Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Boomerang employee – czy ponowne zatrudnienie byłego pracownika to dobry pomysł?

Boomerang employee – czy ponowne zatrudnienie byłego pracownika to dobry pomysł?

 
Boomerang employee – czy ponowne zatrudnienie byłego pracownika to dobry pomysł?

Czy ponowne zatrudnienie osoby, która kiedyś była już częścią firmy i z jakichś przyczyn ją opuściła, to dobry pomysł?

 

Boomerang employee – definicja

 

Mianem boomerang employee z angielskiego określa się pracownika, który ponownie został zatrudniony w firmie, gdzie już kiedyś pracował.

Powody, dla których ktoś po odejściu decyduje się wrócić do firmy, są bardzo różne. Motywacja może być podyktowana sprawami osobistymi – jak wyprowadzka do innego miejsca, a potem powrót, czy kwestiami zawodowymi, np. lepszymi warunkami pracy i wynagrodzeniem zaoferowanym w nowej firmie czy chęcią podnoszenia swoich kwalifikacji. To, dlaczego, w jakich okolicznościach i atmosferze pracownik odszedł, ma duże znaczenie przy ponownym jego zatrudnieniu. Jeśli w grę wchodziły konflikt na linii pracownik-przełożony, chęć zemsty na szefie i wiele negatywnych emocji, o powrocie nie może być mowy. Wielu pracodawców dba  jednak o tzw. outboarding i pozytywne relacje z byłymi członkami zespołu, a gdy zwolni się stanowisko, nie waha się zaproponować go osobie, która doskonale zna przedsiębiorstwo. Dlaczego? Ponieważ ponowne zatrudnienie pracownika może być dla pracodawcy bardzo korzystne.

 

Ponowne zatrudnienie byłego pracownika – dlaczego warto?


Rekrutacja w przypadku osoby, którą już się zna, przebiega zdecydowanie szybciej niż kiedy szuka się nowych kandydatów. Może zacząć się od rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter powinien poznać powody ponownego zwolnienia i zatrudnienia u tego samego pracodawcy, dowiedzieć się, co boomerang employee robił w czasie nieobecności. Na nowo ustala się warunki współpracy, prowadzi negocjacje finansowe. Osoba, która podjęła ryzyko i zrezygnowała z pracy, zdobyła doświadczenie w innym miejscu, zapewne będzie oczekiwać lepszych warunków niż poprzednie. Pracodawca powinien się z tym liczyć. Wiele jednak zyskuje. Przede wszystkim nie musi prowadzić kosztownej rekrutacji ani organizować procesu wdrażania kandydata do pracy. Stary – nowy pracownik zna już metody pracy, zespół. Wie, do kogo, z czym się zgłosić. Dzięki temu bardzo szybko może osiągnąć wysoki poziom wydajności.

Na koniec trzeba jednak podkreślić, że ponowne zatrudnienie pracownika wiąże się też z pewnymi trudnościami. Jeśli dana osoba została zwolniona w wyniku złej sytuacji finansowej firmy i przyjęta, kiedy sprawy się poprawiły, może czuć się jak gorszy pracownik, nie mieć zaufania do pracodawcy i być mniej lojalna niż wcześniej. Jeśli też zmieniło się kierownictwo czy ważne zasady firmy, zaadaptowanie się do zmian może nie być wcale łatwe. Każdy przypadek warto zatem rozpatrywać indywidualnie.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!