Korzystanie z pomocy agencji zatrudnienia to bezpieczny i bardzo wygodny sposób na znalezienie pracy, co jest bardzo ważne, szczególnie jeśli chcemy wyjechać za granicę. Podpisując umowę z pośrednikiem, teoretycznie nie musimy martwić się o nic więcej. Agencja prowadzi rekrutację, organizuje wyjazd, zakwaterowanie, ustala szczegóły pobytu i naszego wynagrodzenia. Nim jednak zdecydujemy się na zatrudnienie, warto sprawdzić, czy dany pośrednik działa legalnie, a tym samym, czy możemy liczyć na uczciwe warunki współpracy. Jak to zweryfikować? Gdzie szukać rzetelnych informacji na temat agencji pracy?
Agencja zatrudnienia – jak zweryfikować, czy działa legalnie?
Zacznijmy od tego, czym zajmują się agencje zatrudnienia. To niepubliczne jednostki świadczące przede wszystkim usługi pośrednictwa pracy, w tym pracy tymczasowej w Polsce i za granicą. Oferują także poradnictwo zawodowe i doradztwo personalne. Ich działalność jest regulowana przez prawo i wymaga uzyskania wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Taki wpis jest wymagany również, jeśli wymienione usługi oferują np. szkoły wyższe, fundacje, organizacje społeczne i zawodowe czy jednostki samorządu terytorialnego.
Skuteczność agencji zatrudnienia w Polsce jest duża, nawet w dobie pandemii koronawirusa. Zgodnie z danymi za 2020 r. udostępnionymi przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii 348 375 osób uzyskało zatrudnienie z tytułu świadczonych usług pośrednictwa pracy. 206 077 osób pracowało w Polsce, a 142 298 osób skorzystało z wyjazdu za granicę i pracy u zagranicznego pracodawcy.
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich zainteresowanych pracą przez pośrednika – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia jest ogólnodostępny. Legalność działania danego podmiotu możemy sprawdzić w łatwy sposób, wchodząc na stronę Rejestru agencji zatrudnienia (KRAZ). Wyszukiwarka agencji jest prosta w obsłudze. Wystarczy wpisać nazwę podmiotu. Można też przeszukiwać bazę, podając kod pocztowy, miejsce siedziby, nr NIP albo inne dane.
Warto też sprawdzić, jakie opinie ma agencja wśród byłych pracowników. Jeśli powtarzają się wpisy o nieterminowej wypłacie, innej niż została ustalona wysokości wynagrodzenia czy złych warunkach pracy, warto zachować ostrożność.
Podpisując umowę z agencją, dokładnie czytajmy wszystkie zapisy. W razie wątpliwości koniecznie porozmawiajmy o nich z doradcą. Możemy też zwrócić się o pomoc do pracowników PUP.
Warto wiedzieć, że agencje nie mogą pobierać opłat od poszukujących pracy za skontaktowanie z pracodawcą czy umówienie na rozmowę kwalifikacyjną. Niemniej, zwłaszcza przy wyjazdach zagranicznych, część agencji obciąża pracownika kosztami badań lekarskich, wydania wizy, tłumaczenia dokumentów czy dojazdu i powrotu. Pośrednik ma do tego prawo wyłącznie w zakresie faktycznie poniesionych kosztów. Takie ustalenia muszą jednak obowiązkowo znaleźć się w umowie pomiędzy agencją a kierowaną do pracy za granicę osobą.
Kto prowadzi rejestr agencji zatrudnienia?
Formalne szczegóły dotyczące rejestru agencji pracy znajdziemy w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z art. 18d.1.:
Rejestr prowadzi marszałek województwa właściwy dla siedziby podmiotu ubiegającego się o wpis. 1a. W przypadku przedsiębiorcy zagranicznego, o którym mowa w art. 18 ust. 3, organem właściwym do prowadzenia rejestru jest marszałek województwa wybrany przez przedsiębiorcę zagranicznego spośród marszałków województw właściwych ze względu na siedzibę lokalu, o którym mowa w art. 19fa.
Marszałek województwa wydaje także certyfikat o dokonaniu wpisu podmiotu do rejestru. Na podstawie tego dokumentu agencja może świadczyć swoje usługi. Certyfikat zawiera nazwę i adres siedziby podmiotu, numer przydzielony agencji w rejestrze, określenie rodzaju świadczonych usług (pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego, pracy tymczasowej) oraz datę dokonania wpisu i ewentualnie datę dodania pierwszego wpisu (jeśli zaszły jakieś zmiany).