Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Lenistwo w pracy - za obijanie się w pracy możesz skończyć z wypowiedzeniem

Lenistwo w pracy - za obijanie się w pracy możesz skończyć z wypowiedzeniem

 
 Lenistwo w pracy - za obijanie się w pracy możesz skończyć z wypowiedzeniem

Do leniuchowania w pracy mało kto chce się otwarcie przyznać. Według różnych badań ci, którzy mówią o swoim lenistwie, szacują je na około 2 godziny dziennie. Czas ten pożytkują przede wszystkim na przeglądanie portali społecznościowych. Galeria zdjęć, komentarze czy aktualizacja statusu są tym, co zabiera „leniuchom” najwięcej służbowego czasu.

 

Leniwy pracownik – czyli kto?

 

W pierwszej kolejności intensywnie poszukujemy pracy. Pieczołowicie przygotowujemy się do rozmowy kwalifikacyjnej, pokazujemy siebie z jak najlepszej strony i… dostajemy etat. Czujemy radość, zapał, staramy się być punktualni, angażujemy się w nowe obowiązki. Dodatkowy raport czy cztery spotkania więcej tygodniowo z kluczowymi klientami firmy nie stanowią dla nas problemu. Mija trochę czasu i nasz zapał słabnie. Coraz częściej udajemy, że nie skończyliśmy poprzedniego zadania, żeby chwilę poprzeglądać ulubione strony. Na każde nadliczbowe zlecenie reagujemy jak na wielką niesprawiedliwość i najchętniej oddajemy je kolegom. Praca przestała być dla nas wyzwaniem, a nużącą koniecznością. Ten scenariusz wygląda znajomo?

 

Lenistwo w pracy bardzo często jest wynikiem utraty motywacji do pracy. Warunki panujące w firmie, zlecane projekty i stawiane oczekiwania nie są dla nas wystarczającym bodźcem do podjęcia wysiłku poza niezbędne minimum. Pozwalamy sobie na obijanie się również wtedy, jeśli czujemy, że nikt od nas więcej nie wymaga. Chętniej tracimy czas w pracy, jeśli nie mamy z niej satysfakcji – szczególnie finansowej. Gdy zawodowe zadania nas nudzą, również więcej przesiedzimy na krześle, nie robiąc niczego pożytecznego. Ponieważ jednak czas w firmie trzeba jakoś zapełnić, szukamy bardziej interesujących alternatyw. Filmiki, zakupy online, newsy sportowe czy lifestyle’owe – a zegar tyka.

 

Bardziej odważni piją kolejną kawę z koleżeństwem. Przecież kiedyś trzeba opowiedzieć o weekendzie, zapytać o dzieci i kolejny raz podkreślić, że szef nie dał podwyżki. Wiele osób przeciąga również przysługujący ustawowo czas wolny w czasie pracy, na przykład 5-minutową przerwę na godzinę pracy przy komputerze czy 15-minutową przerwę lunchową.

Ci, którym stanowisko pozwala, załatwiają prywatne sprawy poza biurem, niekoniecznie zgłaszając ten fakt przełożonym. Wizyta w urzędzie, odbieranie paczek, przewożenie dzieci z punktu A do B, a nawet domowe zakupy – w tym wypadku niektórzy pracownicy wykazują się prawdziwą kreatywnością.

 

Sposób na lenistwo

 

Obijanie w pracy generuje straty dla przedsiębiorstwa, które płaci za bezproduktywny czas zatrudnionych osób. Na lenistwie tracą również pracownicy, ponieważ nie rozwijają się zawodowo i nie odczuwają satysfakcji ze swojej pracy. Co zrobić, by zwalczyć to zjawisko?

