będzie wiarygodna, bo trudno nam będzie udowodnić, że jesteśmy potrzebni w organizacji, której zasad funkcjonowania nie rozumiemy.

 

Zakres terytorialny poszukiwań

 

Warto też szczerze sobie odpowiedzieć na pytanie o swoją mobilność geograficzną. W sytuacji, kiedy pojawi się oferta, może się okazać że jesteśmy bardziej przywiązani do miejsca zamieszkania, niż nam się z początku wydawało. Dlatego decyzję o możliwości przeprowadzki do innej miejscowości należy podjąć już na początku poszukiwań. Poinformujmy o niej rekrutera – będzie świadczyła o naszej determinacji. Warto jednak dobrze przemyśleć tę kwestię. Przeprowadzka najczęściej nie jest prostą sprawą, szczególnie jeśli mamy rodzinę lub kiedy jesteśmy przywiązani do miejsc i ludzi, z którymi spędziliśmy większą część naszego życia.

 

Czas na poszukiwanie pracy – i co dalej?

 

Dla aktywnego poszukiwacza pracy, znalezienie nowej oferty nie jest końcem poszukiwań. By nie wypaść z obiegu, dobrze jest stale trzymać rękę na pulsie. Nie pozwólmy naszym umiejętnościom poruszania się po jawnym i ukrytym rynku pracy zakurzyć się, bo nie wiadomo, kiedy w przyszłości znowu będziemy ich potrzebować. Co więcej, monitorowanie rynku może być okazją do weryfikacji swojej wartości jako pracownika, a przez to silnym bodźcem do rozwoju i argumentem do poproszenia o awans lub podwyżkę.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    HUB.TECH spółka akcyjna   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: kompleksowa obsługa kadrowa pracowników; przygotowywanie dokumentacji z zakresu prawa pracy m.in. umów o pracę, świadectw pracy, porozumień, aneksów; ewidencja i rozliczanie czasu pracy; monitorowanie absencji; monitorowanie terminów badań lekarskich; obsługa...
  • Orderpicker w magazynie z kosmetykami

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede / Heteren / Oosterhout   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: praca przy taśmie produkcyjnej bądź stacjonarnych stanowiskach, pakowanie towaru (pojedyncze kosmetyki oraz zestawy), układanie towaru na paletach i przygotowywanie do wysyłki, zbieranie zamówień, kontrola jakości. Wymagania: zaangażowanie; mile widziane prawo jazdy kat. B; co...
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!