Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Europejskie Służby Zatrudnienia: definicja, cel

Europejskie Służby Zatrudnienia: definicja, cel

 
Europejskie Służby Zatrudnienia: definicja, cel

Szukając pracy za granicą, warto jeszcze w Polsce zebrać jak najwięcej informacji o interesującym nas regionie, by dobrze przygotować się do wyjazdu i nie dać się zaskoczyć już na miejscu. Niezbędną pomoc możemy uzyskać dzięki sieci EURES. Co to jest i czym dokładnie zajmują się Europejskie Służby Zatrudnienia?

 

Spis treści

EURES – co to?

 

EURES, czyli z ang. European Employment Services – Europejskie Służby Zatrudnienia to sieć współpracy, którą tworzą publiczne służby zatrudnienia, a także – na zasadzie partnerstwa – związki zawodowe i organizacje pracodawców w różnych państwach. 

 

Przypomnijmy, że publiczne służby zatrudnienia w Polsce to urzędy i instytucje odpowiedzialne za aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Działalność służb reguluje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 

Zgodnie z informacją podaną na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej:

 

W każdym kraju UE/EFTA działania sieci EURES koordynują Krajowe Urzędy Koordynacji EURES. W Polsce funkcję Krajowego Urzędu Koordynacji pełni Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy. 

 

EURES działa od 1994 r. Podstawowym celem Europejskich Służb Zatrudnienia jest ułatwienie migracji zarobkowych między krajami. Jedno z najważniejszych praw obywateli Unii Europejskiej to bowiem swobodny przepływ pracowników. Sieć łączy poszukujących zatrudnienia z pracodawcami na europejskim rynku pracy.

 

EURES – dla kogo?

 

EURES to sieć przeznaczona dla:

 

  • osób poszukujących pracy w kraju UE/EFTA (w tym w Polsce),

  • osób szukających pracowników w kraju UE/EFTA (w tym w Polsce).

 

Osoby rozważające emigrację zarobkową mogą w sposób bezpieczny znaleźć za pośrednictwem EURES oferty pracy za granicą. Uzyskają także rzetelne i aktualne informacje na temat tego, jakie są wymogi formalne w danym kraju, jakie dokumenty trzeba będzie złożyć, by zatrudnić się legalnie itd.

 

EURES – jakie kraje obejmuje?

 

EURES obejmuje zasięgiem kraje członkowskie UE oraz Norwegię, Islandię, Liechtenstein i Szwajcarię. Łącznie jest to 31 krajów na kontynencie europejskim.

 

EURES – jak korzystać?

 

Jaką pomoc można uzyskać, szukając pracy za granicą? Za pośrednictwem portali ec.europa.eu i https://eures.praca.gov.pl/ bądź kontaktując się z doradcą pracującym w organizacjach członkowskich i partnerskich Europejskich Służb Zatrudnienia, dowiemy się, jakie warunki życia i pracy oferują poszczególne kraje, jak wygląda kwestia podatków, emerytur, systemu ubezpieczeń itd. Uzyskamy także dostęp do szkoleń językowych i innych, ułatwiających integrację w danym kraju i przede wszystkim za pośrednictwem EURES możemy znaleźć legalne i sprawdzone oferty pracy za granicą.

 

Żeby korzystać z usług EURES, należy zalogować się na portalu (https://eures.ec.europa.eu/index_pl?lang=pl). W tym celu niezbędne jest utworzenie konta EU Login / EURES z dwuetapowym uwierzytelnieniem. Po utworzeniu konta rejestrujemy się jako osoba szukająca pracy albo pracodawca. 

 

Możliwe jest także przeglądanie bazy ofert pracy EURES bez logowania. Gdzie je znaleźć? Są zamieszczone w zakładce Joobseekers na stronie EURES. Polacy mogą też skorzystać z łatwego pośrednictwa rządowej witryny EURES. Kliknij w ZNAJDŹ PRACĘ, np. w UE, wskaż Bazę unijną. Zostaniesz przekierowany na stronę EURES – teraz wystarczy wybrać interesujący Cię kraj i przeglądać oferty. 

 

Pamiętaj, że liczne oferty pracy za granicą znajdziesz też na praca.pl. W pasku wyszukiwania podaj nazwę kraju, w którym chcesz się zatrudnić. Warto sprawdzić także nasze informacje dotyczące np. pracy we Francji, pracy w Portugalii czy innym europejskim kraju.

 

EURES – czy usługi te są płatne?

 

Osoby szukający zatrudnienia za pośrednictwem EURES nie muszą obawiać się o żadne ukryte koszty – usługi Europejskich Służb Zatrudnienia dla bezrobotnych i szukających pracy są bowiem bezpłatne.

 

Warto jednak zwrócić uwagę, że usługi EURES dla pracodawców świadczone przez instytucje inne niż jednostki – publiczne mogą podlegać opłacie.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Kosztorysant budowlany

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiadać będzie za sporządzanie kosztorysów i przygotowanie ofert.
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?