Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Poszukiwanie pracy – gdzie znaleźć oferty? Część 3 – e-maile i listy, własne ogłoszenia…

Poszukiwanie pracy – gdzie znaleźć oferty? Część 3 – e-maile i listy, własne ogłoszenia…

 
Poszukiwanie pracy – gdzie znaleźć oferty? Część 3 – e-maile i listy, własne ogłoszenia…

Internet zrewolucjonizował metody prowadzenia rekrutacji. Zdecydowanie najwięcej ogłoszeń o pracę znajdziemy w sieci, dlatego szukając pracy, powinniśmy skupić większość swoich sił na umiejętne poruszanie się po internetowym rynku pracy. A to oznacza dobrą autoprezentację, umiejętność dotarcia do najlepszych ogłoszeń oraz prawidłową komunikację z pracodawcą.

 

W trzeciej, ostatniej części poradnika na temat metod poszukiwania pracy przyjrzymy się więc po kolei takim narzędziom jak e-mail, list motywacyjny oraz własne ogłoszenie w sieci.

 

Metody poszukiwania pracy

 

- list

 

List motywacyjny, podanie o pracę, formularz zgłoszeniowy są to – obok najważniejszego, czyli CV – oficjalne dokumenty, w których szukający pracy musi przedstawić firmie, z czym się do niej zgłasza, zachowując przy tym ściśle ustalone ramy formalne. Owe reguły strukturalne pomagają rekruterom w maksymalnie zobiektywizowanych warunkach szybko porównać ze sobą poszczególne zgłoszenia. Dla samym kandydatów jednak często stanowią utrudnienie.

 

Jak napisać bowiem dobry list motywacyjny, który jednocześnie mieści się w przyjętych standardach? Czy możemy zawrzeć w nim te same informacje co w CV? A jeśli nasze doświadczenie jest niewielkie, jak zapełnić trzy lub cztery standardowe akapity takiego dokumentu?

 

Żeby napisać list, który zwiększy nasze szanse na zatrudnienie, należy pamiętać przede wszystkim, że:

  • dokument powinien mieścić się w standardowym formacie A4 (najlepiej, jeśli ma ¾ objętości strony);
  • list musi być napisany językiem formalnym, uwzględniającym zwroty grzecznościowe;
  • taki dokument ma zaciekawić, zachęcić do poznania kandydata. Nie może zatem być szablonowy. Jeśli nawet nam wydaje nie nudny, to co ma powiedzieć rekruter, który w ciągu dnia czyta kilkadziesiąt podobnych do siebie listów?
  • z powyższego powodu za każdym razem należy napisać nowy list zaadresowany do konkretnego pracodawcy.

 

Niedopuszczalne jest wysyłanie tego samego dokumentu, gdzie dane adresowe wpisujemy w wykropkowane miejsca;
nie warto w liście motywacyjnym kłamać. Całą sztuką jest zaprezentowanie siebie w korzystnym świetle, ale w ramach realnych umiejętności, osiągnięć itp.

 

Napisanie dobrego listu motywacyjnego wydaje się czasochłonne i zanim dojdziemy do wprawy faktycznie takie może być. Pamiętajmy jednak, że szukanie pracy to ciężka praca. Nie wystarczy przeskrolować ogłoszeń w drodze autobusem i westchnąć: „No tak, znów nic nie ma…”. Podobnie jak nie wystarczy wysłać 20 identycznych zgłoszeń na 20 różnych stanowisk, a po braku odpowiedzi uznać, że “zrobiliśmy wszystko, co było można”.

 

- e-mail

 

List motywacyjny, CV i inne dokumenty wysyłamy najczęściej za pomocą poczty elektronicznej. Nie jest to tylko formalność – pamiętajmy, że e-mail dociera do osoby – pracodawcy lub rekrutera – który ocenia, czy jesteśmy odpowiednią osobą na wolne stanowisko. Bierze pod uwagę wszystkie dostępne dane – nie tylko informacje podawane przez kandydata celowo, ale również mimowolnie.

 

Brak podania tytułu e-maila do pracodawcy, niewpisanie żadnej treści czy zbyt poufałe zwrócenie się do adresata mogą na przykład stanowić komunikat o niskiej kulturze osobistej, nieznajomości zasad obowiązujących w kontaktach biznesowych, niechlujności.

 

Z drugiej strony e-mail do firmy stanowi kolejną okazję, by jak najlepiej zareklamować własną kandydaturę do pracy.

 

Powinniśmy pamiętać o tym, by wiadomość:

  • była odpowiednio zatytułowana, np. Zgłoszenie do pracy na stanowisko XYZ, Dokumenty rekrutacyjne – stanowisko XYZ, XYZ – zgłoszenie na stanowisko XYZ;
  • zaczynała się od zwrotu grzecznościowego, np. Szanowny Panie XYZ (ale nie: Szanowna Firmo XYZ!), Szanowni Państwo itp.;
  • była krótka i rzeczowa. Należy napisać, dlaczego wysyłamy ten mail (tzn. wyrazić chęć podjęcia pracy), napisać dokładnie, o jaką rekrutację/ jakie stanowisko nam chodzi. Nie trzeba podawać, skąd dowiedzieliśmy się o prowadzonym naborze;
  • miała zakończenie, czyli zwrot grzecznościowy na koniec oraz podpis imieniem i nazwiskiem.

