Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Agencja pracy – jak sprawdzić czy działa legalnie?

Agencja pracy – jak sprawdzić czy działa legalnie?

 
Agencja pracy – jak sprawdzić czy działa legalnie?

Korzystanie z pomocy agencji zatrudnienia to bezpieczny i bardzo wygodny sposób na znalezienie pracy, co jest bardzo ważne, szczególnie jeśli chcemy wyjechać za granicę. Podpisując umowę z pośrednikiem, teoretycznie nie musimy martwić się o nic więcej. Agencja prowadzi rekrutację, organizuje wyjazd, zakwaterowanie, ustala szczegóły pobytu i naszego wynagrodzenia. Nim jednak zdecydujemy się na zatrudnienie, warto sprawdzić, czy dany pośrednik działa legalnie, a tym samym, czy możemy liczyć na uczciwe warunki współpracy. Jak to zweryfikować? Gdzie szukać rzetelnych informacji na temat agencji pracy?

 

Agencja zatrudnienia – jak zweryfikować, czy działa legalnie?


Zacznijmy od tego, czym zajmują się agencje zatrudnienia. To niepubliczne jednostki świadczące przede wszystkim usługi pośrednictwa pracy, w tym pracy tymczasowej w Polsce i za granicą. Oferują także poradnictwo zawodowe i doradztwo personalne. Ich działalność jest regulowana przez prawo i wymaga uzyskania wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Taki wpis jest wymagany również, jeśli wymienione usługi oferują np. szkoły wyższe, fundacje, organizacje społeczne i zawodowe czy jednostki samorządu terytorialnego.

Skuteczność agencji zatrudnienia w Polsce jest duża, nawet w dobie pandemii koronawirusa. Zgodnie z danymi za 2020 r. udostępnionymi  przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii 348 375 osób uzyskało zatrudnienie z tytułu świadczonych usług pośrednictwa pracy. 206 077 osób pracowało w Polsce, a 142 298 osób skorzystało z wyjazdu za granicę i pracy u zagranicznego pracodawcy.

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich zainteresowanych pracą przez pośrednika –  Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia jest ogólnodostępny. Legalność działania danego podmiotu możemy sprawdzić w łatwy sposób, wchodząc na stronę Rejestru agencji zatrudnienia (KRAZ). Wyszukiwarka agencji jest prosta w obsłudze. Wystarczy wpisać nazwę podmiotu. Można też przeszukiwać bazę, podając kod pocztowy, miejsce siedziby, nr NIP albo inne dane.

Warto też sprawdzić, jakie opinie ma agencja wśród byłych pracowników. Jeśli powtarzają się wpisy o nieterminowej wypłacie, innej niż została ustalona wysokości wynagrodzenia czy złych warunkach pracy, warto zachować ostrożność.

Podpisując umowę z agencją, dokładnie czytajmy wszystkie zapisy. W razie wątpliwości koniecznie porozmawiajmy o nich z doradcą. Możemy też zwrócić się o pomoc do pracowników PUP.

Warto wiedzieć, że agencje nie mogą pobierać opłat od poszukujących pracy za skontaktowanie z pracodawcą czy umówienie na rozmowę kwalifikacyjną. Niemniej, zwłaszcza przy wyjazdach zagranicznych, część agencji obciąża pracownika kosztami badań lekarskich, wydania wizy, tłumaczenia dokumentów czy dojazdu i powrotu. Pośrednik ma do tego prawo wyłącznie w zakresie faktycznie poniesionych kosztów. Takie ustalenia muszą jednak obowiązkowo znaleźć się w umowie pomiędzy agencją a kierowaną do pracy za granicę osobą.

 

Kto prowadzi rejestr agencji zatrudnienia?

 

Formalne szczegóły dotyczące rejestru agencji pracy znajdziemy w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z art. 18d.1.:

Rejestr prowadzi marszałek województwa właściwy dla siedziby podmiotu ubiegającego się o wpis. 1a. W przypadku przedsiębiorcy zagranicznego, o którym mowa w art. 18 ust. 3, organem właściwym do prowadzenia rejestru jest marszałek województwa wybrany przez przedsiębiorcę zagranicznego spośród marszałków województw właściwych ze względu na siedzibę lokalu, o którym mowa w art. 19fa.

Marszałek województwa wydaje także certyfikat o dokonaniu wpisu podmiotu do rejestru. Na podstawie tego dokumentu agencja może świadczyć swoje usługi. Certyfikat zawiera nazwę i adres siedziby podmiotu, numer przydzielony agencji w rejestrze, określenie rodzaju świadczonych usług (pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego, pracy tymczasowej) oraz datę dokonania wpisu i ewentualnie datę dodania pierwszego wpisu (jeśli zaszły jakieś zmiany).

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!