Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Kontroferta pracodawcy – kiedy przyjąć, a kiedy odmówić?

Podjąłeś/podjęłaś decyzję o zmianie pracy, poszukiwania nowego pracodawcy zakończyły się sukcesem i właśnie kładziesz na biurku swojego przełożonego wypowiedzenie umowy o pracę... To właśnie moment, w którym możesz otrzymać kontrofertę pracodawcy, dla którego jeszcze pracujesz. Jak zareagować na taką propozycję, kiedy warto ją przyjąć i zostać w firmie dłużej, a kiedy lepiej odrzucić ofertę i postawić na pożegnanie w pracy?

Kontroferta – kiedy warto ją przyjąć?

Teoretycznie, zakładając, że najważniejsze są pieniądze, odpowiedź mogłaby być bardzo prosta – jeśli kontroferta zawiera satysfakcjonujące wynagrodzenie, lepsze niż w nowej pracy, to warto przyjąć propozycję. Takie myślenie jest jednak krótkowzroczne. Finanse nie powinny być bowiem jedynym wyznacznikiem.

Zastanów się, jakie powody może mieć pracodawca, aby chcieć zatrzymać Cię w zespole. Jesteś wykwalifikowanym specjalistą, szef wie, że bardzo trudno będzie znaleźć Twojego zastępcę – to jedna z opcji. Powodów może być jednak znacznie więcej. Być może pracodawca chce mieć więcej czasu na znalezienie osoby na Twoje miejsce, chce zaoszczędzić na kolejnej rekrutacji, zatrzymać Cię do końca ważnego projektu, a potem zwolnić za brak lojalności itd.

Warto też zastanowić się, czy przyjęcie kontroferty i pozostanie w starej pracy nie odbije się negatywnie na Twojej dalszej karierze, nie zablokuje Ci dróg rozwoju zawodowego, nie oddali od awansu itd. Jeśli do tej pory towarzyszyło Ci znudzenie pracą, a współpraca z przełożonym była, delikatnie rzecz ujmując, trudna, to czy większa pensja zdoła poprawić Twoją satysfakcję?

Z tych względów zaakceptowanie kontroferty jest trudną decyzją i musisz dobrze ją przemyśleć. Być może nowa praca nie do końca Ci odpowiada, a przyjęcie propozycji od obecnego szefa da Ci jeszcze kilka miesięcy na znalezienie lepszej? Może się też zdarzyć, że pracodawcy rzeczywiście zależy na zatrzymaniu Cię w zespole, wcześniej nie dostrzegał Twoich potrzeb. Sytuacji może być wiele i chociaż przyjęcie kontroferty bywa ryzykowne, niekoniecznie musi oznaczać błąd.

Kontroferta pracodawcy – kiedy odrzucić?

Zmiana pracy zawsze jest poważną decyzją. Nikt nie odchodzi z miejsca, w którym czuje się doceniany, ma możliwość rozwoju, dobrą atmosferę w zespole. Złożyłeś/złożyłaś wypowiedzenie, szef przekonuje Cię byś został/została, proponuje wyższą pensję, zmianę zakresu obowiązków itd.? Brzmi nieźle, ale czy kiedy przyjmiesz ofertę, znikną wszystkie dotychczasowe problemy, które zmotywowały Cię, aby napisać CV i szukać nowego zajęcia? Jeśli odejście z pracy było planowane od dawna, nie dogadujesz się z ludźmi, nie widzisz szans na rozwój, to nie ma co liczyć, że nagle sytuacja diametralnie się zmieni.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Kosztorysant budowlany

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiadać będzie za sporządzanie kosztorysów i przygotowanie ofert.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji.

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?