Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Nowa praca i rozczarowanie – jak sobie radzić?

Nowa praca i rozczarowanie – jak sobie radzić?

 
Nowa praca i rozczarowanie – jak sobie radzić?

Nie mogłeś się doczekać, kiedy nadejdzie Twój pierwszy dzień w nowej pracy. Liczyłeś na życzliwy, pomocny i zgrany zespół, być może na poznanie kilku nowych, dobrych przyjaciół. Tymczasem atmosfera w pracy jest ponura i dość napięta. Biuro, owszem, wygląda na nowoczesne, ale Twoje stanowisko trudno nazwać ergonomicznym. Zakres obowiązków, o którym dowiadujesz się pierwszego dnia, różni się od tego, co obiecał Ci rekruter, a na domiar złego kawa z firmowego ekspresu smakuje jak błoto. To scenariusz najgorszy z możliwych. Co można czuć w takiej sytuacji? Rozczarowanie nową pracą? Frustrację? Smutek? Jak sobie poradzić, kiedy pierwszy dzień zamienia się w koszmar?

 

Rozczarowanie nową pracę – najczęstsze przyczyny

 

Raczej nie spotka Cię przedstawiona na wstępie kumulacja nieszczęść, ale mimo wszystko, rozczarowanie nową pracą może mieć wiele przyczyn. Jeśli pierwszego dnia zostają Ci przedstawione obowiązki niezgodne z ustalonymi na rozmowie kwalifikacyjnej warunkami umowy, masz prawo czuć się rozczarowany. Odpowiedzialny rekruter stara się jednak nie wprowadzać kandydatów w błąd. Szansa, że niezadowolona osoba ostatecznie zgodzi się na inne postanowienia i zostanie w firmie, jest przecież niewielka, a kolejna rekrutacja stanowi dodatkowe koszty. Takie sytuacje mogą się jednak zdarzyć.

Niezadowolenie wynika też niekiedy z bardzo wysokich oczekiwań wobec nowej pracy. Jeśli pokładałeś w niej zbyt duże nadzieje, może się okazać, że szara rzeczywistość po prostu Cię rozczaruje.

Ważna jest też atmosfera w zespole i pierwsze wrażenie, jakie zrobią na Tobie współpracownicy. Musisz jednak mieć na uwadze, że być może po prostu dołączyłeś do zespołu w trudnym dla firmy momencie i to jest powodem złej atmosfery w pracy. Zestresowani pracownicy mogą zwyczajnie nie mieć energii na nawiązywanie nowych znajomości, co nie oznacza, że Cię lekceważą czy traktują z góry. Daj im szansę i nie skreślaj nikogo już na początku.

 

Niezadowolenie z nowego miejsca pracy – jak sobie poradzić?


Przede wszystkim nie podejmuj żadnych decyzji pochopnie. Postaraj się opanować złe emocje i po powrocie do domu na chłodno przemyśl wady i zalety nowego miejsca pracy. Masz oczywiście prawo wypowiedzieć umowę o pracę nawet pierwszego dnia, ale być może lepszym rozwiązaniem jest odczekanie kilku tygodni i sprawdzenie, czy sytuacja się zmieniła. Może się okazać, że faktycznie trafiłeś do firmy w gorącym okresie, a zła atmosfera wkrótce się poprawi.

O niezgodności zakresu obowiązków, zasad dotyczących premii czy warunków pracy najlepiej od razu porozmawiać z pracodawcą. Być może po takim spotkaniu okaże się, że zaszła zwyczajna pomyłka i pierwotne ustalenia są aktualne. Ważne, abyś wykazał się asertywnością, nie zgadzał na niesatysfakcjonujące warunki wbrew sobie.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Kosztorysant budowlany

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiadać będzie za sporządzanie kosztorysów i przygotowanie ofert.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?