Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Jak prawidłowo ocenić ofertę pracy

Jak prawidłowo ocenić ofertę pracy

 
Jak prawidłowo ocenić ofertę pracy

Warto pamiętać, że pośród tysięcy ogłoszeń o pracę godnych rozważenia znajdują się i takie, które wystawiają pracodawcy niemający do końca uczciwych zamiarów. Jak wyłowić ryzykowne oferty pracy? Jak znaleźć dobre zatrudnienie, podpisać umowę o pracę i nie dać się oszukać? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, czytając ogłoszenia.

 

Jak czytać ogłoszenia o pracę?

 

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że oceny pracodawcy dokonujemy wieloetapowo, poczynając od dokładnego zapoznania się z ogłoszeniem i stanowiskiem, przez wrażenie, jakie wywarł na nas pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aż po wizerunek firmy w internecie. Wszystkie informacje, które uda się nam uzyskać, są istotne i mogą stanowić podstawę do podjęcia właściwej decyzji. Nie warto przyjmować każdej oferty, bo czasem lepiej jest poczekać, pogodzić się z brakiem pracy, niż pracować za darmo z wiarą, że ktoś wreszcie podpisze z nami umowę.

 

Podstawowym źródłem materiałów o pracodawcy może być ogłoszenie w sprawie pracy. Już na tym etapie wykluczymy wiele ofert i dużo wywnioskujemy.

 

Przeanalizowane powinny zostać:

 

  • nazwa stanowiska pracy

 

Na pewno niepokojący jest jej brak. Warto unikać ogłoszeń typu:

Zatrudnię młodych, bez doświadczenia od zaraz
lub
Ambitnych i chętnych, 10 tys. miesięcznie

 

Takie ogłoszenie to duże ryzyko trafienia na oszusta. Czy firma wstydzi się nazwy stanowiska, na które szuka pracownika? A może oferta jest na tyle nieuczciwa, że próbuje się to ukryć. Należy to sprawdzić, bo z dużym prawdopodobieństwem ogłoszeniodawcy wcale nie chodzi o zatrudnienie pracownika na uczciwych zasadach.

 

  • opis stanowiska pracy

 

Tutaj znajdą się informacje o tym, jaki jest charakter pracy i czym się będziemy zajmować. Analogicznie jak przy nazwie stanowiska – brak tego elementu stanowi ostrzeżenie, oczywiście jeśli jest miejsce, żeby go umieścić, bo ogłoszenia drobne w lokalnej prasie rządzą się w tym względzie innymi prawami. Niemniej forma ogłoszenia na portalu internetowym umożliwia opisanie zakresu obowiązków. Niekiedy opis nie musi być długi i dokładny. Np. stanowisko pracy w biurze nie wymaga takiej precyzji, co stanowisko developera, w którym trzeba podać więcej szczegółów, by kandydat wiedział, czy to praca dla niego.

 

  • wymagania

 

Wymagania to kolejna informacja, która stanowi o wiarygodności oferty, a jej brak sugeruje, że ogłoszeniodawca chce zebrać bardzo dużą liczbę aplikacji, żeby wyselekcjonować z nich kogokolwiek.

 

  • dane kontaktowe

 

Coraz częściej firmy podają w ogłoszeniu nie tylko dane kontaktowe, ale też dane konkretnego rekrutera, zajmującego się obsadzeniem stanowiska. Jeśli jednak jest to e-mail na darmowym serwerze, należy się bardzo głęboko zastanowić, bo tak naprawdę nie wiadomo, komu wysyłamy bardzo dokładne informacje o swojej osobie. Nim prześlemy CV, dobrze jest sprawdzić, czy taka firma w ogóle istnieje pod wskazanym adresem.

 

Informacje o firmie: jak je znaleźć? Na co zwrócić uwagę?

 

Informacje o firmie stanowią istotny argument przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu oferty. Szczególnie istotne są zagadnienia dotyczące kondycji finansowej, wielkości firmy, lokalizacji, obecności na rynku, opinii klientów, a nawet wrażenia, jakie wywołuje na nas miejsce, w którym mamy pracować.

 

Najważniejsze kwestie to:

 

  • wielkość przedsiębiorstwa

 

Warto zwrócić uwagę na wielkość firmy, w której zamierzamy się zatrudnić. Duże firmy mają bowiem sformalizowane programy szkoleniowe, wyznaczone ścieżki karier, wielopoziomową strukturę, która daje możliwości rozwoju i lepszą ofertę dodatkowych korzyści. Co więcej, mogą nam pozwolić na zapoznanie się z nowoczesnymi narzędziami i modelami funkcjonowania. Z reguły jednak praca wiąże się ze wąską specjalizacją, co może okazać się wyborem niezgodnym z naszymi predyspozycjami zawodowymi.

