Najczęściej przygotowywane dokumenty aplikacyjne to list motywacyjny oraz CV. Wysyła się je w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie. Jeśli szczególnie zależy Ci na zatrudnieniu się w firmie, która aktualnie nie prowadzi rekrutacji, przygotuj podanie o pracę. Zwykle to pismo kojarzy się z formalnym naborem, np. do szkoły czy urzędów, ale tak naprawdę podanie możesz wysłać na dowolne stanowisko, także jeśli szukasz pracy w sklepie. Jak napisać podanie o pracę na stanowisku sprzedawcy? Co musi zawierać ten dokument i kiedy się go wysyła?
Podanie o pracę sprzedawca – wzór
Jak powinno wyglądać? Składa się ono z kilku formalnych elementów, których nie możesz pominąć. Musi zawierać:
- Twoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe,
- miejscowość i datę sporządzenia podania,
- dane adresata (sklepu/ managera/ dyrektora oddziału itd.),
- tytuł – Podanie o pracę na stanowisko sprzedawcy,
- właściwa treść podania,
- poprzedzony zwrotem grzecznościowym podpis,
- lista załączników (CV).
Wzór podania o pracę na stanowisko sprzedawcy
tel.: 566-566-566
e-mail: p.pawlowski@szukampracy.com
ul. Marii Konopnickiej 7
45-004 Opole
Sz.P. Jan Janowski
manager sklepu Cytryna
ul. Marii Konopnickiej 21
45-004 Opole
Podanie o pracę na stanowisku sprzedawcy
Szanowny Panie, przesyłam swoją kandydaturę na stanowisko sprzedawcy w sklepie Cytryna w Opolu.
Ukończyłem technikum ekonomiczne w Opolu. Przez rok pracowałem w call center, mam także ponad dwuletnie doświadczenie w pracy na stanowisku kasjer-sprzedawca w sieci dyskontowej Nazwa. W związku z tym dobrze znam zasady profesjonalnej obsługi klienta, świetnie odnajduję się w zespole. Biegle mówię po angielsku i potrafię obsługiwać kasę fiskalną.
Jestem odpowiedzialny, sumienny. Lubię kontakt z ludźmi, z entuzjazmem podchodzę do powierzonych mi zadań i potrafię reagować w trudnych sytuacjach, które wpisane są w realia pracy w handlu. Jestem przekonany, że świetnie sprawdzę się jako sprzedawca w sklepie Cytryna, który bardzo cenię sobie także jako wieloletni klient.
Jako załącznik przesyłam moje CV. Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania. Z przyjemnością odpowiem na Pana pytania i spotkam się osobiście, aby szerzej opowiedzieć o moich kompetencjach.
Z poważaniem,
Paweł Pawłowski
Załącznik:
CV
Najważniejszą kwestią w podaniu o pracę w sklepie jest uzasadnienie, dlaczego, kiedy rozpocznie się rekrutacja, warto zatrudnić właśnie Ciebie. Z drugiej strony ten dokument powinien być zwięzły i rzeczowy. Unikaj więc lania wody, wpisywania haseł typu: od dziecka marzyłem o pracy w sklepie. Podobnie jak w naszym wzorze napisz:
- gdzie zdobyłeś doświadczenie zawodowe i jaką szkołę skończyłeś – to da pracodawcy konkretną wiedzę, czy znasz realia pracy sprzedawcy, zaznacz, że posiadasz wymagane na stanowisku kompetencje (obsługujesz kasę fiskalną, mówisz po angielski, znasz język korzyści itp.),
- jakie są Twoje najważniejsze kompetencje miękkie – skup się na tych przydatnych w handlu: komunikatywności, odpowiedzialności, entuzjazmie, punktualności, dobrej organizacji pracy, umiejętności pracy zespołowej,
- że zależy Ci na pracy w danym miejscu – możesz np. zaznaczyć, że znasz i cenisz markę z punktu widzenia klienta,
- że jesteś gotowy na spotkanie rekrutacyjne i czekasz na kontakt.
Całość powinna mieć formalny styl, być zrozumiała – długie, wielokrotnie złożone zdania niekoniecznie są dobrym rozwiązaniem. Pokaż, że jesteś osobą konkretną i po prostu – dobrym sprzedawcą.
Podanie do pracy na stanowisku sprzedawcy – w jakich sytuacjach je sporządzić?
Prowadzenie rekrutacji to dla pracodawcy kosztowny i zajmujący sporo czasu proces. Trzeba przecież przygotować i opublikować ogłoszenie, przeglądać kolejne CV, umawiać się na rozmowy rekrutacyjne… Jeśli więc na biurku szefa leży podanie o pracę, wysłane np. kilka tygodni temu, to może być świetna okazja, aby poszukiwania nowej osoby znacznie przyspieszyć. Właśnie dlatego warto wysłać swoje zgłoszenie, nawet kiedy nie pojawiło się ogłoszenie o pracę sprzedawcy w danym sklepie.
Zostawiając podanie z załączonym CV, zyskujesz poprzez zwrócenie na siebie uwagi pracodawcy, nim ogłosi on rekrutację. Jest więc szansa, że zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną i nie będziesz mieć wielkiej konkurencji! Warto z takiej okazji skorzystać.
Kiedy jeszcze wysyła się podanie o pracę? To również dobry pomysł, jeśli zaczynasz karierę w handlu i w Twoim CV sprzedawcy nie ma jeszcze dużego doświadczenia. Początki kariery bynajmniej Cię nie dyskredytują. W podaniu o pracę możesz podkreślić swoje zaangażowanie, kompetencje miękkie, które też są bardzo przydatne w pracy z klientami.