Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Niższe ostatnie wynagrodzenie przy zmianie pracy – kiedy? Kogo dotyczy?

Nowy rok przyniósł ważne zmiany w przepisach podatkowych, które szczególnie odczują osoby zmieniające pracę. Rozbudowanie oświadczenia PIT-2 i zmiana zasad jego składania umożliwi skorzystanie z ulg i preferencji, jednak przeszkodą do skorzystania z udogodnień może być właśnie zmiana pracy. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami ostatnia pensja wypłacana przez pracodawcę ma zostać pomniejszona o złożone wcześnie oświadczenia (z małymi wyjątkami), co odczuwalnie przełoży się na wysokość wynagrodzenia. Sprawdź, od kiedy obowiązują zmiany podatkowe i kto na nich straci.

Spis treści

Zmiany podatkowe przy zmianie pracy – na czym polegają?

Zmiany podatkowe dotyczące osób zmieniających pracę to wynik nowelizacji ustawy o PIT. Zgodnie z nowymi przepisami po zakończeniu stosunku pracy pracodawca wylicza wynagrodzenie, nie biorąc pod uwagę wcześniej złożonych przez pracownika wniosków i oświadczeń, które mogłyby wpływać na wysokość pensji. Wyjątek stanowią:

  • obliczanie zaliczek na podatek dochodowy bez stosowania zwolnienia od podatku (rezygnacja z ulgi dla młodych);

  • obliczanie zaliczek na podatek dochodowy bez stosowania kosztów uzyskania przychodów (rezygnacja ze stosowania miesięcznych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów);

  • rezygnacja ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

Do oświadczeń, które pracodawca ma obowiązek pomijać, należą m.in. PIT-2 (kwota zmniejszająca podatek) oraz koszt uzyskania przychodów dla osób zatrudnionych poza miejscem zamieszkania. O ile zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów do standardowej wysokości obniża wynagrodzenie pracownika jedynie o 6 bądź 16 złotych, o tyle nieuwzględniony PIT-2 to już aż 300 złotych pensji mniej (taka kwota obowiązuje od 1 lipca 2022 roku).

Niższe wynagrodzenie przy zmianie pracy – kogo dotyczy?

Zmienione przepisy dotyczą przypadków, kiedy powodem wypłaty ostatniego wynagrodzenia jest zmiana pracy. Co ważne, obowiązek pomijania oświadczeń dotyczy sytuacji, gdy pensja pracownika wypłacana jest w terminie późniejszym niż ostatni dzień stosunku pracy. Jest tak na przykład, jeśli praca na rzecz danego pracodawcy zostaje zakończona z ostatnim dniem miesiąca, a wynagrodzenie płatne jest do 10. dnia miesiąca następnego.

Warto przy tym wiedzieć, że interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 stycznia 2023 roku wskazuje, że nowelizacji nie podlega umowa zlecenie. Dlaczego? Stosunek prawny dla umowy zlecenia trwa do chwili wykonania przez obie strony świadczeń wskazanych w umowie. Ostatnie świadczenie stanowi zapłata wynagrodzenia przez zleceniodawcę i dopiero wtedy zawarta umowa dobiega końca.

Zmiany podatkowe dla osób zmieniających pracę – kiedy przepisy wchodzą w życie?

Nowelizacja ustawy dotycząca zmian podatkowych dla pracowników weszła w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku. Od tego dnia ustawa o PIT wymaga, aby pracodawca przy wyliczaniu pensji pomijał określone wnioski i oświadczenia, co powoduje obniżenie jej wysokości nawet o kilkaset złotych.

Nowe regulacje to jedynie część zmian dla pracowników na 2023 rok. Wśród nich są także takie zmiany podatkowe w wynagrodzeniach jak nowe zasady korzystania z kwoty zmniejszającej podatek, nowy wzór PIT-2 czy zmienione zasady rozliczania się dla samotnych rodziców.

Niższe ostatnie wynagrodzenie przy zmianie pracy: zalety i wady

Zmiany podatkowe dla osób zmieniających pracę to wynik nowelizacji ustawy o PIT na rok 2023. Wprowadzone regulacje mają wpływ nie tylko na ostatnie wynagrodzenie pracownika u danego pracodawcy, które przez sam PIT-2 i koszty uzyskania przychodów dla osób pracujących poza miejscem zamieszkania może zmniejszyć się nawet o 316 złotych. To również spore utrudnienie dla osób odpowiadających za wyliczanie wynagrodzeń w zakładzie pracy. Pracownicy ds. kadr i płac będą musieli wiedzieć, jakie wnioski i oświadczenia należy pomijać, a jakie trzeba uwzględnić.

Czy najnowsze zmiany podatkowe mają zalety? Dla pracowników oznaczają stratę pieniędzy, a dla pracodawców dodatkowe procedury. Wydaje się więc, że na zmianie przepisów skorzysta jedynie skarb państwa.

Sprawdź także, jakie zmiany w umowach o pracę obowiązują od stycznia 2023 r.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Kosztorysant budowlany

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiadać będzie za sporządzanie kosztorysów i przygotowanie ofert.
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji.

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?