Przypadek nr 1: nie mamy pracy. Przypadek nr 2: obecna praca nie jest dla nas satysfakcjonująca. Przypadek nr 3: potrzebne nam są dodatkowe pieniądze na realizację naszych planów. Wszystkie trzy, z pozoru różne sytuacje, łączy jedno: chęć znalezienia pracy. Pytanie brzmi: jak to zrobić?
Obecnie często słyszymy, że znalezienie pracy nie jest wcale takie trudne – wystarczy chcieć i dobrze poszukać. Jeżeli pierwszy warunek już spełniliśmy (czyt.: naprawdę chcemy znaleźć pracę), czas, by spełnić i drugi. Poniżej zebraliśmy praktyczne informacje, zarówno o tym, gdzie szukać pracy, jak i zaletach i wadach poszczególnych metod.
Portal dla poszukujących pracy
W mediach takich jak internet, prasa, radio zamieszczane są liczne ogłoszenia z cyklu „dam pracę”. Niektóre gazety wydają nawet specjalne dodatki. Najwięcej ofert pracy znajdziemy jednak na portalach internetowych.
Grzegorz, absolwent Politechniki Częstochowskiej, długo szukał pracy: Prawie codziennie media donoszą, że najchętniej poszukiwanymi pracownikami są inżynierowie, a także absolwenci kierunków o wąskiej specjalizacji. Mnie trudno było znaleźć pracę na miarę moich oczekiwań. Ogłoszenia prasowe zazwyczaj nie zamieszczały pełnych informacji lub były nieaktualne. Uważam, że szukanie pracy przez internet to strzał w dziesiątkę – dokładne opisy, mnóstwo ofert.
Zalety: strony z pracą to wysoka skuteczność, wiarygodność, szybkość i niski koszt poszukiwań.
Wady: konieczność filtrowania dużej liczby ofert.
Agencje pracy
Do wybranej agencji dostarczamy informacje o naszych kwalifikacjach, wykształceniu, doświadczeniu etc., a zadaniem jej pracowników jest znalezienie ofert firm, których warunki spełniamy i kompleksowa pomoc w znalezieniu pracy. W skrócie: cały proces poszukiwań i przedzierania się przez gąszcz nieaktualnych informacji pozostawiamy innym. „Miałam już jedną pracę, w której bardziej realizowałam swoje marzenia niż zarabiałam na utrzymanie. Nie miałam czasu na poszukiwania drugiej na własną rękę. Zleciłam to zadanie agencji pracy, która przedstawiła mi parę propozycji. Wybrałam najlepszą z nich i obecnie pracuję na dwóch etatach.” – mówi Gosia, z wykształcenia pedagog.
Zalety: wygoda i oszczędność czasu.
Wady: wybrane przez agencję oferty nie zawsze będą odpowiadać naszym oczekiwaniom (wyszukuje je dla nas obca osoba, która, pomimo dostarczenia przez nas najważniejszych informacji, nie zna w pełni naszych preferencji). Dodatkowo niektóre oferty mogą nam umknąć z powodu ściśle określonych ram, w których poszukuje agencja.
Znajomi
Często zdarza się tak, że wiadomość o wakacie przekazują nam znajomi, znajomi znajomych itd. To realna pomoc w szukaniu pracy i duże ułatwienie. Tworzymy wokół siebie pajęczynę informacyjną, do której docierają newsy na interesujące nas tematy.
Zalety: znamy większość szczegółów przyszłej posady (zarówno te czysto zawodowe, jak i dotyczące atmosfery w firmie, szefa, pracowników, ich nawyków oraz obowiązków etc.). Takie wiadomości pozwalają nam na stworzenie wyraźnego obrazu potencjalnego stanowiska. Marta, księgowa w jednej z warszawskich firm, o wolnej posadzie dowiedziała się dzięki koleżance: „Jeden z jej klientów w luźnej rozmowie wspomniał o tym, że poszukuje księgowej. Koleżanka od razu mnie zarekomendowała. Przed rozmową kwalifikacyjną dowiedziałam się, że w firmie panuje ciepła, koleżeńska atmosfera, co dla mnie jest niezwykle ważne. Skoro spędzam w pracy pół dnia, muszę czuć się w niej komfortowo. Już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej mój przyszły szef był bardzo uprzejmy, a lody szybko zostały przełamane. Pomógł w tym fakt posiadania wspólnej znajomej”.
Wady: należy pamiętać, że będąc poleconym przez znajomego, pracujemy nie tylko na własną opinię. W przypadku ewentualnej porażki możemy stracić również na gruncie towarzyskim.
Niezależnie od tego, z jakiej metody skorzystamy, ważny jest jeszcze jeden składnik: zaangażowanie. Praca nie leży bowiem na ulicy i nie zakładajmy, że ktoś znajdzie ją za nas.