 

Firma powinna przede wszystkim zadbać o sprawnie funkcjonujący system motywacyjny. Za wzmożoną aktywność podwładni powinni być nagradzani w stopniu współmiernym do podejmowanego wysiłku – niekoniecznie finansowo, choć premie i dodatki należą do najsilniejszych bodźców, skłaniających do intensywniejszej pracy. Istotne jest również to, by menedżerowie zadbali o dobrą atmosferę w zespole. Czy są w nim ci, które demotywują innych? A może niektóre osoby są faworyzowane? Kluczową kwestią w zwalczaniu zjawiska lenistwa jest też sprawiedliwy i odpowiadający możliwościom rozkład pracy. Chodzi o to, by podwładni nie czuli się przytłoczeni nawałem zadań, a z drugiej strony ich czas służbowy został w pełni wykorzystany.

 

Co mogą zrobić sami pracownicy, by powstrzymać się od leniuchowania w godzinach służbowych? Tu zadanie jest nieco trudniejsze, wymaga bowiem zmiany podejścia do swojej pracy. Trzeba zadać sobie pytanie, czy dana czynność wciąż sprawia nam satysfakcję, albo co możemy zrobić, by zadania znów stały się dla nas interesujące. Jeśli nie narzuca nam ich przełożony, sami wyznaczmy sobie małe cele i nagradzajmy się na ich realizację. Warto jest też pomyśleć o dodatkowych kursach i szkoleniach, które pozwolą nam rozwinąć swoje umiejętności, nawet w obszarach, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę. Zapytajmy też przełożonego o perspektywy rozwoju w firmie – czy przewiduje się awanse, premie dla pracowników wybijających się na tle innych? Natomiast jeśli w danym przedsiębiorstwie nie umiemy dostrzec już niczego rozwojowego, podjęte działania nie pomagają i wciąż mamy poczucie, że tracimy czas – może warto zastanowić się nad zmianą pracy lub nawet branży.

 

Sankcje za lenistwo

 

Należy również pamiętać, że niewypełnianie obowiązków służbowych przez pracownika podlega sankcjom przewidziany przez Kodeks pracy. Za niestosowanie się do poleceń służbowych, niewłaściwe pożytkowanie czasu pracy grożą sankcje nagany i upomnienia (w tym wypadku pracodawca nie może jednak nałożyć kary pieniężnej). Ponadto w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy bądź ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych podwładny może zostać zwolniony dyscyplinarnie.

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Dąbrowa Tarnowska    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku,realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe,wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej,budujesz i utrzymujesz...
  • Młodszy doradca / doradca firm

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A, nawiązujesz współpracę z klientami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw o przychodach rocznych ze sprzedaży do 15 mln PLN, opiekujesz się klientami instytucjonalnymi znajdującymi się w przypisanym...
  • Inżynier danych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: budujesz wraz zespołem procesy zasilania operacyjnej składnicy danych, projektujesz i realizujesz rozwiązania informatyczne w obszarze zasilania danych, analizujesz dane i przygotowujesz modele logiczne i fizyczne danych, przygotowujesz datamarty tematyczne,...
  • Java developer (obszar kampanijny)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: implementujesz nowe lub modyfikujesz istniejące aplikacje/serwisy, tworzysz testy jednostke i integracyjne dla budowanych aplikacji/serwisów, dbasz o wysoką jakość oprogramowania (funkcjonalność, wydajność, niezawodność), tworzysz dokumentację, analizujesz...
  • Analityk systemowy it (process/task minig)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:analizujesz i modelujesz procesy ETL,współpracujesz z innymi jednostkami Banku w celu opracowania specyfikacji wymagań dla nowych źródeł danych,projektujesz model logiczny danych w obszarze operacyjnej hurtowni danych,pomagasz we wdrażaniu platformy Process...
  • Leader techniczny ai/ml

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:projektujesz rozwiązania wykorzystujące AI/ML oraz zmiany w architekturze Platformy Machine Learning Ops,planujesz i koordynujesz prace związane z utrzymaniem i rozwojem rozwiązań AI/ML oraz Platformy Machine Learning Ops,sprawujesz nadzór merytoryczny w zakresie...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?