Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Europejskie Służby Zatrudnienia: definicja, cel

Europejskie Służby Zatrudnienia: definicja, cel

 
Europejskie Służby Zatrudnienia: definicja, cel

Szukając pracy za granicą, warto jeszcze w Polsce zebrać jak najwięcej informacji o interesującym nas regionie, by dobrze przygotować się do wyjazdu i nie dać się zaskoczyć już na miejscu. Niezbędną pomoc możemy uzyskać dzięki sieci EURES. Co to jest i czym dokładnie zajmują się Europejskie Służby Zatrudnienia?

 

Spis treści

EURES – co to?

 

EURES, czyli z ang. European Employment Services – Europejskie Służby Zatrudnienia to sieć współpracy, którą tworzą publiczne służby zatrudnienia, a także – na zasadzie partnerstwa – związki zawodowe i organizacje pracodawców w różnych państwach. 

 

Przypomnijmy, że publiczne służby zatrudnienia w Polsce to urzędy i instytucje odpowiedzialne za aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Działalność służb reguluje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 

Zgodnie z informacją podaną na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej:

 

W każdym kraju UE/EFTA działania sieci EURES koordynują Krajowe Urzędy Koordynacji EURES. W Polsce funkcję Krajowego Urzędu Koordynacji pełni Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy. 

 

EURES działa od 1994 r. Podstawowym celem Europejskich Służb Zatrudnienia jest ułatwienie migracji zarobkowych między krajami. Jedno z najważniejszych praw obywateli Unii Europejskiej to bowiem swobodny przepływ pracowników. Sieć łączy poszukujących zatrudnienia z pracodawcami na europejskim rynku pracy.

 

EURES – dla kogo?

 

EURES to sieć przeznaczona dla:

 

  • osób poszukujących pracy w kraju UE/EFTA (w tym w Polsce),

  • osób szukających pracowników w kraju UE/EFTA (w tym w Polsce).

 

Osoby rozważające emigrację zarobkową mogą w sposób bezpieczny znaleźć za pośrednictwem EURES oferty pracy za granicą. Uzyskają także rzetelne i aktualne informacje na temat tego, jakie są wymogi formalne w danym kraju, jakie dokumenty trzeba będzie złożyć, by zatrudnić się legalnie itd.

 

EURES – jakie kraje obejmuje?

 

EURES obejmuje zasięgiem kraje członkowskie UE oraz Norwegię, Islandię, Liechtenstein i Szwajcarię. Łącznie jest to 31 krajów na kontynencie europejskim.

 

EURES – jak korzystać?

 

Jaką pomoc można uzyskać, szukając pracy za granicą? Za pośrednictwem portali ec.europa.eu i https://eures.praca.gov.pl/ bądź kontaktując się z doradcą pracującym w organizacjach członkowskich i partnerskich Europejskich Służb Zatrudnienia, dowiemy się, jakie warunki życia i pracy oferują poszczególne kraje, jak wygląda kwestia podatków, emerytur, systemu ubezpieczeń itd. Uzyskamy także dostęp do szkoleń językowych i innych, ułatwiających integrację w danym kraju i przede wszystkim za pośrednictwem EURES możemy znaleźć legalne i sprawdzone oferty pracy za granicą.

 

Żeby korzystać z usług EURES, należy zalogować się na portalu (https://eures.ec.europa.eu/index_pl?lang=pl). W tym celu niezbędne jest utworzenie konta EU Login / EURES z dwuetapowym uwierzytelnieniem. Po utworzeniu konta rejestrujemy się jako osoba szukająca pracy albo pracodawca. 

 

Możliwe jest także przeglądanie bazy ofert pracy EURES bez logowania. Gdzie je znaleźć? Są zamieszczone w zakładce Joobseekers na stronie EURES. Polacy mogą też skorzystać z łatwego pośrednictwa rządowej witryny EURES. Kliknij w ZNAJDŹ PRACĘ, np. w UE, wskaż Bazę unijną. Zostaniesz przekierowany na stronę EURES – teraz wystarczy wybrać interesujący Cię kraj i przeglądać oferty. 

 

Pamiętaj, że liczne oferty pracy za granicą znajdziesz też na praca.pl. W pasku wyszukiwania podaj nazwę kraju, w którym chcesz się zatrudnić. Warto sprawdzić także nasze informacje dotyczące np. pracy we Francji, pracy w Portugalii czy innym europejskim kraju.

 

EURES – czy usługi te są płatne?

 

Osoby szukający zatrudnienia za pośrednictwem EURES nie muszą obawiać się o żadne ukryte koszty – usługi Europejskich Służb Zatrudnienia dla bezrobotnych i szukających pracy są bowiem bezpłatne.

 

Warto jednak zwrócić uwagę, że usługi EURES dla pracodawców świadczone przez instytucje inne niż jednostki – publiczne mogą podlegać opłacie.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!