Trzech Króli to powszechnie obchodzone święto nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych miejscach na świecie. W jakich państwach w Europie święto celebrowane jest przerwą od obowiązków służbowych? Kto może cieszyć się dodatkowym wolnym tuż po Nowym Roku? A także jak najlepiej wykorzystać długi urlop przy okazji tego święta w 2024 roku?
Spis treści
Kiedy jest Trzech Króli?
Święto Trzech Króli przypada 6 stycznia. W 2024 roku jest to sobota. Jest to jedno z najważniejszych obchodzonych w Polsce świąt przypadających zimą, po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku.
Trzech Króli – historia
Święto Trzech Króli jest świętem chrześcijańskim, jego inne nazwy to Epifania, Objawienie Pańskie. Święto odwołuje się do historii pochodzącej z Ewangelii Mateusza w Nowym Testamencie. Apostoł opisuje tam, iż do Betlejem, w którym przyszedł na świat Jezus, przybyło trzech mędrców ze Wschodu, by oddać pokłon narodzonemu dziecięciu.
W kościołach w Polsce tego dnia odbywają się nabożeństwa. Również z okazji święta wierni Kościoła Katolickiego piszą na drzwiach swoich domów symbole: C☩M☩B. Akronim ma kilka interpretacji, najczęściej odczytuje się go jako łaciński zapis: Christus mansionem benedicat, czyli „niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Czasami stosuje się także zapis: K+M+B. Wówczas symbole traktuje się jako inicjały imion trzech mędrców (Kacper, Melchior i Baltazar).
Warto dodać, że Trzech Króli to właściwie jedno z trzech świąt Epifanii, celebrowanych przez chrześcijan. Pozostałe obchodzone są na upamiętnienie wesela w Kanie Galilejskiej (i dokonanego tam, zgodnie z Ewangelią Jana, cudu przemiany wody w wino), oraz chrztu w Jordanie (także opisywanego przez Jana).
-
Kim byli trzej królowie?
Zgodnie z tradycją chrześcijańską mędrcy byli reprezentantami wielkich religii Wschodu, którym została objawiona prawda o narodzinach zbawiciela ludzkości. Przybyli w orszaku, podążając za Gwiazdą Dawida, przynosząc ze sobą dary: złoto, kadzidło i mirrę. Zgodnie z chrześcijańskim przekazem, mędrcom, którzy byli poganami, została objawiona prawda o Zbawicielu, w związku z czym przybyli się mu pokłonić. Dawniej w Polsce panował zwyczaj, zgodnie z którym ulicami miast przechadzały się dzieci przebrane za mędrców, składając życzenia świąteczne i odgrywając scenki z Biblii. Do dziś z okazji święta Objawienia Pańskiego w Polskich miastach organizowane są tzw. orszaki Trzech Króli.
Czy w Trzech Króli jest wolne?
6 stycznia – Święto Trzech Króli – to dzień ustawowo wolny od pracy. Fakt ten wynika z ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.
W Polsce nie tylko święta państwowe, ale także wiele świąt religijnych to dni odpoczynku od obowiązków zawodowych. Trzeba jednak pamiętać, że przypadające na 6 stycznia święto Trzech Króli wolne od pracy jest od niedawna. Byśmy mogli się nim cieszyć, niezbędna była korekta prawna. Zmiany w przepisach Sejm procedował w 2010 roku, a nowe zasady zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku. Tym samym po raz pierwszy z wolnego święta 6 stycznia można było korzystać w 2011 roku.
Czytaj także: Dni wolne od pracy 2024
Trzech Króli w sobotę – czy to oznacza dodatkowy dzień wolny?
Za święta przypadające w niedzielę osobom zatrudnionym należy się dzień wolny od pracy innego dnia. Nie ma reguły co do tego, czy to pracodawca wskazuje, którego dnia pracownicy mogą odebrać wolne, czy każda osoba zatrudniona ma w tym względzie dowolność, w ramach bieżącego okresu rozliczeniowego.
W praktyce w 2024 roku bardzo wiele osób odbierze prawdopodobnie wolne za Trzech Króli w piątek 5 stycznia. Dlaczego? Ponieważ jest to korzystne z punktu widzenia ewentualnego urlopu wypoczynkowego. Poniedziałek 1 stycznia także jest dniem wolnym od pracy. Jeśli zdecydujemy się na odebranie wolnego za święto Trzech Króli w piątek, a także skorzystamy z 3 dni urlopu z własnej puli dni urlopowych od wtorku do czwartku, wówczas będziemy mogli cieszyć się całym tygodniem wolnego.
Czytaj także: Życzenia świąteczne firmowe – czego życzyć szefowi, koleżankom i klientom
6 stycznia w Europie – w którym kraju pracownicy mają wtedy wolne?
Wolne Trzech Króli obowiązuje w wielu krajach Europy, także tych chętnie wybieranych przez Polaków jako cel wyjazdu do pracy. 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy między innymi w poszczególnych częściach Niemiec – Badenii-Wirtembergii, Hesji, Saksonii-Anhalt, a także w Austrii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Słowacji, Chorwacji i Macedonii, we Włoszech, na Cyprze. 6 stycznia nie jest dniem wolnym od pracy między innymi w Wielkiej Brytani, Czechach czy Szwajcarii.
Trzech Króli – najczęściej zadawane pytania:
-
Od kiedy w święto Trzech Króli jest wolne?
Dzień wolny od pracy z okazji Święta Trzech Króli został przywrócony w Polsce od 2011 roku, umożliwiając obchodzenie tej uroczystości w sposób bardziej uroczysty i rodzinny. Od tego momentu, 6 stycznia każdego roku mamy możliwość celebrowania tego święta bez obowiązków zawodowych, co sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu i pielęgnowaniu tradycji.
-
Co piszemy na drzwiach w Trzech Króli?
W Święto Trzech Króli tradycją jest zapisywanie na drzwiach domów inicjałów trzech mędrców: K+M+B, co oznacza Kaspar, Melchior i Baltazar, wraz z bieżącym rokiem. Według innej wersji, na drzwiach pisze się: C☩M☩B, co ma oznaczać: „niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Jest to symbol błogosławieństwa domu oraz przypomnienie o wizycie Mędrców u nowo narodzonego Jezusa. Przed świętem w Kościele Katolickim odbywa się także tradycyjne święcenie kredy, którą następnie zapisywane są symbole na drzwiach.