 

Zwróćmy również uwagę na adres naszego maila – czy nie jest dla nas w jakiś sposób kompromitujący? Warto założyć sobie służbowe konto pocztowe, zawierające w nazwie po prostu nasze imię i nazwisko.

 

Do kogo wysyłać e-maile ze zgłoszeniami? Konieczna jest tu staranność i przemyślany wybór firm. Pamiętajmy o prowadzeniu rejestru, kiedy i do kogo napisaliśmy. Kilkakrotne wysyłanie maili o różnej treści do jednego pracodawcy może nas skompromitować.

 

Jeszcze raz trzeba podkreślić, że nie może też zabraknąć personalizacji maili oraz staranność – tak, aby w nagłówku nie pojawiła się na przykład nazwa innej niż adresat firmy.

 

- własne ogłoszenie

 

Efektywne szukanie pracy oznacza postawę aktywną. Kiedy przeglądamy ogłoszenia i nie widzimy niczego dla nas interesującego, warto odwrócić role i zamieścić w internecie ogłoszenie o poszukiwaniu pracy. Takie anonse warto publikować w mediach społecznościowych, na platformach branżowych i e-learningowych oraz forach.

 

Napisanie dobrego ogłoszenia wymaga kreatywności i postawienia się w sytuacji potencjalnego pracodawcy. Zastanówmy się, jakie umiejętności są najbardziej cenione w naszej branży, jakie postawy zwiększają szanse na zatrudnienie. Nie zapomnijmy też napisać kilku linijek o sobie. Ogłoszenie powinno być rzeczowe, ale również – jak każda dobra reklama – budzić emocje i pozytywne skojarzenia.

 

Warto zacząć od krótkiego przedstawienia siebie. Chodzi o to, by na wstępie zaznaczyć, kim jesteśmy, co jest dla nas ważne, przełamać barierę anonimowości. Następnie warto podać informację o tym, jakiego stanowiska szukamy oraz o doświadczeniu i umiejętnościach. Na koniec zostawmy własne oczekiwania. Pamiętajmy, że do pracodawcy bardziej przemawia to, co my możemy dać firmie, a nie to, jak firma może nam pomóc np. w samorozwoju.

 

Cała wiadomość powinna być zwięzła, napisana z polotem, czasami pomaga odrobina (ale nie nadmiar) humoru i dystansu do siebie.

 

Czy te sposoby poszukiwania pracy są skuteczne?

 

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jakie są najskuteczniejsze metody poszukiwania pracy. W jednej sytuacji lepiej sprawdzi się postawienie na autoreklamę w internecie, w innej najlepsze będzie szukanie pracy przez agencję pracy itp. Duża różnorodność metod jest jednak zaletą. Cała sztuka polega na tym, by wybrać najlepszą dla nas metodę, a kiedy ta się nie sprawdza, dać szansę innej. Jak zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji? Bez wątpienia warto przyswoić sobie kilka zasad:

  • nie kryć przed otoczeniem faktu poszukiwania zatrudnienia,
  • jak najszybciej uzupełnić dokumenty dotyczące ścieżki zawodowej,
  • zgłosić się do urzędu pracy i innych instytucji pomagających bezrobotnym,
  • dokładnie przygotowywać wszystkie dokumenty, listy, aplikacje, które wysyłamy w czasie rekrutacji,
  • sprawdzać firmy, do których aplikujemy, w odpowiednich rejestrach,
  • dokładnie czytać umowy i wyjaśniać wszystkie wątpliwości przed podpisem,
  • kierować się Kodeksem pracy, nie zgadzać się na warunki, które są sprzeczne z prawem pracy,
  • być dobrej myśli – szukanie pracy to spory wysiłek, ale będąc wytrwałymi, na pewno się opłaci. Powodzenia! 
Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik produkcji - owoce i warzywa

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Wymagania: zaangażowanie i motywacja do pracy; mile widziane prawo jazdy kat. B; co najmniej podstawowa znajomość języka angielskiego; dobra organizacja pracy; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – chcemy się z Tobą związać na jak najdłużej! Obowiązki: pakowanie,...
  • Operator wózka widłowego bocznego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: wykonywanie transportu wewnątrz zakładowego wózkiem widłowym bocznym; wykonywanie czynności pomocniczych, obsługowych i konserwacyjnych wózka; prace magazynowe; Wymagania: doświadczenie przy obsłudze wózków widłowych bocznych; uprawnienia na wózki widłowe boczne –...
  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....
  • Pracownik ds. Obsługi Ładunków Lotniczych

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Każdy nowy pracownik bierze udział w 4-tygodniowym kursie przygotowawczym w języku angielskim, który odbywa się co miesiąc. Wymagany poziom języka to A2-B1. Podczas kursu zdobędziesz praktyczną wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy na lotnisku. Po zakończeniu szkolenia uzyskasz...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?