 

Małe organizacje oferują z kolei szerszy zakres zadań i odpowiedzialności, bliższe relacje między pracownikami oraz czasem większy wpływ na sukcesy. Ma to swoje plusy, ważne jest przede wszystkim, by przedsiębiorstwo niezależnie od wielkości było wypłacalne.

 

  • przedsiębiorstwo państwowe czy prywatne

 

Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Jeśli mamy do czynienia z firmą państwową, z reguły jest to organizacja stabilna, w której przestrzegane są wszystkie prawa pracowników. Jednak atmosfera, kultura organizacyjna może być bardziej sztywne niż w prywatnych podmiotach.

 

  • wizerunek firmy

 

Obecność firmy na rynku i wizerunek przedsiębiorstwa są również bardzo istotnymi wskazówkami. Warto sprawdzić, w jaki sposób pracodawca komunikuje się z otoczeniem rynkowym, czy klienci i partnerzy firmy mają o niej dobre zdanie. Danych do analizy dostarczą zarówno firmowa strona, fanpage w mediach społecznościowych, jak i opinie klientów i pracowników na internetowych forach.

 

  • lokalizacja firmy

 

Jest bardzo ważnym, prestiżowym elementem mówiącym o kondycji finansowej oraz aspiracjach danej organizacji. Dobra lokalizacja, ale też standard budynku, wystrój, wyposażenie biur i stanowisk w pracy mówią wiele o tym, w co pracodawca inwestuje. Nim podpiszemy więc umowę, zastanówmy się, czy to miejsce, w którym będziemy mogli komfortowo wypełniać swoje obowiązki.

 

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Nasze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to świetny moment, by doprecyzować to, co wciąż jest niejasne. Jeśli poniższe kwestie nie zostały dokładnie ustalone, dopytajmy o:

 

  • charakter pracy

 

To, czym będziemy się zajmować w przyszłej pracy, jest oczywiście z jednym z najważniejszych czynników decyzyjnych. Dobre ogłoszenie o pracę porusza tę kwestię, ale im dokładniej ustalimy, co nas czeka, tym lepiej. Powinniśmy więc już na rozmowie kwalifikacyjnej wypytać o charakter pracy, podróże służbowe, zależność służbową i możliwości rozwoju zawodowego. Przede wszystkim jednak istotny jest zakres zadań i odpowiedzialności. Jeśli informacje uzyskiwane od pracodawcy są niejasne, charakter pracy omówiony enigmatycznie, a tematu wynagrodzenia unika się jak ognia, może to oznaczać komplikacje w przyszłości.

 

  • godziny pracy

 

Są bardzo ważnym elementem oceny oferty, ponieważ na ich podstawie można między innymi ocenić stawkę godzinową, którą otrzymamy. Doprecyzujmy, jak rozliczane są nadgodziny, czy zdarzają się często, czy zostawanie po godzinach to marginalne sytuacje.

 

Co więcej, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie przyjmujemy oferty pracy zmianowej, weekendowej lub nocnej, bo przecież to również ma olbrzymie znaczenie, jeśli chodzi chociażby o nasze relacje z bliskimi, którzy pracują w typowych godzinach.

 

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej może także obejmować stworzenie listy innych pytań, które chcemy zadać. Nie bójmy się rozmawiać i bądźmy dociekliwi, aby nowa praca była tą spełniającą w pełni nasze oczekiwania.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    HUB.TECH spółka akcyjna   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: kompleksowa obsługa kadrowa pracowników; przygotowywanie dokumentacji z zakresu prawa pracy m.in. umów o pracę, świadectw pracy, porozumień, aneksów; ewidencja i rozliczanie czasu pracy; monitorowanie absencji; monitorowanie terminów badań lekarskich; obsługa...
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...
  • Orderpicker w magazynie z kosmetykami

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede / Heteren / Oosterhout   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: praca przy taśmie produkcyjnej bądź stacjonarnych stanowiskach, pakowanie towaru (pojedyncze kosmetyki oraz zestawy), układanie towaru na paletach i przygotowywanie do wysyłki, zbieranie zamówień, kontrola jakości. Wymagania: zaangażowanie; mile widziane prawo jazdy kat. B; co...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    21 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    21 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!