Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Pierwszy dzień w nowej pracy – jakich błędów się wystrzegać?

Pierwszy dzień w nowej pracy – jakich błędów się wystrzegać?

 
Pierwszy dzień w nowej pracy – jakich błędów się wystrzegać?

Pierwszy dzień w nowej pracy może być trochę lub bardzo stresujący. To w końcu spora zmiana – nowe otoczenie, nieco inne obowiązki, wymagania, reguły panujące w firmie. Każdy chce dobrze wypaść, pokazać się z jak najlepszej strony i zyskać sympatię współpracowników. W stresie łatwo jednak wpaść w pułapkę i zrobić złe pierwsze wrażenie. Czego lepiej unikać w nowej pracy, aby dać sobie szansę na zbudowanie dobrych relacji?

 

Nie wymądrzaj się

 

Z jednej strony chcesz pokazać swój profesjonalizm, to, że masz własne zdanie, jesteś specjalistą w swojej dziedzinie. Z drugiej jednak musisz uważać, aby nie przesadzić i nie wyjść na osobę przemądrzałą. Pewność siebie to bardzo pożądana cecha, ale pokaż też odrobinę pokory. Nie staraj się za wszelką cenę pokazać, że wiesz lepiej, Twoje metody i styl pracy są jedynymi, jakie warto stosować. Być może Twoi współpracownicy również mogą wiele Cię nauczyć. Przemądrzała osoba szybko zniechęci do siebie innych.

 

Nie wytykaj błędów


Nie chodzi bynajmniej o to, aby milczeć, jeśli wiesz, że umiesz zrobić coś lepiej, ale wytykanie innym błędów pierwszego dnia pracy na pewno nie przysporzy Ci wielbicieli. Nie staraj się pokazać, że jesteś najbardziej kompetentną osobą w pokoju. Przeciwnie – wykaż zainteresowanie, zadawaj pytania, unikaj krytykowania innych i pokaż, że zależy Ci na zdobywaniu nowej wiedzy, sprawdzeniu się w różnych zawodowych sytuacjach.

 

Nie narzucaj się współpracownikom


Na pewno warto pokazać, że jesteś osobą kontaktową, towarzyską, że można na Ciebie liczyć i angażujesz się w firmowe sprawy. Nie narzucaj się jednak innym i daj przestrzeń swoim współpracownikom. Chodzenie krok w krok za kimś, kogo dopiero się poznało, może być męczące i sprawić, że współpracownik po prostu zacznie Cię unikać, chcąc odzyskać swoją prywatność. Poznaj zasady, jakie panują w nowym miejscu pracy. Nie chodzi wyłącznie o te dotyczące obowiązków, ale też niepisane reguły na wspólne spędzanie przerw, wychodzenie na kawę. Nie staraj się za wszelką cenę dostosować pozostałych osób do Twoich zwyczajów.

 

Nie stresuj się

 

Stres w miejscu pracy bywa paraliżujący i zdecydowanie utrudnia nawiązywanie znajomości. Postaraj się nad nim zapanować. Nie stawiaj przed sobą nierealnych oczekiwań i bądź dla siebie wyrozumiały. Nie analizuj w kółko tego, co właśnie powiedziałeś, nie skupiaj się na swoich wadach.

 

Nie poruszaj trudnych tematów


Niewinny small talk może zakończyć się nieprzyjemnym komentarzem, a nawet kłótnią, jeśli tematy do rozmów będą nieodpowiednie. To oczywiste, że chcesz poznać ludzi, z którymi masz pracować. Wypytywanie o ich prywatne sprawy, poglądy, stosunek do szczepień czy próba plotkowania na temat szefa to jednak bardzo zła taktyka. Podobnie jak narzucanie się i wtrącanie w prywatne rozmowy innych.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Kosztorysant budowlany

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiadać będzie za sporządzanie kosztorysów i przygotowanie ofert.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?