Jak zacząć szukać pracy
Szukanie pracy dla większości z nas jest wyzwaniem. I to zarówno kiedy niespodziewanie dla nas okazuje się, że musimy znaleźć nową pracę, jak i jeśli wcześniej nie szukaliśmy zatrudnienia i z dyplomem w ręku stajemy u drzwi kariery. By osiągnąć sukces, niezbędna jest znajomość zasad rządzących rynkiem pracy, metod poszukiwania oraz wielu czynników decydujących o tym, czy nasze działania okażą się skuteczne.
Zatem jak i gdzie szukać pracy, aby znaleźć taką, która spełni nasze oczekiwania? Przedstawiamy 7 wskazówek. To podstawowe zasady szukania pracy, dlatego warto dobrze je przyswoić.
1. Przede wszystkim musimy mieć życiorys zawodowy
Życiorys zawodowy lub inaczej curriculum vitae, jest podstawowym narzędziem każdego kandydata. Bez tego dokumentu nie odbywa się praktycznie żaden proces rekrutacyjny. CV należy przygotować niezwykle starannie, ponieważ od jego jakości zależy kolejny etap, czyli zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętajmy również, że przygotowując CV, nie powinniśmy korzystać jeden do jednego z szablonów. Zamiast kopiować, napiszmy coś, co nas wyróżni.
2. Zawsze warto jest pytać znajomych
Należy podkreślić, że nie wszystkie oferty pracy znajdują się w na portalach z ogłoszeniami. Niektórzy pracodawcy wykorzystują inne kanały pozyskiwania pracowników. Jednym z nich jest podanie "w eter" informacji o tym, że firma poszukuje nowego pracownika na określone stanowisko.
Warto powiedzieć znajomym, rodzinie i wszystkim innym osobom, które mogłyby nam pomóc, że jesteśmy na etapie poszukiwania pracy. Dobrze też wspomnieć o poziomie naszego doświadczenia zawodowego oraz stanowisku i branży, w której ubiegamy się o angaż.
3. Zaczynamy szukać
Choć to oczywiście możliwe, trudno wyobrazić sobie aktywne poszukiwania zatrudnienia bez użycia technologii. Jak szukać pracy w internecie? Warto przeglądać portale, takie jak praca.pl, na których znaleźć można tysiące różnorodnych ogłoszeń z wielu branż.
Część firm nie rezygnuje z publikowania ofert w wersji papierowej w dziennikach ogólnopolskich. Jednak nawet jeśli pracodawca tak postępuje, coraz częściej publikuje ogłoszenie także w jednym lub kilku wiodących portalach pracy, żeby zapewnić sobie jak największy zasięg.
Warto też pamiętać, że niektóre branże mają swoje specjalistyczne kanały dystrybucji ogłoszeń. Jeśli chcemy mieć dostęp do najlepszych ofert w danej dziedzinie, musimy do nich dotrzeć.
4. Zawężamy zakres poszukiwań
Zawsze powinniśmy pamiętać, że lepiej jest dobrze określić grupę stanowisk i branże, które nas interesują, niż wysyłać swoją aplikację na wszelkie dostępne ogłoszenia. W poszukiwaniu pracy więcej nie oznacza lepiej. Szkoda czasu rekrutera i naszego własnego, zwłaszcza jeśli nie spełniamy podstawowych kryteriów.
5. Przygotowanie listu motywacyjnego
List motywacyjny przygotowujemy dopiero po napisaniu życiorysu, zbadaniu możliwości oraz wyboru stanowisk, na które aplikujemy. Na wcześniejszych etapach sporządzenie tego dokumentu nie ma sensu. Dobrze napisany list musi być po pierwsze dopełnieniem CV i po drugie odpowiedzią na oczekiwania konkretnego pracodawcy. Należy podkreślić, że nie warto się spieszyć tylko po to, by odhaczyć ten etap. Część kandydatów rezygnuje z ubiegania się o pracę, jeśli wymaga się od nich przygotowania listu motywacyjnego, a inni kopiują wzory dostępne w internecie. Dobry, oryginalny list pozwoli nam zdobyć przewagę.
6. Pozostaje nam się przygotować
Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, śledzenie i weryfikacja ofert oraz ich systematyczne wysyłanie pozwoli dotrzeć do potencjalnych pracodawców. Ale na tym nie kończymy tematu: jak efektywnie szukać pracy. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo ważnym krokiem. Należy przy tym pamiętać, że zaproszenie na spotkanie nie oznacza jeszcze, że ktoś zaoferuje nam pracę. Rekruter widzi się najczęściej z kilkunastoma kandydatami i ze wszystkich osób wybiera jego zdaniem najlepszą. Właśnie dlatego, należy się do wywiadu starannie przygotować. Na początek warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi wywiadów z pracodawcą, a następnie przejdźmy do ćwiczeń praktycznych.
7. Jak skutecznie szukać pracy? Działaj kompleksowo i według planu
Szukanie pracy jest bardzo złożonym procesem. Wszystkie elementy muszą być dopracowane, a niedopatrzenia w każdym z omawianych punktów za każdym razem będą skutkowały porażką. Źle przygotowane CV dyskwalifikuje nas na starcie. Jeśli nie mamy sprecyzowanych oczekiwań, trudno będzie odszukać odpowiednie ogłoszenia. I nawet wstępnie zainteresowany współpracą rekruter, jeśli otrzyma niedopracowany list motywacyjny albo spotka się na rozmowie z nieprzygotowanym kandydatem, raczej nie zgodzi się go zatrudnić. Znając podstawowe zasady tego, jak szukać pracy, możemy temat nieco bardziej skonkretyzować.
Jak szukać pracy na wakacje
Aby odpowiedzieć, na pytanie jak najlepiej szukać pracy na wakacje, trzeba zastanowić się, w jakim celu poszukujemy zatrudnienia. Ważne też, na jakim etapie edukacji jesteśmy. Możemy znaleźć dorywcze zajęcie, zupełnie niezwiązane z tym, co planujemy robić zawodowo w przyszłości, głównie po to, by zarobić pieniądze albo poszukać firmy, w której praktyka, często mniej dochodowa niż pierwsza opcja, będzie ważnym punktem w naszym CV. Sezon wakacyjny sprzyja podróżom, dlatego znajdziemy wiele ofert pracy w kurortach turystycznych. Możemy też przemyśleć wyjazd za granicę, który będzie cennym doświadczeniem zawodowym i pomoże doszkolić się w języku obcym.
Jak szukać pracy za granicą
Czy to na okres wakacji, czy na dłużej, można znaleźć zatrudnienie za granicą. Wyjazd na pewno poszerza horyzonty i pozwala zweryfikować nasze umiejętności w nowym środowisku. Warto jednak zadbać o to, aby był bezpieczny. Możemy zgłosić się do jednej z agencji zatrudnienia, ale zanim cokolwiek z nią podpiszemy, sprawdźmy w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, czy działa legalnie. Nie korzystajmy z usług podejrzanych pośredników, oferujących bardzo wysokie zarobki, ale wymagających np. dużego zadatku przed wyjazdem. Ich oferty najczęściej są mało szczegółowe i pozbawione ważnych danych o firmie.