Praca w policji jest bardzo odpowiedzialna, momentami trudna, ale też może dawać ogromną satysfakcję. Jeśli chcesz związać swoje początki kariery zawodowej z tą formacją, sprawdź, jak wygląda proces naboru. Będziesz musiał/musiała przygotować m.in. podanie o pracę w policji. Jak to zrobić? Co zawiera taki dokument?
Podanie do pracy w policji – w jakich sytuacjach je sporządzić?
Aby zająć jedno z wymarzonych stanowisk w policji, nie wystarczy wysłać CV i czekać na kontakt rekrutera. Policja to umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do utrzymywania porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz do ochrony ludzi i mienia.
Funkcjonariusz policji ma bardzo duży zakres odpowiedzialności, dlatego wobec kandydatów stawia się wyśrubowane wymagania. Sama procedura rekrutacyjna także jest skomplikowana i wieloetapowa. Kandydaci do służby muszą złożyć szereg dokumentów, przechodzą test wiedzy, sprawności fizycznej i testy psychologiczne. To jednak jeszcze nie koniec. Osoby, które przejdą poprzednie etapy, czeka rozmowa kwalifikacyjna i kolejno specjalistyczne badania przed komisją lekarską. Krótko mówiąc, w przypadku pracy w policji wymagania są bardzo duże.
Na początek należy wysłać komplet dokumentów aplikacyjnych, na który składają się:
- podanie o przyjęcie do służby,
- wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata do służby,
- kserokopie świadectw pracy lub służby – oryginały kandydat przedkłada do wglądu,
- kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe – oryginały kandydat przedkłada do wglądu,
- wypełnioną ankietę bezpieczeństwa osobowego,
- książeczkę wojskową, jeżeli kandydat do służby objęty jest ewidencją wojskową,
- inne, jeżeli ich złożenie jest określone w ogłoszeniu (źródło: praca.policja.pl).
Komendant Główny Policji co najmniej raz w roku ustala planowane terminy przyjęć do służby w Policji. Określa również minimalną liczbę osób planowanych do przyjęcia do tej służby w określonym roku kalendarzowym i podaje tę informację w formie ogłoszenia do publicznej wiadomości. Wszystkie niezbędne wiadomości na temat wymagań i warunków przyjęć do policji znajdziesz w oficjalnym serwisie Praca w Policji.
Podanie o przyjęcie do służby wygląda bardzo podobnie jak typowe podanie o pracę. Nie różni się od niego pod względem formalnym. Inne są natomiast okoliczności, w których wysyła się oba dokumenty.
- Standardowo podanie o pracę należy napisać i wysłać, kiedy pracodawca aktualnie nie prowadzi rekrutacji, a kandydatowi zależy na zatrudnieniu w konkretnej firmie.
- Podanie o przyjęcie do służby jest jednym z dokumentów składanych przez kandydatów po ogłoszonym naborze. Rekrutację co najmniej raz w roku otwiera Komendant Główny Policji, a następnie komendanci wojewódzcy policji publikują ogłoszenia o planowanych przyjęciach na swoim obszarze.
To zasadnicza różnica między podaniem o przyjęcie do pracy w policji a podaniem o pracę w prywatnej firmie.
Podanie o pracę w policji – wzór
Podanie do pracy w policji to dokument formalny, ze ściśle określoną strukturą. Nie jest ona jednak skomplikowana.
Wzór podania o pracę w policji (podania o przyjęcie do służby) wygląda następująco:
ul. Olsztyńska 8/9
01-234 Olsztyn
tel. 202-303-404
e-mail: a.admowski@adam.pl
Komendant Wojewódzki Policji w Opolu
Podanie o przyjęcie do służby
Zwracam się z prośbą o przyjęcie mnie do służby w Policji w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie (woj. śląskie).
Prośbę swoją motywuję tym, że ………………………………………………………….
Z poważaniem,
Adam Adamowski
Co ważne, w podaniu należy wpisać konkretną jednostkę Policji, do jakiej się aplikuje – we wzorze Komenda Miejska Policji w Olsztynie (woj. śląskie). Adresatem podania jest Komendant Wojewódzki. Na górze dokumentu – jak w tradycyjnym podaniu o pracę czy każdym liście motywacyjnym – należy podać swoje dane (imię i nazwisko, adres, dane kontaktowe) oraz podać miejscowość i datę sporządzenia podania.
Jak motywować prośbę? Nikt nie wymaga od Ciebie bardzo długich opowieści na temat tego, że od dziecka marzysz o pracy jako policjant. Skoncentruj się natomiast na tym, co Twoja obecność może wnieść do tej formacji.
Przykładowe sformułowania do treści podania o przyjęcie do służby to:
- jestem osobą odpowiedzialną,
- chętnie niosę pomoc,
- chciałbym swoją przyszłość zawodową związać z pracą dla kraju i jego obywateli,
- cechuje mnie zaangażowanie w powierzone zadania,
- jestem osobą otwartą na nowe wyzwania i pogłębianie wiedzy pozwalającej mi skutecznie zapewniać obywatelom bezpieczeństwo,
- odnajduję się w samodzielnych zadaniach, ale również potrafię współdziałać w grupie.