Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Dzień próbny – jak się przygotować, by dobrze wypaść?

Dzień próbny – jak się przygotować, by dobrze wypaść?

 
Dzień próbny – jak się przygotować, by dobrze wypaść?

Zapraszanie kandydata na dzień próbny w pracy to przede wszystkim domena gastronomii. Właściciele restauracji już po kilku godzinach pracy barmana czy kucharza są w stanie ocenić, czy pasuje do zespołu, jakie ma nastawienie do klientów i czy radzi sobie w godzinach największego ruchu. Próbny dzień to także szansa dla kandydata, który może sprawdzić, jakie są relacje między współpracownikami – czy są koleżeńskie, czy może pracy towarzyszy ciągły stres. Na dzień próbny mogą zapraszać też firmy handlowe i punkty usługowe szukające doradców albo specjalistów obsługi klienta. Jeśli czeka Cię taki testowy pierwszy dzień w nowej firmie, dobrze się do niego przygotuj. W jaki sposób?

 

Wyśpij się

 

Nie zarywaj nocy na rozmyślania o tym, jak wypadniesz. Najlepsze co możesz dla siebie zrobić, to wyspać się. Wieczorem zrelaksuj się, oderwij myśli od pracy. Zrób coś przyjemnego, obejrzyj odcinek ulubionego serialu, poczytaj książkę albo weź kąpiel i połóż się wcześniej spać. Dłuższy sen sprawi, że wstaniesz z pozytywnym nastawieniem i energią do działania.

 

Zjedz śniadanie

 

Nie wiesz do końca, jak będą wyglądać Twoje obowiązki, kiedy będziesz miał czas na przerwę śniadaniową. Nie idź więc do pracy z pustym żołądkiem! Zjedz zdrowe, pożywne śniadanie, które da Ci energię na kolejne godziny. Przygotuj sobie także posiłek do pracy. Może to być owoc, kanapka lub obiadowe danie, jeśli wiesz, że będziesz mieć możliwość je podgrzać.

 

Bądź punktualny


Punktualność pokaże przełożonemu, że zależy Ci na pracy, że jesteś osobą odpowiedzialną, słowną i umiejącą planować swój czas! Sporo atutów, prawda? Dlatego warto wyjść z domu nawet znacznie wcześniej, aby uniknąć niespodzianek na drodze. Tym bardziej, jeśli trasę z domu do firmy pokonuje się pierwszy raz.

 

Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu


Pierwszego dnia w nowej pracy możesz odczuwać stres. Poznajesz nowych ludzi, ktoś będzie patrzył Ci na ręce i oceniał Twoją pracę. To bardzo wymagająca sytuacja. Zachowaj jednak pozytywne nastawienie. Dobry humor, otwartość i entuzjazm sprawią, że szybko zjednasz sobie ludzi. Nie narzekaj, a jeśli czegoś nie wiesz, pytaj otwarcie – dzień próbny jest też przecież dla Ciebie szansą na ocenę firmy.

Przygotuj strój i wszystkie niezbędne informacje


Być może wcześniej pracodawca poinformował Cię, jaki dress code jest obowiązujący w jego firmie. Niekiedy dostaniesz koszulkę z logo, czasem możesz zostać poproszony o ubiór w stylu smart casual. Stosuj się do tych wytycznych, a jeśli żadne zasady dotyczące stroju do pracy nie zostały Ci wcześniej przedstawione, dostosuj ubiór do okoliczności. Niech wyraża on Twój profesjonalizm i będzie schludny.

Wcześniej też zbierz wszystkie informacje, jakie na temat dnia próbnego przekazał Ci rekruter, przede wszystkim: gdzie, o której godzinie i do kogo masz się zgłosić. Pamiętaj, że za pracę zawsze należy Ci się wynagrodzenie, a dzień próbny nie stanowi od tej zasady wyjątku. Pracodawca powinien więc podpisać z Tobą umowę, nawet za jeden dzień pracy.

 

Ukraińska wersja językowa: Якщо ви збираєтеся випробувати свій перший день у новій роботі, добре підготуйтеся до цього. Як?

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!