Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Pułapki, które zastawia na ciebie rekruter

Pułapki, które zastawia na ciebie rekruter

 
Pułapki, które zastawia na ciebie rekruter

Otwarte czy zamknięte, sugerujące czy projekcyjne? O finanse, o sytuacje konfliktowe w pracy, a może o powody rozstania z byłym pracodawcą? Jeśli szukasz pracy, zapewne masz zestaw tematów, na które nie lubisz rozmawiać. Specjaliści ds. HR nie zadają jednak nietypowych pytań przypadkowo. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy 6 pułapek, które czyhają na kandydatów, oraz pomysły, jak sobie z nimi poradzić.

#1 Co zrobić, jeśli rekruter będzie siedział cicho?
Może się zdarzyć, że osoba prowadząca rozmowę postanowi wyprowadzić Cię z równowagi. Przez dłuższą chwilę nie będzie się w ogóle odzywać, potem zada jakieś bezczelne pytanie albo będzie ignorować Twoje odpowiedzi. Prawdopodobnie nie zrobi tego dlatego, że jest złośliwa, tylko aby sprawdzić, jak sobie radzisz w sytuacjach stresowych. Dlatego bądź czujny, nie irytuj się i nie reaguj zbyt gwałtownie. Pamiętaj, że możesz być właśnie poddawany próbie, z której powinieneś wyjść jako osoba dobrze radząca sobie z trudnymi okolicznościami. W skrajnych sytuacjach możesz zapytać wprost, czy uczestniczysz w typowym stress interview. I mieć nadzieję, że rekruter będzie z Tobą szczery.

#2 Co powiedzieć o sobie?
Kandydaci nie lubią opowiadać o sobie. Tymczasem początek interview to doskonały moment, aby krótko i konkretnie streścić swoje doświadczenie i pokazać, że jest ono spójne z wymaganiami stanowiska, o które się ubiegasz. Dlatego przed rozmową przypomnij sobie szczegóły oferty pracy, na którą odpowiedziałeś, i zastanów się, które z Twoich dobrych cech i mocnych stron są spójne z oczekiwaniami opisanymi przez pracodawcę, a które zarazem wyróżniają Cię spośród innych kandydatów. Pamiętaj tylko o tym, aby swoją krótką i konkretną wypowiedź poprzeć konkretnymi przykładami!

#3 Jak uzasadnić zmianę pracy i opisać plany zawodowe?
Bądź szczery, lecz rozsądny. Większość firm potrzebuje pracowników, którzy chcą związać się z nimi na dłużej i swoją wiedzę oraz umiejętności wykorzystają na ich rzecz. Dlatego postaraj się też, aby rekruter sprawdzający Twoje ambicje i motywacje nie pomyślał, że jesteś tzw. jumperem – osobą, która po zdobyciu jednej pracy zaraz rozgląda się za kolejną.

#4 Czy opowiadać o konfliktach z szefem?
Pamiętaj, aby nigdy nie wypowiadać się negatywnie o swoim byłym pracodawcy. Takie narzekania mogą zdyskredytować kandydata – rekruter nie będzie miał bowiem żadnej pewności, że w przyszłości w podobny sposób nie wypowiesz się na temat pracy, o którą teraz się starasz. Dlatego pokaż, że jesteś lojalnym i dojrzałym pracownikiem. Każdemu mogły się zdarzyć mało znaczące różnice zdań, ważne jednak, aby szukać z nich wyjścia i nie reagować na nie zbyt emocjonalnie.

#5 W czym mogę być lepszy od innych kandydatów?
Skoro pracodawca może zatrudnić tylko jednego kandydata, Twoja odpowiedź powinna być dobrze przemyślana. Zastanów się, w czym jesteś naprawdę świetny i jaką realną wartość jesteś w stanie wnieść do nowej firmy? Tylko odpuść sobie utarte sformułowania typu „jestem dobrze zorganizowany” albo „umiem pracować w stresie” – w ten sposób odpowiada większość osób ubiegających się o pracę.




#6 A jeśli zapytają o zadanie, które jest niespójne z moim systemem wartości?

Być może to pytanie o Twoje być albo nie być w nowej pracy. Warto jednak odpowiedzieć szczerze, a nie dostosowywać się do potencjalnych oczekiwań rekrutera (które – jeśli firma nie jest instytucją publiczną – nie będą takie oczywiste). Jeśli się okaże, że skłamiesz „w imię pracy”, a Twój potencjalny pracodawca rzeczywiście działa nieetycznie, prędzej czy później możesz tej decyzji żałować.

Pamiętaj, że celem rekrutera jest przede wszystkim potwierdzenie informacji, które zawarłeś w swoim CV. Dlatego, zanim zaczniesz się stresować nietypowymi pytaniami rekrutacyjnymi, przygotuj aplikację, która jest dopasowana do stanowiska i przede wszystkim zawiera prawdziwe informacje o Tobie. Jeśli mówisz prawdę, Twój stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej będzie mniejszy.

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;
  • Pracownik Działu Obsługi Klienta z Językiem Francuskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: Kompleksowa obsługa klienta; Fakturowanie sprzedaży; Kontrola wpływu należności; Obsługa transakcji sprzedażowych w systemie SAP; Samodzielne pozyskiwanie, rozwijanie współpracy oraz budowanie trwałych relacji z klientami.
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?