Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Poszukiwanie pracy – jak się do tego przygotować?

Poszukiwanie pracy – jak się do tego przygotować?

 
Poszukiwanie pracy – jak się do tego przygotować?

Poszukiwanie pracy wymaga samodyscypliny, systematyczności i zaangażowania. Jak się do niego zabrać, by szybciej odnieść sukces i znaleźć zatrudnienie?

 

Szukanie pracy: na co zwrócić uwagę?

 

Kiedy szukamy pracy, to, czy ją znajdziemy i jak szybko to nastąpi, zależy przede wszystkim od tego, jak jesteśmy sprawni w analizowaniu rynku pracy. Tymczasem współczesny rynek pracy nie zawsze jest przejrzysty i trzeba specyficznych umiejętności, aby wiedzieć, jak się na nim poruszać.

 

Po pierwsze, przeglądając portale rekrutacyjne, musimy jasno sobie uświadomić, czego szukamy. W innym wypadku czeka nas wielogodzinne przeglądanie ogłoszeń, które nie dają nam wielkiej szansy na pracę. Dlatego określmy nasze kompetencje, zasoby, atuty, zawody i miejsca, w których chcielibyśmy pracować.

 

Po drugie, postarajmy się być elastyczni i otwarci na nowe wyzwania. Nie raz zdarza się, że jesteśmy bardzo przywiązani do idei znalezienia zatrudnienia w wyuczonym czy dotychczas wykonywanym zawodzie. Warunki ekonomiczne, zapotrzebowanie rynku pracy, a także osobiste preferencje i zainteresowania zmieniają się jednak w czasie. Niekiedy najlepszą, choć niełatwą, decyzją jest ta o przekwalifikowaniu. Jeśli chcemy wejść do innej branży, warto zwrócić uwagę nie tylko na kursy i szkolenia, ale też oferty stażu oraz umowy o pracę na okres próbny z możliwością przyuczenia.

Po trzecie, szukajmy rzetelnych informacji i zachowajmy ostrożność w czasie przeglądania ofert. Zanim wyślemy dokumenty aplikacyjne, sprawdzajmy, czy przedsiębiorstwa, agencje pracy działają legalnie – można to zrobić, korzystając z rejestrów KRS, KRAZ i innych.

 

Oferty pracy: gdzie i jak ich szukać?

 

Choć są osoby przywiązane do przeglądania przede wszystkim ofert pracy z urzędu pracy, bez wątpienia najskuteczniejsze jest szukanie pracy przez internet. Na początek warto postawić przede wszystkim na dwie metody.

Pierwszą jest korzystanie ze sprawdzonych platform z ofertami. Kandydat loguje się – zwykle darmowo – w takim miejscu, uzupełnia wirtualne CV bądź po prostu dołącza dokumenty aplikacyjne do kolejnych rekrutacji, w których bierze udział. Może zapisać się do newslettera, dzięki czemu będzie otrzymywać na maila informacje o interesujących ofertach.

 

Drugą dobrą metodą jest przeglądanie stron poszczególnych firm. Często znajduje się na nich zakładka „kariera” albo „praca”, gdzie można znaleźć aktualne dane o wakatach. Nawet jeśli te akurat stanowiska nie są dla nas interesujące, możemy przekonać się, czy firma się rozwija, zmienia strukturę zatrudnienia albo produkcji. Poza tym, jak twierdzą specjaliści, sama strona dużo mówi o firmie. Jeśli organizacja zajmująca się nowoczesnymi technologiami raczy nas od półtora roku informacją: „Strona w przebudowie” albo aktualizacji dokonano dwa lata temu – trudno mówić tu o profesjonalizmie. Poziom graficzny strony, dostępność informacji, łatwość nawigacji – powiedzą nam o wadze, jaka jest przywiązywana do wizerunku firmy i jakości komunikacji ze światem zewnętrznym. To dobra strategia, lecz wymaga od kandydata już wstępnego orientowania się w danej branży i przeglądu funkcjonujących w niej firm.

 

Ponadto, można odwiedzić targi pracy, gdzie wystawcami są instytucje z interesującej nas gałęzi przemysłu czy biznesu. Czasem okazuje się to dodatkową okazją do pozyskania ciekawych kontaktów, być może owocujących ofertą pracy.

Co jeszcze możemy zrobić? Dobrze jest porozmawiać z rodziną i znajomymi, pytać, czy nie znają konkretnego pracodawcy, czy nie mieli z nim kontaktów na stopie zawodowej lub prywatnej. Nieoficjalne informacje o firmach mogą okazać się bardzo pożyteczne.

 

Reasumując, dobry research to podstawa efektywnego poszukiwania pracy. Naturalnie należy również zadbać o niezbędną dokumentację, wykorzystywaną w czasie rekrutacji, jak Curriculum Vitae, list motywacyjny, podanie o pracę czy portfolio. Czy warto wysyłać CV bez ogłoszenia, kiedy firma nie prowadzi naboru? Jak najbardziej. Może się zdarzyć, że nasza aplikacja zrobi na pracodawcy wrażenie i postanowi mimo wszystko nas przyjąć (pamiętajmy przy tym, że kłamanie w CV jest niedopuszczalne).

 

Przede wszystkim natomiast uzbrójmy się w cierpliwość i bądźmy dobrej myśli. Pozytywne nastawienie i realna ocena naszych możliwości z pewnością pomogą nam w poszukiwaniu pracy.

 

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"
Praca ONLYBIO.LIFE S.A.

Polecane oferty

  • Operator bioreaktorów

    InventionBio S. A.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres czynności: obsługa nowoczesnych maszyn w tym bioreaktory, monitorowanie aktualnego stanu technicznego urządzeń, uzyskiwanie substancji potrzebnych do tworzenia konkretnych produktów, analiza otrzymanych wyników, praca w systemie trzyzmianowym.
  • Technik procesów biotechnologicznych

    InventionBio S. A.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Zadania na stanowisku: Obsługa zaawansowanych urządzeń, w tym bioreaktorów, Kontrola stanu technicznego maszyn, Produkcja niezbędnych substancji, Analiza wyników, Praca trzyzmianowa.

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?