Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna

Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna

 
Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna – na co należy zarezerwować czas

 

Rozmowy kwalifikacyjne różnią się od siebie w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim są to: cel rozmowy (pierwsza czy druga rozmowa), przygotowanie rekrutera, wiedza i gotowość kandydata. Zadania przedstawiane kandydatom, pytania i odpowiedzi aplikantów, ewentualne testy, analiza życiorysu – każdy z tych elementów będzie wymagał czasu. Ile? Wiele osób stawia sobie pytanie: ile czasu trwa rozmowa kwalifikacyjna?

 

Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna

 

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Możemy jednak pokusić się o przedstawienie kilku przybliżonych wartości, które mogą mieć znaczenie w próbie oceniania efektów rozmowy.

 

Możemy być niemal pewni, że jeśli po 5 minutach rekruter uzna naszą rozmowę za zakończoną, to bardzo możliwe, iż nasz profil absolutnie nie odpowiada wymaganiom proponowanego stanowiska. Nie należy jednak stwierdzać, że zawsze przyczyną jest brak przygotowania czy nieudolność kandydata. Czasem na samym wstępie strony potrafią ustalić, iż na żadnej płaszczyźnie nie mają szans się dogadać. Może oczywiście zdarzyć się sytuacja odwrotna. Strony tak dobrze przeanalizują siebie nawzajem przed rozmową, że samo spotkanie zamknie się w bardzo krótkim czasie.

 

Jednak na pytanie: ile trwa rozmowa kwalifikacyjna, najczęstsze odpowiedzi to od 45 minut do 1,5 h. Dużo, czy mało? Odpowiedź powinna brzmieć: wystarczająco – wystarczająco długo, by rekruter dobrze poznał kandydata, dopytał o CV, zweryfikował jego umiejętności. Rozmowa powinna także trwać odpowiednio długo dla osoby ubiegającej się o stanowisko, żeby miała czas zapoznać się z przyszłymi obowiązkami i wymaganiami, dowiedziała się o panujących w firmie zasadach. Właśnie mniej więcej około godziny zajmuje przeanalizowanie poszczególnych etapów. Nie należy przejmować się, jeśli usłyszymy, iż nasza rozmowa trwała krócej lub dłużej niż u innych. Być może przedstawiliśmy w życiorysie coś na tyle jasno, że nie wymaga to dalszego dopytywania, albo opisaliśmy coś interesującego i rekruter z ciekawości chciałby zgłębić temat.

 

Warto pamiętać, że istnieją grupy zawodów, w których bardzo jasno określa się etapy rekrutacji, a więc też łatwiej jest wyznaczyć, jak długo trwają wszystkie procedury. Jednak bywa wtedy często, iż rozmowa nie jest jedynym elementem sprawdzenia przygotowania kandydata. I tak na przykład odpowiedź na to, ile trwa rozmowa kwalifikacyjna do policji, nie odzwierciedla złożoności całego postępowania kwalifikacyjnego, na które składają się m.in. ocena i weryfikacja dokumentów, testy sprawnościowe, wiedzowe i psychologiczne.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!