Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
5 błędów, których nie powinieneś popełniać podczas szukania pracy

5 błędów, których nie powinieneś popełniać podczas szukania pracy

 
5 błędów, których nie powinieneś popełniać podczas szukania pracy

Od tygodni planujesz znaleźć nową pracę, wysyłasz dziesiątki CV, przeglądasz ogłoszenia i wciąż nie ma efektu? Być może na drodze do zrealizowania Twojego celu stoją… błędy, które Ty sam/sama popełniasz! Jeśli więc Twój sposób poszukiwania pracy zawodzi, sprawdź, jak możesz to zmienić. Oto 5 często popełnianych błędów, które utrudniają znalezienie nowego zajęcia.

 

Źle napisane CV i list motywacyjny

 

Dobre dokumenty aplikacyjne, czyli profesjonalne CV, list motywacyjny (o ile jest wymagany) i portfolio (w zawodach kreatywnych), to zupełna podstawa przy szukaniu pracy. Warto zatem zweryfikować swoje dokumenty i sprawdzić, czy na pewno są bezbłędne i czy faktycznie ukazują wszystkie najlepsze strony kandydata. Jeśli właśnie zadajesz sobie pytanie: czy moje CV jest dobre, zweryfikuj przede wszystkim:

  • aspekt formalny – czy życiorys zawiera wszystkie wymagane informacje, klauzulę RODO, czy Twoje dane kontaktowe są poprawne,
  • poprawność językową i estetykę – sprawdź, czy w CV nie ma literówek, błędów ortograficznych, czy dokument jest przejrzysty i łatwy w odbiorze,
  • zgodność Twoich umiejętności z wymaganiami pracodawców – nawet jeśli obowiązki na Twoim poprzednim stanowisku były prawie identyczne z tymi, które są podane w ogłoszeniu, ale swoje doświadczenie opiszesz pobieżnie i bez konkretów, pracodawca nie będzie miał szansy zauważyć, że pasujesz do profilu pracownika.


Częstą praktyką kandydatów jest też pomijanie ogłoszeń, w których wymaga się listu motywacyjnego. To bardzo prosty, krótki dokument, a jego przygotowanie pokazuje pracodawcy, że kandydat jest naprawdę zainteresowany posadą.

 

Nieprzygotowanie się do rozmowy o pracę

 

Zaproszenie na rozmowę o pracę to już połowa sukcesu, ale w tym momencie należy szczególnie się zmobilizować i poświęcić czas na przygotowania do spotkania z rekruterem. Niewiedza, czym zajmuje się firma, nieznajomość trendów, branżowych nowinek – to wszystko może bardzo szybko obniżyć Twoją szansę na pracę.

 

Zła autoprezentacja

 

Jak Cię widzą, tak Cię piszą, dlatego zła autoprezentacja może podkopać Twoją szansę na nową pracę. Nawet jeśli umawiasz się na spotkanie z rekruterem online, przygotuj elegancki strój na rozmowę kwalifikacyjną, zadbaj o schludny wygląd. Autoprezentacja to też sposób, w jaki się wypowiadasz, kultura osobista. Na spotkaniu w sprawie pracy niełatwo ukryć stres, ale postaraj się pokazać pewność siebie, otwartość i entuzjazm.

 

Zbyt wysokie oczekiwania


Ambicja jest bardzo ważną i pozytywną cechą pracownika. Ale wysokie oczekiwania wobec pracodawcy, czy to finansowe, czy dotyczące innych aspektów zatrudnienia, powinny iść w parze z doświadczeniem i umiejętnościami kandydata. Idąc na rozmowę, zrób mały research dotyczący stanowiska, przejrzyj podobne ogłoszenia, sprawdź średnie zarobki na danym stanowisku, popularne benefity. Niech Twoje oczekiwania będą realne i możliwe do spełnienia.

 

Złe nastawienie

 

Szukanie pracy bywa męczące, zwłaszcza gdy się przeciąga i nie przynosi żadnych efektów. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i zachować optymizm, a narzekanie zamienić na wiarę w siebie. Warto też szukać aktywnie – nie tylko przeglądać ogłoszenia, ale też korzystać ze swoich kontaktów – popytać znajomych. Niektórzy kandydaci sięgają po alternatywne metody poszukiwania pracy. Przygotowują np. własną stronę internetową czy zawodowy blog, który pokazuje ich atuty.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!