Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Poszukiwanie pracy – gdzie znaleźć oferty? Część 2 – agencje doradztwa, znajomości, bezpośredni kontakt...

Poszukiwanie pracy – gdzie znaleźć oferty? Część 2 – agencje doradztwa, znajomości, bezpośredni kontakt...

 
Poszukiwanie pracy – gdzie znaleźć oferty? Część 2 – agencje doradztwa, znajomości, bezpośredni kontakt...

 

Poszukiwanie pracy to okres, w którym musimy zmobilizować siły, wykorzystać wszystkie swoje atuty, by osiągnąć cel, jakim jest nowa, satysfakcjonująca praca. Jak się do tego zabrać? Warto przede wszystkim wykorzystać jak najwięcej kanałów komunikacji między kandydatami a pracodawcami. W tej części poradnika przyjrzymy się agencjom pośrednictwa pracy, zastanowimy, kiedy warto skorzystać z ich usług, a kiedy bardziej korzystne jest zwrócenie się wprost do pracodawcy. Na koniec pochylimy się nad siecią własnych kontaktów.

 

Od czego zacząć poszukiwanie pracy?

 

pierwszej części poradnika (link) na temat szukania pracy zwracaliśmy uwagę na to, jak ważne jest określenie własnych możliwości oraz atutów, które pomogą nam w zdobyciu nowej posady. W części drugiej zwróćmy uwagę na kolejną kwestię, która powinna zostać przemyślana, gdy staramy się o zatrudnienie. Jest nią dokumentacja.

 

Kiedy tracimy pracę, potrzebujemy zwykle trochę czasu na oswojenie się z zaistniałą sytuacją. Nie jest to moment, gdy mamy ochotę na opisywaniu doświadczeń z byłego już miejsca zatrudnienia w CV czy dopominanie się o korektę w otrzymanym świadectwie pracy. Jednak skompletowanie i uzupełnienie dokumentacji dotyczących przebiegu zatrudnienia pozwoli nam ruszyć z miejsca. Im szybciej tego dokonamy, tym lepiej. W pierwszej kolejności postarajmy się więc:

  • uzupełnić Curriculum Vitae,
  • wykonać nowe zdjęcie do CV, jeśli zamierzamy je dołączać do aplikacji, a poprzednie stało się nieaktualne,
  • zweryfikować, czy wszystkie dane umieszczone na otrzymanym świadectwie pracy są poprawne, a jeśli nie, jak najszybciej złożyć wniosek do byłego pracodawcy o korektę,
  • zgłosić się do urzędu pracy i postarać o status bezrobotnego (jeśli odpowiada to naszej aktualnej sytuacji).

 

Sposoby poszukiwania pracy

 

Wspomniany urząd pracy nie jest jedynym miejscem, który pełni funkcję pośrednika między pracodawcami a osobami poszukującymi zatrudnienia. Na rynku funkcjonuje bardzo wiele agencji pracy, agencji doradztwa personalnego i firm świadczących powiązane z nimi usługi. Czy korzystanie z ich pomocy należy do najskuteczniejszych metod szukania pracy? A może bardziej opłaca się poczta pantoflowa i szukanie pracy po znajomości? Przyjrzyjmy się tym 3 metodom.

 

- agencje doradztwa zawodowego

 

Jak wspominaliśmy na rynku funkcjonuje bardzo wiele prywatnych agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej. Te, które działają w Polsce legalnie, nie pobierają opłat od osób szukających pracy. Warto o tym pamiętać, bo zdarza się, że zobowiązania pieniężne są ukryte – za wprowadzenie naszych danych do bazy czy za wykonanie testów. Tymczasem jedynym źródłem dochodu agencji mogą być opłaty wnoszone przez pracodawców.

 

Co innego, jeśli chcemy zatrudnić kogoś, kto aktywnie i intensywnie będzie szukał zatrudnienia tylko dla nas. Wtedy mówimy o marketingu personalnym i taka usługa może być oczywiście odpłatna.

 

Niestety, niewiele firm świadczących usługi pośrednictwa pracy ma możliwość indywidualnego zajmowania się kandydatami. Poza tym, jeśli już, dotyczy to zwykle tylko wyższych stanowisk. Możemy doświadczyć opieki doradców personalnych jeszcze w momencie, kiedy firma, w której pracujemy, chce nas zwolnić i wykupuje w agencji personalnej usługę outplacementu. Taka ochrona osób – w jakiś sposób poszkodowanych – w procesie zwolnień może przewidywać pomoc w szukaniu zatrudnienia.

 

To, o czym na pewno trzeba pamiętać, decydując się na pomoc agencji, to:

  • sprawdzeniu firmy w rejestrze agencji zatrudnienia (KRAZ), za pośrednictwem rządowej strony internetowej; każda legalnie działająca firma pośrednictwa pracy musi w nim figurować;
  • dokładnym przeczytaniu umowy i sprostowaniu wszystkich wątpliwych kwestii, w szczególności jeśli pojawią się w niej zapisy dotyczące opłat;
  • nieoszukiwaniu w sprawie swojego doświadczenia zawodowego, kompetencji;
  • klarownym przedstawieniu własnych oczekiwań dotyczących przyszłego miejsca pracy.

 

Agencje zatrudnienia sprawdzają się szczególnie w przypadku szukania pierwszej pracy za granicą lub w innym regionie kraju. Korzystanie z nich to również wygoda, ponieważ oferty dostajemy jak na tacy. Z drugiej strony to agent decyduje za nas, które propozycje zatrudnienia mogą być dla nas atrakcyjne, zdajemy się więc na osąd osoby, która tylko w ograniczonym stopniu zna nasze preferencje i predyspozycje.

