Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Efekt świeżości i pierwszeństwa a rozmowa rekrutacyjna

Efekt świeżości i pierwszeństwa a rozmowa rekrutacyjna

 
Efekt świeżości i pierwszeństwa a rozmowa rekrutacyjna

Kto pierwszy, ten lepszy? Okazuje się, że ta zasada może mieć ogromne znaczenie w procesie rekrutacyjnym.

Na decyzję rekrutera, czy przyjąć kandydata do pracy, czy nie, najczęściej duży wpływ ma przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Aplikujący doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego starają się zrobić jak najlepsze wrażenie i dać się zapamiętać. Rozważają, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, ćwiczą autoprezentację i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. To wszystko znacząco zwiększa szansę, niemniej okazuje się, że na decyzję rekrutera wpływ mają także wspomniane efekty świeżości oraz pierwszeństwa.

 

Oba decydują o tym, że najlepiej zapamiętane przez rekruterów są osoby, które pojawiają się na początku oraz na końcu naboru. Sprawdź, czym są efekty świeżości i pierwszeństwa w rozmowie o pracę.

 

Efekt pierwszeństwa na rozmowie o pracę

 

Pierwsze wrażenie ma bardzo duży wpływ na odbiór całej sytuacji. Dotyczy to zarówno rozmowy z konkretną osobą, ale też całego procesu kwalifikacyjnego, przeprowadzanego przez rekrutera. Co to znaczy?

 

Po pierwsze, rekruter ma skłonność do wyrabiania sobie opinii o kandydatach na podstawie pierwszych kilkunastu-kilkudziesięciu sekund rozmowy. Co więcej, prawdopodobnie to właśnie te chwile najlepiej zapamięta i będzie je przywoływać w myślach w czasie porównywania kandydatur i podejmowania decyzji. Przykładowo, rekruter może mieć wrażenie, że kandydat jest osobą pewną siebie i otwartą, jeśli na początku rozmowy aplikujący będzie się uśmiechał, wypowiadał pewnie itp. – nawet pomimo faktu, że ten sam aplikujący po kilku minutach zaczął okazywać zdenerwowanie i niepewność.

 

Po drugie, liczy się kolejność, w jakiej kandydaci pojawiają się na rozmowie. Rekruter najlepiej zapamięta osoby na początku. To z pierwszą czy kilkoma pierwszymi aplikującymi będą też porównywani inni. Jeśli pierwszy kandydat wypadnie bardzo słabo, kolejni, nawet niewiele lepsi, zostaną odebrani nadmiernie pozytywnie. I przeciwnie, gdy pierwszy kandydat zostanie uznany za faworyta, inni, nawet bardziej kompetentni, mogą zostać niedocenieni przez rekrutera.

 

Efekt świeżości na rozmowie o pracę

 

Ten efekt sprawia, że rekruter dobrze zapamiętuje także osobę, jaka pojawi się na samym końcu kolejki kandydatów. Jeśli rekruter będzie podejmować decyzję zaraz po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych, wciąż będzie żywo pamiętać szczegóły ostatniej rozmowy, natomiast poprzednie – o wiele słabiej, w ogólnym zarysie itp. Świeżość wspomnień może wpłynąć na to, kogo uzna za najlepszego kandydata do pracy. Przykładowo, interesująca wypowiedź kogoś ze środka może ulec zatarciu i wydać się niewiele ciekawsza od nawet słabej autoprezentacji ostatniej osoby.

Dobry rekruter ma świadomość pułapek poznawczych, czyhających podczas oceny kandydatów. Uniknąć ich pozwalają np.:

  • nagrywanie kandydatów (oczywiście za ich zgodą),
  • przeprowadzanie testów kompetencji,
  • organizowanie grupowego wykonywania zadań przez kandydatów,
  • podzielenie procesu rekrutacji na mniejsze sesje, np. do 5 rozmów dziennie.

 

Kandydaci z kolei powinni zwrócić szczególną uwagę na pierwsze sekundy i minuty rozmowy. Warto pamiętać o uśmiechu, otwartości, ale też postarać się jakoś wyróżnić z grupy, np. poczuciem humoru, oryginalną prezencją, nieszablonowym wykonaniem zadania.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Budowlanych

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i obowiązujące przepisy prawa; Wypełnianie obowiązków kierownika budowy;
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.