Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Poszukiwanie pracy – gdzie znaleźć oferty? Część 1 – prasa, telewizja, radio, urzędy pracy itp.

Poszukiwanie pracy – gdzie znaleźć oferty? Część 1 – prasa, telewizja, radio, urzędy pracy itp.

 
Poszukiwanie pracy – gdzie znaleźć oferty? Część 1 – prasa, telewizja, radio, urzędy pracy itp.

Utrata zatrudnienia wiąże się zwykle z dużym stresem, poczuciem zagrożenia, niepewnością dotyczącą przyszłości. Kiedy targają nami takie emocje, trudniej jest podejmować przemyślane decyzje i wytyczyć plan działania. Przedstawiamy trzyczęściową pomoc w poszukiwaniu pracy – w tej części przyjrzymy się ogłoszeniom.

 

Jak efektywnie poszukiwać pracy?

 

Zanim złapiemy za telefon i zaczniemy przeglądać oferty, warto dać sobie chwilę na refleksję dotyczącą swojej sytuacji. Zrozumienie, jaką zajmujemy pozycję na rynku pracy, jeszcze zanim zaczniemy wysyłać zgłoszenia i umawiać się na rozmowy rekrutacyjne, pozwoli nam oszczędzić czas i wysiłek. Będziemy bowiem dokładnie wiedzieć, w co celować, na jakie oferty zwracać uwagę, a które w danych okolicznościach nie przedstawiają szansy na satysfakcjonujący etat.

 

Szukanie pracy zacznijmy od odpowiedzi na pytania:

  • Czy chcielibyśmy pracować w tym samym obszarze, co dotychczas?
  • Czy szukamy pracy na tym samym stanowisku, czy może bierzemy pod uwagę pokrewne posady?
  • Czy myślimy o przekwalifikowaniu?
  • Jakie są nasze kluczowe umiejętności? W czym jesteśmy naprawdę dobrzy?
  • Czy szukamy pracy tylko w miejscowości, w której mieszkamy, czy bierzemy pod uwagę przeprowadzkę?
  • Jaki dzienny, tygodniowy wymiar czasu pracy bierzemy pod uwagę?
  • Grafik tylko elastyczny czy może sztywne godziny wykonywania obowiązków?
  • Na jaką minimalną stawkę wynagrodzenia jesteśmy skłonni przystać?
  • Czy bierzemy pod uwagę system prowizyjny, premiowy, czy to absolutnie odpada?
  • Ile czasu jesteśmy skłonni poświęcać na dojazd do pracy?
  • Czy posługujemy się biegle jakimś językiem obcym? Czy wchodzi w grę praca w środowisku międzynarodowym lub wyjazdy zagraniczne?
  • Jakie dodatkowe umiejętności posiadamy (w stopniu, w którym możemy je faktycznie wykorzystać na nowym stanowisku)?
  • Czy mamy jakieś szczególne potrzeby związane z miejscem pracy?
  • Ile czasu maksymalnie możemy dać sobie na poszukiwanie pracy?
  • Czy potrzebny jest nam urlop na poszukiwanie pracy (w przypadku pozostawania w stosunku pracy, okresu wypowiedzenia)?

Taki zawodowy “rachunek sumienia” pomoże uporządkować oczekiwania, z jakimi zasiadamy do przeglądania ofert pracy.

Oczywiście czasami bywa tak, że w naszym zawodzie jest duża konkurencja bądź cała branża zmaga się z kryzysem i znalezienie posady zgodnej z kwalifikacjami graniczy z cudem. Tymczasem potrzeby życiowe muszą w jakiś sposób zostać zabezpieczone. W sposób naturalny zaczynamy szukać ofert w obszarach, które wydają się nam oferować najwięcej wolnych wakatów. To naturalna i dobra strategia, niemniej i w tym momencie warto jak najmniej pozostawić przypadkowi i:

  • wziąć pod uwagę swoje predyspozycje i oczekiwania,
  • skorzystać z porady urzędu pracy. Może on mieć np. oferty płatnego stażu (dzięki któremu jednocześnie możemy zacząć się przekwalifikowywać),
  • zapoznać się z badaniem Barometr zawodów, które pokazuje zawody deficytowe w danym powiecie, województwie i w skali kraju.

 

Trzeba również pamiętać, że efektywne poszukiwanie pracy to nie tylko przeglądanie ofert i wysyłanie CV. Wiele osób decyduje się na opublikowanie ogłoszenia o poszukiwaniu pracy, na przykład w mediach społecznościowych, na różnego rodzaju portalach i forach. Takie działanie zwiększa szansę na dotarcie do pracodawców, którzy aktualnie nie prowadzą oficjalnej rekrutacji, ale z jakichś powodów mogą być skłonni wziąć pod uwagę naszą kandydaturę.

 

Oferty pracy: gdzie znaleźć? Na co zwrócić uwagę?

 

Jeśli chodzi o same kanały szukania zatrudnienia, obecnie głównym źródłem ofert jest internet, w szczególności portale z ogłoszeniami, które dają gwarancję bezpieczeństwa zarówno szukającym posady, jak i pracodawcom. Młodzi ludzie często korzystają również z biur karier w placówkach kształcenia. Pomoc młodzieży ofiarowują też Ochotnicze Hufce Pracy.

