Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Poszukiwanie nowej, lepszej pracy – co robić, by nie wzbudzać podejrzeń?

Poszukiwanie nowej, lepszej pracy – co robić, by nie wzbudzać podejrzeń?

 
Poszukiwanie nowej, lepszej pracy – co robić, by nie wzbudzać podejrzeń?

Szukanie nowej pracy w czasie, gdy wciąż jesteśmy zatrudnieni, jest zazwyczaj postrzegane jako brak lojalności w stosunku do firmy i może skutkować różnymi konsekwencjami, nawet zwolnieniem z powodu utraty zaufania do pracownika. Jakie są sposoby szukania pracy w ukryciu przed obecnym pracodawcą?

 

Szukanie nowej pracy, będąc zatrudnionym: co nas zdradza?

 

Przede wszystkim nie ma nic niewłaściwego w poszukiwaniu pracy jeszcze w momencie pozostawania w stosunku pracy z innym podmiotem. Jeśli firma przestała spełniać nasze oczekiwania, warunki nie poprawiają się itd., dlaczego nie poszukać czegoś bardziej odpowiedniego? Z drugiej strony pracownik ma prawo poinformować pracodawcę o chęci odejścia w dogodnym dla siebie terminie, uwzględniając okres wypowiedzenia. Może więc na jakiś czas zachować ten zamiar w tajemnicy.

 

Miejmy świadomość, że mimo wszystko może być to trudne z uwagi na kilka kwestii:

 

- monitorowanie komputerów pracowników

 

Przede wszystkim pracodawca ma prawo monitorować to, co robimy w pracy. W żadnym wypadku nie używajmy służbowego telefonu stacjonarnego do odbierania telefonów od rekrutera. Nie korzystajmy z komputera w pracy w celu poszukiwania ogłoszeń, a przede wszystkim nie używajmy służbowej skrzynki pocztowej, która jest jednym z najczęściej filtrowanych elementów.

 

Warto przy tym pamiętać, że monitorowanie komputera i służbowej skrzynki pocztowej przez pracodawcę musi być prowadzone w sposób jawny, a szef nie ma prawa czytania naszej prywatnej korespondencji. Niemniej już sam widok nagłówka np. Odpowiedź na ogłoszenie o pracę – jest aż nadto sugestywny.

 

- ubiór na rozmowę kwalifikacyjną

 

Kolejną sprawą, która może być kłopotliwa, jest nasz ubiór. W sytuacji, kiedy po godzinach umawiamy się na rozmowę kwalifikacyjną o pracę, zbyt elegancki strój założony na tę okazję może wzbudzać podejrzenia.

 

Jednym rozwiązaniem jest zamienienie przed wyjściem na rozmowę dodatków do zwykłego stroju smart casual na bardziej eleganckie np. w samochodzie. Z kolei jeśli profesjonalna rozmowa kwalifikacyjna wymaga od nas naprawdę eleganckiego ubioru, wówczas w ostateczności możemy przebrać się zaraz po pracy.

 

- rozmowa telefoniczna w sprawie pracy

 

Pamiętajmy też, że rozmowa przez telefon z potencjalnym pracodawcą, który chce nas zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną powinna się odbywać w dyskretnym miejscu. Jeśli będziemy ją prowadzić przy współpracownikach, z pewnością informacja o tym, że szukamy innej pracy rozprzestrzeni się i wkrótce trafi do przełożonego.

W przypadku, gdy komfort rozmowy jest zagrożony, lepiej otwarcie powiedzieć rozmówcy, że w tym momencie nie możemy rozmawiać i poprosić o telefon w innym terminie. 

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"
Praca Vetlab Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Vetlab Sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Senior Product Manager

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław    praca mobilna
    starszy specjalista (senior) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Obowiązki Senior Product Managera: Zrozumienie klienta: Przeprowadzanie wywiadów z użytkownikami, analiza ich potrzeb i oczekiwań. Specyfikacje produktu: Przekładanie potrzeb na konkretne wymagania i prototypy, priorytetyzacja zadań. Współpraca z zespołami: Praca z zespołem programistów,...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.