Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Pierwszy dzień w nowej pracy – jakich błędów się wystrzegać?

Pierwszy dzień w nowej pracy – jakich błędów się wystrzegać?

 
Pierwszy dzień w nowej pracy – jakich błędów się wystrzegać?

Pierwszy dzień w nowej pracy może być trochę lub bardzo stresujący. To w końcu spora zmiana – nowe otoczenie, nieco inne obowiązki, wymagania, reguły panujące w firmie. Każdy chce dobrze wypaść, pokazać się z jak najlepszej strony i zyskać sympatię współpracowników. W stresie łatwo jednak wpaść w pułapkę i zrobić złe pierwsze wrażenie. Czego lepiej unikać w nowej pracy, aby dać sobie szansę na zbudowanie dobrych relacji?

 

Nie wymądrzaj się

 

Z jednej strony chcesz pokazać swój profesjonalizm, to, że masz własne zdanie, jesteś specjalistą w swojej dziedzinie. Z drugiej jednak musisz uważać, aby nie przesadzić i nie wyjść na osobę przemądrzałą. Pewność siebie to bardzo pożądana cecha, ale pokaż też odrobinę pokory. Nie staraj się za wszelką cenę pokazać, że wiesz lepiej, Twoje metody i styl pracy są jedynymi, jakie warto stosować. Być może Twoi współpracownicy również mogą wiele Cię nauczyć. Przemądrzała osoba szybko zniechęci do siebie innych.

 

Nie wytykaj błędów


Nie chodzi bynajmniej o to, aby milczeć, jeśli wiesz, że umiesz zrobić coś lepiej, ale wytykanie innym błędów pierwszego dnia pracy na pewno nie przysporzy Ci wielbicieli. Nie staraj się pokazać, że jesteś najbardziej kompetentną osobą w pokoju. Przeciwnie – wykaż zainteresowanie, zadawaj pytania, unikaj krytykowania innych i pokaż, że zależy Ci na zdobywaniu nowej wiedzy, sprawdzeniu się w różnych zawodowych sytuacjach.

 

Nie narzucaj się współpracownikom


Na pewno warto pokazać, że jesteś osobą kontaktową, towarzyską, że można na Ciebie liczyć i angażujesz się w firmowe sprawy. Nie narzucaj się jednak innym i daj przestrzeń swoim współpracownikom. Chodzenie krok w krok za kimś, kogo dopiero się poznało, może być męczące i sprawić, że współpracownik po prostu zacznie Cię unikać, chcąc odzyskać swoją prywatność. Poznaj zasady, jakie panują w nowym miejscu pracy. Nie chodzi wyłącznie o te dotyczące obowiązków, ale też niepisane reguły na wspólne spędzanie przerw, wychodzenie na kawę. Nie staraj się za wszelką cenę dostosować pozostałych osób do Twoich zwyczajów.

 

Nie stresuj się

 

Stres w miejscu pracy bywa paraliżujący i zdecydowanie utrudnia nawiązywanie znajomości. Postaraj się nad nim zapanować. Nie stawiaj przed sobą nierealnych oczekiwań i bądź dla siebie wyrozumiały. Nie analizuj w kółko tego, co właśnie powiedziałeś, nie skupiaj się na swoich wadach.

 

Nie poruszaj trudnych tematów


Niewinny small talk może zakończyć się nieprzyjemnym komentarzem, a nawet kłótnią, jeśli tematy do rozmów będą nieodpowiednie. To oczywiste, że chcesz poznać ludzi, z którymi masz pracować. Wypytywanie o ich prywatne sprawy, poglądy, stosunek do szczepień czy próba plotkowania na temat szefa to jednak bardzo zła taktyka. Podobnie jak narzucanie się i wtrącanie w prywatne rozmowy innych.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!