Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Boomerang employee – czy ponowne zatrudnienie byłego pracownika to dobry pomysł?

Boomerang employee – czy ponowne zatrudnienie byłego pracownika to dobry pomysł?

 
Boomerang employee – czy ponowne zatrudnienie byłego pracownika to dobry pomysł?

Czy ponowne zatrudnienie osoby, która kiedyś była już częścią firmy i z jakichś przyczyn ją opuściła, to dobry pomysł?

 

Boomerang employee – definicja

 

Mianem boomerang employee z angielskiego określa się pracownika, który ponownie został zatrudniony w firmie, gdzie już kiedyś pracował.

Powody, dla których ktoś po odejściu decyduje się wrócić do firmy, są bardzo różne. Motywacja może być podyktowana sprawami osobistymi – jak wyprowadzka do innego miejsca, a potem powrót, czy kwestiami zawodowymi, np. lepszymi warunkami pracy i wynagrodzeniem zaoferowanym w nowej firmie czy chęcią podnoszenia swoich kwalifikacji. To, dlaczego, w jakich okolicznościach i atmosferze pracownik odszedł, ma duże znaczenie przy ponownym jego zatrudnieniu. Jeśli w grę wchodziły konflikt na linii pracownik-przełożony, chęć zemsty na szefie i wiele negatywnych emocji, o powrocie nie może być mowy. Wielu pracodawców dba  jednak o tzw. outboarding i pozytywne relacje z byłymi członkami zespołu, a gdy zwolni się stanowisko, nie waha się zaproponować go osobie, która doskonale zna przedsiębiorstwo. Dlaczego? Ponieważ ponowne zatrudnienie pracownika może być dla pracodawcy bardzo korzystne.

 

Ponowne zatrudnienie byłego pracownika – dlaczego warto?


Rekrutacja w przypadku osoby, którą już się zna, przebiega zdecydowanie szybciej niż kiedy szuka się nowych kandydatów. Może zacząć się od rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter powinien poznać powody ponownego zwolnienia i zatrudnienia u tego samego pracodawcy, dowiedzieć się, co boomerang employee robił w czasie nieobecności. Na nowo ustala się warunki współpracy, prowadzi negocjacje finansowe. Osoba, która podjęła ryzyko i zrezygnowała z pracy, zdobyła doświadczenie w innym miejscu, zapewne będzie oczekiwać lepszych warunków niż poprzednie. Pracodawca powinien się z tym liczyć. Wiele jednak zyskuje. Przede wszystkim nie musi prowadzić kosztownej rekrutacji ani organizować procesu wdrażania kandydata do pracy. Stary – nowy pracownik zna już metody pracy, zespół. Wie, do kogo, z czym się zgłosić. Dzięki temu bardzo szybko może osiągnąć wysoki poziom wydajności.

Na koniec trzeba jednak podkreślić, że ponowne zatrudnienie pracownika wiąże się też z pewnymi trudnościami. Jeśli dana osoba została zwolniona w wyniku złej sytuacji finansowej firmy i przyjęta, kiedy sprawy się poprawiły, może czuć się jak gorszy pracownik, nie mieć zaufania do pracodawcy i być mniej lojalna niż wcześniej. Jeśli też zmieniło się kierownictwo czy ważne zasady firmy, zaadaptowanie się do zmian może nie być wcale łatwe. Każdy przypadek warto zatem rozpatrywać indywidualnie.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Kosztorysant budowlany

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiadać będzie za sporządzanie kosztorysów i przygotowanie ofert.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?