Na zmiany zawodowe najczęściej decydujemy się z powodów finansowych oraz ze względu na chęć rozwoju. Ile trwa poszukiwanie pracy i co robić, gdy okres bez zatrudnienia się przedłuża?
Ile trwa szukanie pracy?
Różne badania pokazują, że zwykle szukanie nowej pracy trwa kilka miesięcy. W tym czasie osoba bez pracy ma do wykonania szereg czynności:
-
sprawdzenie poprawności świadectwa pracy i ewentualnie wniesienie o jego poprawę,
-
rejestrację w urzędzie pracy – jeśli chce uzyskać status bezrobotnego,
-
uzupełnienie CV,
-
przemyślenie dalszej kariery, zrobienie kursów, doradztwo zawodowe – jeśli potrzebuje porady dotyczącej zmiany pracy,
-
rozpoczęcie poszukiwań, w tym wysyłanie życiorysu zawodowego, pisanie listów motywacyjnych i podań o pracę, branie udziału w rozmowach kwalifikacyjnych,
-
branie udziału w targach pracy, spotkaniach rekrutacyjnych, eventach branżowych,
-
informowanie rodziny i znajomych o swojej sytuacji.
Można powiedzieć, że efektywne poszukiwanie pracy samo w sobie jest ciężką pracą, dlatego warto dobrze je zaplanować.
Powody zmiany pracy
Zanim zaczniemy przeszukiwać internet, by znaleźć wzór wypowiedzenia umowy o pracę, zauważmy, że zmiana pracy dla większości z nas jest sytuacją stresującą. Wychodzimy ze strefy komfortu, stajemy przed perspektywą uszczuplenia oszczędności lub – jeśli już podpisaliśmy następną umowę – konieczności przystosowania się do nowego miejsca. Sytuacja wymaga od nas mobilizacji sił, refleksji nad dalszymi krokami, planowania kariery w obecnej lub innej branży. Musimy wykazać się odwagą, pomysłowością i determinacją.
Nic dziwnego, że zazwyczaj nie podejmujemy decyzji o zmianie miejsca pracy lub zmianie zawodu pochopnie. W 2018 r. Praca.pl zapytało Polaków, co zwykle popycha do tej decyzji. Okazało się, że zatrudnienie najczęściej zmieniamy z przyczyn ekonomicznych. 45 proc. respondentów jako powód podało właśnie otrzymywane niskie wynagrodzenie w obecnej pracy. Ważnym aspektem dla pracowników jest też możliwość rozwoju zawodowego. Brak perspektyw w tym zakresie skłonił do zmiany pracy 18 proc. osób. Natomiast 13 proc. pytanych zdecydowało się na złożenie wypowiedzenia umowy, gdyż otrzymało lepszą propozycję, a kolejne 11 proc. odeszło z pracy ze względu na konflikt z przełożonym.
Zmiana pracy a wiek i branża
To, czy mamy szansę znaleźć pracę, która spełnia wszystkie oczekiwania, zależy zarówno od naszego zaangażowania i motywacji, ale też różnych okoliczności, jak potencjał rynku pracy, sytuacja ekonomicznej w regionie itp. Planując zmianę branży, w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na to, które z nich należą do perspektywicznych. Pomóc w ocenie może nam na przykład Barometr zawodów, czyli doroczne badanie wykonywane na zlecenie resortu pracy, które pokazuje zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych profesji w całej Polsce (również z wyszczególnieniem na powiaty). W ostatnich latach na przykład największe zapotrzebowanie notowano w branżach budowlanej, medycznej, technologicznej czy w zawodach samodzielnego księgowego. Nadwyżkowa okazała się z kolei szczególnie profesja ekonomisty.
Czy wiek ma duże znaczenie w czasie poszukiwania nowej pracy? Panuje przekonanie, że przedsiębiorcy chcą zatrudniać przede wszystkim osoby młode. Okazuje się jednak, że to nie sam wiek, ale inne kojarzone z nim cechy są tym, co cenią pracodawcy, a więc:
-
umiejętność szybkiego uczenia się,
-
bycie na bieżąco z sytuacją w branży,
-
przebojowość, odwaga w działaniu,
-
wysoka motywacja do pracy,
-
elastyczność, łatwość dostosowywania się do bieżących warunków.
Osoba w średnim wieku, która ma wszystkie powyższe zalety, ma równe, a niekiedy większe szanse na znalezienie pracy – stoją bowiem za nią również lata doświadczenia.
Polacy są coraz bardziej mobilni zawodowo – mało kto wiąże się z jednym przedsiębiorstwem na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Decydują o tym czynniki ekonomiczne, ale też coraz większa śmiałość w szukaniu własnej ścieżki rozwoju zawodowego – takiej, która daje satysfakcję z pracy, coraz lepsze zarobki i poczucie spełnienia.