 

Gdzie jeszcze warto szukać? Pamiętajmy, że im szerszy zakres poszukiwań, tym większa szansa na sukces. Przyjrzyjmy się pozostałym opcjom:


- ogłoszenie o pracę w gazecie

 

Część firm jest przywiązanych do tego tradycyjnego medium. Rubryki z ogłoszeniami o pracę współcześnie nie są już tak rozbudowane jak niegdyś, jednak bez wątpienia warto je przeglądać. Poszczególne tytuły mają wyznaczone dni na zamieszczanie tego typu ogłoszeń, mają również mutacje regionalne. Ogłoszenia, z uwagi na ograniczenie dotyczące liczby znaków, zwykle są skrócone i zawierają wyłącznie podstawowe informacje. Zwróćmy uwagę na jego rozmiar, estetykę, logikę i jasność sformułowań, a także, jak często się ukazuje. Czytajmy wnikliwie wymagania i jeśli nie spełniamy jakiegoś fundamentalnego – nie wysyłajmy aplikacji. „Kandydat – desperat”, czyli taki, który reaguje na wszystkie ogłoszenia, nie jest zbyt mile widziany. Z drugiej strony, rok mniej doświadczenia, za to w doskonałej firmie, czy mała niezgodność kierunku wykształcenia zniwelowana praktyką robiąca wrażenie, dają nam możliwość zawalczenia o posadę. Kiedy ogłoszenia na jedno stanowisko pojawiają się kilka razy bywa, że poprzeczka została postawiona zbyt wysoko i firmie trudno jest znaleźć odpowiednia osobę.

 

Ponieważ ogłoszenia w prasie raczej nie zawierają wyczerpujących danych dotyczących firmy, nim zadzwonimy, warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej, na przykład sprawdzić przedsiębiorstwo w sieci, na stronie KRS itp.


- oferty pracy w radiu

 

W tym przypadku ogłoszenia również stanowią pewien skrót, który można traktować jako punkt wyjścia do dowiedzenia się czegoś więcej na temat posady. W ogłoszeniach radiowych zwykle nie znajdziemy informacji o warunkach pracy, umowy, konkretnych wymagań – o to wszystko będziemy musieli dopytać już w czasie rozmowy z rekruterem.

 

- ogłoszenie o pracę w telewizji

 

Obecnie nie są powszechną formą pozyskiwania pracowników, przede wszystkim z uwagi na wysoki koszt czasu antenowego. Z drugiej strony stanowią dowód prestiżu i ugruntowanej pozycji firmy, dlatego zawsze warto zwracać na nie uwagę. Ogłoszenie telewizyjne to również jasny komunikat na temat tego, jak przedsiębiorstwo chce być postrzegane. Z formy ogłoszenia możemy się zorientować, czy stawia na wartości tradycyjne, czy szuka osób kreatywnych i myślących nieszablonowo, czy jest to start-up chcący być odbierany jako miejsce na luzie. Te wszystkie dane warto wziąć pod uwagę podczas kontaktu z rekruterem i wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną.

 

- oferty pracy w urzędzie pracy

 

Urzędy pracy zwykle nie dysponują bardzo szerokim wachlarzem ogłoszeń, jednak i tak warto zaznaczyć w UP swoją obecność. To miejsce dla osób aktywnych, takich, co same przychodzą i pytają. Jako instytucje budżetowe, nie zawsze są w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby petentów w zakresie płatnych form aktywizacji. Dlaczego zatem warto z nich korzystać? Przede wszystkim dlatego, że status bezrobotnego daje prawo (po spełnieniu warunków) do zasiłku, ubezpieczenia, doradztwa zawodowego i innych form pomocy. Nawet, jeśli w UP nie ma dla nas obecnie interesujących ofert, warto pytać o kursy, szkolenia, praktyki, dofinansowania, zasiłki, słowem – wszelkie narzędzia, które mogą pomóc zdobyć nowe kompetencje, rozejrzeć w jakiejś branży, znaleźć zatrudnienie na próbę lub na stałe.


W kolejnej części poradnika przyjrzymy się agencjom pośrednictwa pracy oraz podpowiemy, jak najskuteczniej wykorzystać prywatne kontakty podczas szukania zatrudnienia.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Operator wózka widłowego bocznego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: wykonywanie transportu wewnątrz zakładowego wózkiem widłowym bocznym; wykonywanie czynności pomocniczych, obsługowych i konserwacyjnych wózka; prace magazynowe; Wymagania: doświadczenie przy obsłudze wózków widłowych bocznych; uprawnienia na wózki widłowe boczne –...
  • Pracownik produkcji - owoce i warzywa

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: zaangażowanie i motywacja do pracy; mile widziane prawo jazdy kat. B; co najmniej podstawowa znajomość języka angielskiego; dobra organizacja pracy; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – chcemy się z Tobą związać na jak najdłużej! Obowiązki: pakowanie,...
  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    18 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    18 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    18 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....
  • Pracownik ds. Obsługi Ładunków Lotniczych

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Każdy nowy pracownik bierze udział w 4-tygodniowym kursie przygotowawczym w języku angielskim, który odbywa się co miesiąc. Wymagany poziom języka to A2-B1. Podczas kursu zdobędziesz praktyczną wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy na lotnisku. Po zakończeniu szkolenia uzyskasz...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?