Od tygodni planujesz znaleźć nową pracę, wysyłasz dziesiątki CV, przeglądasz ogłoszenia i wciąż nie ma efektu? Być może na drodze do zrealizowania Twojego celu stoją… błędy, które Ty sam/sama popełniasz! Jeśli więc Twój sposób poszukiwania pracy zawodzi, sprawdź, jak możesz to zmienić. Oto 5 często popełnianych błędów, które utrudniają znalezienie nowego zajęcia.
Źle napisane CV i list motywacyjny
Dobre dokumenty aplikacyjne, czyli profesjonalne CV, list motywacyjny (o ile jest wymagany) i portfolio (w zawodach kreatywnych), to zupełna podstawa przy szukaniu pracy. Warto zatem zweryfikować swoje dokumenty i sprawdzić, czy na pewno są bezbłędne i czy faktycznie ukazują wszystkie najlepsze strony kandydata. Jeśli właśnie zadajesz sobie pytanie: czy moje CV jest dobre, zweryfikuj przede wszystkim:
- aspekt formalny – czy życiorys zawiera wszystkie wymagane informacje, klauzulę RODO, czy Twoje dane kontaktowe są poprawne,
- poprawność językową i estetykę – sprawdź, czy w CV nie ma literówek, błędów ortograficznych, czy dokument jest przejrzysty i łatwy w odbiorze,
- zgodność Twoich umiejętności z wymaganiami pracodawców – nawet jeśli obowiązki na Twoim poprzednim stanowisku były prawie identyczne z tymi, które są podane w ogłoszeniu, ale swoje doświadczenie opiszesz pobieżnie i bez konkretów, pracodawca nie będzie miał szansy zauważyć, że pasujesz do profilu pracownika.
Częstą praktyką kandydatów jest też pomijanie ogłoszeń, w których wymaga się listu motywacyjnego. To bardzo prosty, krótki dokument, a jego przygotowanie pokazuje pracodawcy, że kandydat jest naprawdę zainteresowany posadą.
Nieprzygotowanie się do rozmowy o pracę
Zaproszenie na rozmowę o pracę to już połowa sukcesu, ale w tym momencie należy szczególnie się zmobilizować i poświęcić czas na przygotowania do spotkania z rekruterem. Niewiedza, czym zajmuje się firma, nieznajomość trendów, branżowych nowinek – to wszystko może bardzo szybko obniżyć Twoją szansę na pracę.
Zła autoprezentacja
Jak Cię widzą, tak Cię piszą, dlatego zła autoprezentacja może podkopać Twoją szansę na nową pracę. Nawet jeśli umawiasz się na spotkanie z rekruterem online, przygotuj elegancki strój na rozmowę kwalifikacyjną, zadbaj o schludny wygląd. Autoprezentacja to też sposób, w jaki się wypowiadasz, kultura osobista. Na spotkaniu w sprawie pracy niełatwo ukryć stres, ale postaraj się pokazać pewność siebie, otwartość i entuzjazm.
Zbyt wysokie oczekiwania
Ambicja jest bardzo ważną i pozytywną cechą pracownika. Ale wysokie oczekiwania wobec pracodawcy, czy to finansowe, czy dotyczące innych aspektów zatrudnienia, powinny iść w parze z doświadczeniem i umiejętnościami kandydata. Idąc na rozmowę, zrób mały research dotyczący stanowiska, przejrzyj podobne ogłoszenia, sprawdź średnie zarobki na danym stanowisku, popularne benefity. Niech Twoje oczekiwania będą realne i możliwe do spełnienia.
Złe nastawienie
Szukanie pracy bywa męczące, zwłaszcza gdy się przeciąga i nie przynosi żadnych efektów. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i zachować optymizm, a narzekanie zamienić na wiarę w siebie. Warto też szukać aktywnie – nie tylko przeglądać ogłoszenia, ale też korzystać ze swoich kontaktów – popytać znajomych. Niektórzy kandydaci sięgają po alternatywne metody poszukiwania pracy. Przygotowują np. własną stronę internetową czy zawodowy blog, który pokazuje ich atuty.