 

- bezpośredni kontakt z pracodawcą

 

To zdecydowanie najbardziej popularny sposób na szukanie zatrudnienia. Wiele osób ten bezpośredni kontakt stara się wzmocnić, na przykład nie wysyłając CV, ale dostarczając je osobiście do placówki firmy. Panuje przekonanie, że osobiste zaangażowanie już w czasie rekrutacji buduje więź między pracodawcą a kandydatem, zwiększając jednocześnie szanse tego drugiego na etat.

 

Bez wątpienia każda firm, zanim zatrudni pracownika, stara się dowiedzieć, czy może mu zaufać. Narzędzia rekrutacyjne służą temu, by sprawdzić nie tylko to, czy starający się o pracę to osoba kompetentna, ale również jakie wartości wyznaje, jaką jest osobą, czy ma skłonność do częstej zmiany zdania (a więc również zatrudnienia), czy jest zapominalski, cechuje go wysoka kultura osobista, czy dobrze czuje się w sytuacjach społecznych itp. Samodzielnie zwracając się do pracodawcy, pisząc maila, wysyłając oryginalny list motywacyjny bądź podanie o pracę możemy przedstawić siebie w korzystnym świetle. Innymi słowy, zadbać o autoreklamę, pozytywne skojarzenie, które zagwarantuje, że w momencie podejmowania decyzji, kiedy pracodawca będzie rozważać dwie podobne kandydatury, wybierze właśnie nas.

 

Z drugiej strony nie każdy ma dar robienia dobrego wrażenia lub po prostu nie nauczył się jeszcze, jak to robić. Maile z załączonym CV potrafią być nieudolne, puste lub z błędami ortograficznymi. Osobiste dostarczenie CV np. do placówki sklepu, w którym staramy się o pracę, kiedy jednocześnie mamy gorszy dzień, negatywne nastawienie do innych i chcemy po prostu odhaczyć to zadanie, również nie polepszy naszego wizerunku.

 

Reasumując, taka forma szukania pracy wymaga na pewno sporej pewności siebie i doskonałego przygotowania. Trudniejsze są też zwykle odmowy słyszane bezpośrednio, niechęć pracodawców czy ich podwładnych, niż kiedy „po prostu” nie dostaniemy odpowiedzi na przesłana aplikację. Nie do każdej firmy uda nam się też wejść bez stosownych przepustek. Jednak zwolennicy bezpośrednich kontaktów z pracodawcami często uważają je za jedyny sensowny sposób szukania pracy i rzeczywiście odnoszą sukcesy.


- znajomości

 

Wielu z nas stawia na pomoc w szukaniu pracy ze strony rodziny i znajomych. Panuje wręcz przekonanie, że tylko po znajomości można znaleźć naprawdę dobrą pracę. Czy faktycznie tak jest?

 

Przede wszystkim postawienie na pocztę pantoflową oznacza nie tyle szukania posady, co informacji o wolnym stanowisku. Mało kto z nas zna bowiem kogoś, kto rzeczywiście „załatwi” pracę, to znaczy spowoduje, że dana firma nas przyjmie niezależnie od zapotrzebowań kadrowych. Natomiast powinniśmy traktować znajomych jako źródło informacji. Innymi słowy, nie może być w naszym otoczeniu osoby, która nie wie, że szukamy pracy.

 

Okazuje się, że wbrew pozorom najlepszym źródłem wiadomości o pracy nie są osoby nam najbliższe. W rodzinach często jesteśmy powiązani różnymi relacjami, niekoniecznie najlepszymi i łatwymi. Możemy bać się zobowiązań i zarzutów, że pomogliśmy jednemu krewnemu, a innemu nie. Dlatego często skuteczniejsze jest postawienie na znajomości oraz otoczenie.

 

Wiele osób uważa, że informacja o własnym bezrobociu jest wstydliwa. Pomyślmy jednak – co jest bardziej wstydliwe – szukanie pracy czy bezczynność? Nie ma niczego niewłaściwego w aktywnym szukaniu zatrudnienia. Przeciwnie, jest to dowód pewności siebie, odwagi i determinacji.

 

Podsumowując, poszukiwanie etatu przez znajomości warto traktować jako rodzaj alternatywnej metody szukania pracy, to znaczy uzupełnienie innych technik – wysyłania CV, udziału w szkoleniach, konsultacjach zawodowych. Postawienie na wiele rozwiązań jednocześnie zwiększa szansę na szybkie znalezienie pracy.

W trzeciej części poradnika opowiemy, jak wysłać e-mail do pracodawcy oraz jak wygląda skuteczne szukanie pracy w sieci.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Operator wózka widłowego bocznego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: wykonywanie transportu wewnątrz zakładowego wózkiem widłowym bocznym; wykonywanie czynności pomocniczych, obsługowych i konserwacyjnych wózka; prace magazynowe; Wymagania: doświadczenie przy obsłudze wózków widłowych bocznych; uprawnienia na wózki widłowe boczne –...
  • Pracownik produkcji - owoce i warzywa

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Wymagania: zaangażowanie i motywacja do pracy; mile widziane prawo jazdy kat. B; co najmniej podstawowa znajomość języka angielskiego; dobra organizacja pracy; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – chcemy się z Tobą związać na jak najdłużej! Obowiązki: pakowanie,...
  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....
  • Pracownik ds. Obsługi Ładunków Lotniczych

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Każdy nowy pracownik bierze udział w 4-tygodniowym kursie przygotowawczym w języku angielskim, który odbywa się co miesiąc. Wymagany poziom języka to A2-B1. Podczas kursu zdobędziesz praktyczną wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy na lotnisku. Po zakończeniu szkolenia uzyskasz...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?