Czy ponowne zatrudnienie osoby, która kiedyś była już częścią firmy i z jakichś przyczyn ją opuściła, to dobry pomysł?
Boomerang employee – definicja
Mianem boomerang employee z angielskiego określa się pracownika, który ponownie został zatrudniony w firmie, gdzie już kiedyś pracował.
Powody, dla których ktoś po odejściu decyduje się wrócić do firmy, są bardzo różne. Motywacja może być podyktowana sprawami osobistymi – jak wyprowadzka do innego miejsca, a potem powrót, czy kwestiami zawodowymi, np. lepszymi warunkami pracy i wynagrodzeniem zaoferowanym w nowej firmie czy chęcią podnoszenia swoich kwalifikacji. To, dlaczego, w jakich okolicznościach i atmosferze pracownik odszedł, ma duże znaczenie przy ponownym jego zatrudnieniu. Jeśli w grę wchodziły konflikt na linii pracownik-przełożony, chęć zemsty na szefie i wiele negatywnych emocji, o powrocie nie może być mowy. Wielu pracodawców dba jednak o tzw. outboarding i pozytywne relacje z byłymi członkami zespołu, a gdy zwolni się stanowisko, nie waha się zaproponować go osobie, która doskonale zna przedsiębiorstwo. Dlaczego? Ponieważ ponowne zatrudnienie pracownika może być dla pracodawcy bardzo korzystne.
Ponowne zatrudnienie byłego pracownika – dlaczego warto?
Rekrutacja w przypadku osoby, którą już się zna, przebiega zdecydowanie szybciej niż kiedy szuka się nowych kandydatów. Może zacząć się od rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter powinien poznać powody ponownego zwolnienia i zatrudnienia u tego samego pracodawcy, dowiedzieć się, co boomerang employee robił w czasie nieobecności. Na nowo ustala się warunki współpracy, prowadzi negocjacje finansowe. Osoba, która podjęła ryzyko i zrezygnowała z pracy, zdobyła doświadczenie w innym miejscu, zapewne będzie oczekiwać lepszych warunków niż poprzednie. Pracodawca powinien się z tym liczyć. Wiele jednak zyskuje. Przede wszystkim nie musi prowadzić kosztownej rekrutacji ani organizować procesu wdrażania kandydata do pracy. Stary – nowy pracownik zna już metody pracy, zespół. Wie, do kogo, z czym się zgłosić. Dzięki temu bardzo szybko może osiągnąć wysoki poziom wydajności.
Na koniec trzeba jednak podkreślić, że ponowne zatrudnienie pracownika wiąże się też z pewnymi trudnościami. Jeśli dana osoba została zwolniona w wyniku złej sytuacji finansowej firmy i przyjęta, kiedy sprawy się poprawiły, może czuć się jak gorszy pracownik, nie mieć zaufania do pracodawcy i być mniej lojalna niż wcześniej. Jeśli też zmieniło się kierownictwo czy ważne zasady firmy, zaadaptowanie się do zmian może nie być wcale łatwe. Każdy przypadek warto zatem rozpatrywać indywidualnie.