Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Nowy rok – nowa praca

Nowy rok – nowa praca

 
Nowy rok – nowa praca

Nowy rok – nowy/nowa ja. Styczeń wydaje się idealnym miesiącem na życiowe zmiany. Dzięki postanowieniom noworocznym kluby fitness pękają w szwach, przybywa wegetarian i abstynentów. Jesteśmy pełni zapału, otwarci na wyzwania, ambitni. Niestety życie pisze różne scenariusze i niekiedy w okolicach lutego czy marca okazuje się, że (wcale nie takie dawne) nawyki biorą górę i wszystko wraca na swoje tory. Jeśli już teraz wiemy, że nowa praca może być dla nas dobrym noworocznym postanowieniem, możemy powoli zacząć przygotowania do jego realizacji.

 

Jak podjąć decyzję o zmianie pracy


Osoba, która od dłuższego czasu powtarza sobie: „Chcę zmienić pracę”, powinna przede wszystkim dokładnie przemyśleć, czego właściwie od nowego pracodawcy oczekuje i co nie odpowiada jej w obecnym miejscy zatrudnienia. Do zmiany może zachęcać zbyt niskie wynagrodzenie, zła, napięta atmosfera w zespole, konflikty, za duże wymagania szefa czy brak perspektyw na dalszy rozwój. Trudno byłoby wymienić wszystkie powody niezadowolenia pracowników. Podobnie, każdy z nas ma inne oczekiwania wobec swojego zawodowego życia i inne motywacje do zmiany pracy.

Ważne, by nie podejmować decyzji jedynie pod naciskiem innych osób. Gdy tak naprawdę  nie czujemy się na siłach, by poszukiwać zatrudnienia bądź zwyczajnie nie jesteśmy do końca pewni, czy zmiana pracy będzie dla nas korzystna, wstrzymajmy się ze złożeniem na biurko szefa wypowiedzenia.

Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na kolejny krok w karierze, przemyślmy, czego oczekujemy od przyszłego pracodawcy. Cenna będzie także analiza sytuacji na runku pracy w interesującej nas branży. Przejrzyjmy oferty, sprawdźmy średni poziom wynagrodzeń na stanowisku, które chcielibyśmy objąć. Krótko mówiąc, realnie oceńmy nasze szanse na powodzenie w realizacji tego noworocznego postanowienia. Warto mieć też na uwadze, że zanim faktem stanie się nowa praca, stres i niepewność związane z procesem rekrutacji mogą być dla nas trudnym doświadczeniem. Dobre przygotowanie zapewni nam większy spokój.

 

Zmiana pracy, nowy rok – nowa praca

 

Końcówka roku to dobry moment do refleksji i przemyślenia naszej zawodowej sytuacji. W zrealizowaniu postanowienia „nowy rok – nowa praca” na pewno pomoże konsekwencja. Stawiając sobie tak ambitne cele, nie warto też działać pochopnie. Zmiana miejsca zatrudnienia może wnieść wiele dobrego w nasze życie. Pamiętajmy jednak, że poszukiwanie pracy wymaga ogromnego zaangażowania i cierpliwości, bądźmy więc na to gotowi.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.