Trzech Króli to powszechnie obchodzone święto nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych miejscach na świecie. W jakich państwach w Europie święto celebrowane jest przerwą od obowiązków służbowych? Kto może cieszyć się dodatkowym wolnym tuż po Nowym Roku? A także jak najlepiej wykorzystać długi urlop przy okazji tego święta w 2025 roku?
Spis treści
Kiedy jest Trzech Króli?
Święto Trzech Króli to jedno z najważniejszych obchodzonych w Polsce świąt przypadających zimą, po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku.
Przypada 6 stycznia. W 2025 roku jest to poniedziałek. A to oznacza możliwość cieszenia się pierwszym w nowym roku długim weekendem. Co więcej, część osób decyduje się na długi urlop od 28, a nawet 21 grudnia aż do święta Trzech Króli.
Czytaj także: Dni wolne od pracy w 2025 roku
Trzech Króli – historia
Święto Trzech Króli jest świętem chrześcijańskim, jego inne nazwy to Epifania, Objawienie Pańskie. Święto odwołuje się do historii pochodzącej z Ewangelii Mateusza w Nowym Testamencie. Apostoł opisuje tam, iż do Betlejem, w którym przyszedł na świat Jezus, przybyło trzech mędrców ze Wschodu, by oddać pokłon narodzonemu dziecięciu.
W kościołach w Polsce tego dnia odbywają się nabożeństwa. Również z okazji święta wierni Kościoła Katolickiego piszą na drzwiach swoich domów symbole: C☩M☩B. Akronim ma kilka interpretacji, najczęściej odczytuje się go jako łaciński zapis: Christus mansionem benedicat, czyli „niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Czasami stosuje się także zapis: K+M+B. Wówczas symbole traktuje się jako inicjały imion trzech mędrców (Kacper, Melchior i Baltazar).
Warto dodać, że Trzech Króli to właściwie jedno z trzech świąt Epifanii, celebrowanych przez chrześcijan. Pozostałe obchodzone są na upamiętnienie wesela w Kanie Galilejskiej (i dokonanego tam, zgodnie z Ewangelią Jana, cudu przemiany wody w wino), oraz chrztu w Jordanie (także opisywanego przez Jana).
-
Kim byli trzej królowie?
Zgodnie z tradycją chrześcijańską mędrcy byli reprezentantami wielkich religii Wschodu, którym została objawiona prawda o narodzinach zbawiciela ludzkości. Przybyli w orszaku, podążając za Gwiazdą Dawida, przynosząc ze sobą dary: złoto, kadzidło i mirrę. Zgodnie z chrześcijańskim przekazem, mędrcom, którzy byli poganami, została objawiona prawda o Zbawicielu, w związku z czym przybyli się mu pokłonić. Dawniej w Polsce panował zwyczaj, zgodnie z którym ulicami miast przechadzały się dzieci przebrane za mędrców, składając życzenia świąteczne i odgrywając scenki z Biblii. Do dziś z okazji święta Objawienia Pańskiego w Polskich miastach organizowane są tzw. orszaki Trzech Króli.
Czy w Trzech Króli jest wolne?
6 stycznia – Święto Trzech Króli – to dzień ustawowo wolny od pracy. Fakt ten wynika z ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.
W Polsce nie tylko święta państwowe, ale także wiele świąt religijnych to dni odpoczynku od obowiązków zawodowych. Trzeba jednak pamiętać, że przypadające na 6 stycznia święto Trzech Króli wolne od pracy jest od niedawna. Byśmy mogli się nim cieszyć, niezbędna była korekta prawna. Zmiany w przepisach Sejm procedował w 2010 roku, a nowe zasady zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku. Tym samym po raz pierwszy z wolnego święta 6 stycznia można było korzystać w 2011 roku.
Czytaj także: Dni wolne od pracy 2024
Czytaj także: Życzenia świąteczne firmowe – czego życzyć szefowi, koleżankom i klientom
6 stycznia w Europie – w którym kraju pracownicy mają wtedy dzień wolny od pracy?
Wolne Trzech Króli obowiązuje w wielu krajach Europy, także tych chętnie wybieranych przez Polaków jako cel wyjazdu do pracy. 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy między innymi w poszczególnych częściach Niemiec – Badenii-Wirtembergii, Hesji, Saksonii-Anhalt, a także w Austrii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Słowacji, Chorwacji i Macedonii, we Włoszech, na Cyprze. 6 stycznia nie jest dniem wolnym od pracy między innymi w Wielkiej Brytani, Czechach czy Szwajcarii.
Trzech Króli – najczęściej zadawane pytania:
-
Od kiedy w święto Trzech Króli jest wolne?
Dzień wolny od pracy z okazji Święta Trzech Króli został przywrócony w Polsce od 2011 roku, umożliwiając obchodzenie tej uroczystości w sposób bardziej uroczysty i rodzinny. Od tego momentu, 6 stycznia każdego roku mamy możliwość celebrowania tego święta bez obowiązków zawodowych, co sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu i pielęgnowaniu tradycji.
-
Co piszemy na drzwiach w Trzech Króli?
W Święto Trzech Króli tradycją jest zapisywanie na drzwiach domów inicjałów trzech mędrców: K+M+B, co oznacza Kaspar, Melchior i Baltazar, wraz z bieżącym rokiem. Według innej wersji, na drzwiach pisze się: C☩M☩B, co ma oznaczać: „niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Jest to symbol błogosławieństwa domu oraz przypomnienie o wizycie Mędrców u nowo narodzonego Jezusa. Przed świętem w Kościele Katolickim odbywa się także tradycyjne święcenie kredy, którą następnie zapisywane są symbole na drzwiach.