Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Dobry czas na zmianę pracy

Dobry czas na zmianę pracy

 
Dobry czas na zmianę pracy

Na zmiany zawodowe najczęściej decydujemy się z powodów finansowych oraz ze względu na chęć rozwoju. Ile trwa poszukiwanie pracy i co robić, gdy okres bez zatrudnienia się przedłuża?

 

Ile trwa szukanie pracy? 

 

Różne badania pokazują, że zwykle szukanie nowej pracy trwa kilka miesięcy. W tym czasie osoba bez pracy ma do wykonania szereg czynności:

  • sprawdzenie poprawności świadectwa pracy i ewentualnie wniesienie o jego poprawę, 

  • rejestrację w urzędzie pracy – jeśli chce uzyskać status bezrobotnego, 

  • uzupełnienie CV, 

  • przemyślenie dalszej kariery, zrobienie kursów, doradztwo zawodowe – jeśli potrzebuje porady dotyczącej zmiany pracy,

  • rozpoczęcie poszukiwań, w tym wysyłanie życiorysu zawodowego, pisanie listów motywacyjnych i podań o pracę, branie udziału w rozmowach kwalifikacyjnych, 

  • branie udziału w targach pracy, spotkaniach rekrutacyjnych, eventach branżowych, 

  • informowanie rodziny i znajomych o swojej sytuacji.

 

Można powiedzieć, że efektywne poszukiwanie pracy samo w sobie jest ciężką pracą, dlatego warto dobrze je zaplanować.  

 

Powody zmiany pracy 

 

Zanim zaczniemy przeszukiwać internet, by znaleźć wzór wypowiedzenia umowy o pracę, zauważmy, że zmiana pracy dla większości z nas jest sytuacją stresującą. Wychodzimy ze strefy komfortu, stajemy przed perspektywą uszczuplenia oszczędności lub – jeśli już podpisaliśmy następną umowę – konieczności przystosowania się do nowego miejsca. Sytuacja wymaga od nas mobilizacji sił, refleksji nad dalszymi krokami, planowania kariery w obecnej lub innej branży. Musimy wykazać się odwagą, pomysłowością i determinacją. 

 

Nic dziwnego, że zazwyczaj nie podejmujemy decyzji o zmianie miejsca pracy lub zmianie zawodu pochopnie. W 2018 r. Praca.pl zapytało Polaków, co zwykle popycha do tej decyzji. Okazało się, że zatrudnienie najczęściej zmieniamy z przyczyn ekonomicznych. 45 proc. respondentów jako powód podało właśnie otrzymywane niskie wynagrodzenie w obecnej pracy. Ważnym aspektem dla pracowników jest też możliwość rozwoju zawodowego. Brak perspektyw w tym zakresie skłonił do zmiany pracy 18 proc. osób. Natomiast 13 proc. pytanych zdecydowało się na złożenie wypowiedzenia umowy, gdyż otrzymało lepszą propozycję, a kolejne 11 proc. odeszło z pracy ze względu na konflikt z przełożonym.

 

Zmiana pracy a wiek i branża

 

To, czy mamy szansę znaleźć pracę, która spełnia wszystkie oczekiwania, zależy zarówno od naszego zaangażowania i motywacji, ale też różnych okoliczności, jak potencjał rynku pracy, sytuacja ekonomicznej w regionie itp. Planując zmianę branży, w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na to, które z nich należą do perspektywicznych. Pomóc w ocenie może nam na przykład Barometr zawodów, czyli doroczne badanie wykonywane na zlecenie resortu pracy, które pokazuje zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych profesji w całej Polsce (również z wyszczególnieniem na powiaty). W ostatnich latach na przykład największe zapotrzebowanie notowano w branżach budowlanej, medycznej, technologicznej czy w zawodach samodzielnego księgowego. Nadwyżkowa okazała się z kolei szczególnie profesja ekonomisty. 

 

Czy wiek ma duże znaczenie w czasie poszukiwania nowej pracy? Panuje przekonanie, że przedsiębiorcy chcą zatrudniać przede wszystkim osoby młode. Okazuje się jednak, że to nie sam wiek, ale inne kojarzone z nim cechy są tym, co cenią pracodawcy, a więc:

  • umiejętność szybkiego uczenia się, 

  • bycie na bieżąco z sytuacją w branży, 

  • przebojowość, odwaga w działaniu, 

  • wysoka motywacja do pracy, 

  • elastyczność, łatwość dostosowywania się do bieżących warunków. 

 

Osoba w średnim wieku, która ma wszystkie powyższe zalety, ma równe, a niekiedy większe szanse na znalezienie pracy – stoją bowiem za nią również lata doświadczenia. 

 

Polacy są coraz bardziej mobilni zawodowo – mało kto wiąże się z jednym przedsiębiorstwem na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Decydują o tym czynniki ekonomiczne, ale też coraz większa śmiałość w szukaniu własnej ścieżki rozwoju zawodowego – takiej, która daje satysfakcję z pracy, coraz lepsze zarobki i poczucie spełnienia. 

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    HUB.TECH spółka akcyjna   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: kompleksowa obsługa kadrowa pracowników; przygotowywanie dokumentacji z zakresu prawa pracy m.in. umów o pracę, świadectw pracy, porozumień, aneksów; ewidencja i rozliczanie czasu pracy; monitorowanie absencji; monitorowanie terminów badań lekarskich; obsługa...
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...
  • Orderpicker w magazynie z kosmetykami

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede / Heteren / Oosterhout   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: praca przy taśmie produkcyjnej bądź stacjonarnych stanowiskach, pakowanie towaru (pojedyncze kosmetyki oraz zestawy), układanie towaru na paletach i przygotowywanie do wysyłki, zbieranie zamówień, kontrola jakości. Wymagania: zaangażowanie; mile widziane prawo jazdy kat. B; co...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!