Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Agencja pracy – jak sprawdzić czy działa legalnie?

Agencja pracy – jak sprawdzić czy działa legalnie?

 
Agencja pracy – jak sprawdzić czy działa legalnie?

Korzystanie z pomocy agencji zatrudnienia to bezpieczny i bardzo wygodny sposób na znalezienie pracy, co jest bardzo ważne, szczególnie jeśli chcemy wyjechać za granicę. Podpisując umowę z pośrednikiem, teoretycznie nie musimy martwić się o nic więcej. Agencja prowadzi rekrutację, organizuje wyjazd, zakwaterowanie, ustala szczegóły pobytu i naszego wynagrodzenia. Nim jednak zdecydujemy się na zatrudnienie, warto sprawdzić, czy dany pośrednik działa legalnie, a tym samym, czy możemy liczyć na uczciwe warunki współpracy. Jak to zweryfikować? Gdzie szukać rzetelnych informacji na temat agencji pracy?

 

Agencja zatrudnienia – jak zweryfikować, czy działa legalnie?


Zacznijmy od tego, czym zajmują się agencje zatrudnienia. To niepubliczne jednostki świadczące przede wszystkim usługi pośrednictwa pracy, w tym pracy tymczasowej w Polsce i za granicą. Oferują także poradnictwo zawodowe i doradztwo personalne. Ich działalność jest regulowana przez prawo i wymaga uzyskania wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Taki wpis jest wymagany również, jeśli wymienione usługi oferują np. szkoły wyższe, fundacje, organizacje społeczne i zawodowe czy jednostki samorządu terytorialnego.

Skuteczność agencji zatrudnienia w Polsce jest duża, nawet w dobie pandemii koronawirusa. Zgodnie z danymi za 2020 r. udostępnionymi  przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii 348 375 osób uzyskało zatrudnienie z tytułu świadczonych usług pośrednictwa pracy. 206 077 osób pracowało w Polsce, a 142 298 osób skorzystało z wyjazdu za granicę i pracy u zagranicznego pracodawcy.

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich zainteresowanych pracą przez pośrednika –  Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia jest ogólnodostępny. Legalność działania danego podmiotu możemy sprawdzić w łatwy sposób, wchodząc na stronę Rejestru agencji zatrudnienia (KRAZ). Wyszukiwarka agencji jest prosta w obsłudze. Wystarczy wpisać nazwę podmiotu. Można też przeszukiwać bazę, podając kod pocztowy, miejsce siedziby, nr NIP albo inne dane.

Warto też sprawdzić, jakie opinie ma agencja wśród byłych pracowników. Jeśli powtarzają się wpisy o nieterminowej wypłacie, innej niż została ustalona wysokości wynagrodzenia czy złych warunkach pracy, warto zachować ostrożność.

Podpisując umowę z agencją, dokładnie czytajmy wszystkie zapisy. W razie wątpliwości koniecznie porozmawiajmy o nich z doradcą. Możemy też zwrócić się o pomoc do pracowników PUP.

Warto wiedzieć, że agencje nie mogą pobierać opłat od poszukujących pracy za skontaktowanie z pracodawcą czy umówienie na rozmowę kwalifikacyjną. Niemniej, zwłaszcza przy wyjazdach zagranicznych, część agencji obciąża pracownika kosztami badań lekarskich, wydania wizy, tłumaczenia dokumentów czy dojazdu i powrotu. Pośrednik ma do tego prawo wyłącznie w zakresie faktycznie poniesionych kosztów. Takie ustalenia muszą jednak obowiązkowo znaleźć się w umowie pomiędzy agencją a kierowaną do pracy za granicę osobą.

 

Kto prowadzi rejestr agencji zatrudnienia?

 

Formalne szczegóły dotyczące rejestru agencji pracy znajdziemy w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z art. 18d.1.:

Rejestr prowadzi marszałek województwa właściwy dla siedziby podmiotu ubiegającego się o wpis. 1a. W przypadku przedsiębiorcy zagranicznego, o którym mowa w art. 18 ust. 3, organem właściwym do prowadzenia rejestru jest marszałek województwa wybrany przez przedsiębiorcę zagranicznego spośród marszałków województw właściwych ze względu na siedzibę lokalu, o którym mowa w art. 19fa.

Marszałek województwa wydaje także certyfikat o dokonaniu wpisu podmiotu do rejestru. Na podstawie tego dokumentu agencja może świadczyć swoje usługi. Certyfikat zawiera nazwę i adres siedziby podmiotu, numer przydzielony agencji w rejestrze, określenie rodzaju świadczonych usług (pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego, pracy tymczasowej) oraz datę dokonania wpisu i ewentualnie datę dodania pierwszego wpisu (jeśli zaszły jakieś zmiany).

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Kosztorysant budowlany

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiadać będzie za sporządzanie kosztorysów i przygotowanie ofert.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?