Sejm przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy wydłużający urlop macierzyński. Regulacja wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców. Będą mogli z niego skorzystać rodzice dzieci urodzonych przedterminowo (tzw. wcześniaków) oraz tych, które wymagają wydłużonej hospitalizacji po narodzinach.
Spis treści
Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych
Dłuższy urlop macierzyński ma być ukłonem w stronę rodziców, którzy opiekują się dziećmi wymagającymi długotrwałej pomocy lekarskiej tuż po narodzinach. Do tej pory w przypadku konieczności pozostania w szpitalu z noworodkiem wielu rodziców wykorzystywało urlopy wypoczynkowe bądź inne zwolnienia z pracy. Nowe przepisy znoszą przeszkody utrudniające rodzicom bycie przy swoich dzieciach w szpitalu w pierwszych tygodniach życia i mają ułatwić stworzenie bliższej relacji między rodzicami a dziećmi.
Dłuższy urlop macierzyński dla rodziców – dla kogo?
Z dodatkowego urlopu będą mogli skorzystać pracownicy (matki i ojcowie), których dzieci narodzą się przed terminem lub z innych względów będą wymagały długotrwałego pozostania w szpitalu. Uzupełniający urlop macierzyński będzie przysługiwać zarówno rodzicom biologicznym, jak i prawnym opiekunom, rodzicom adopcyjnym i zastępczym.
Uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców – wymiar
Uzupełniający urlop macierzyński będzie przysługiwać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Regulacja zakłada, że uzupełniający urlop macierzyński będzie wynosił maksymalnie 8 lub 15 tygodni. Za każdy tydzień hospitalizacji niemowlęcia ma przysługiwać tydzień urlopu uzupełniającego, nie dłużej jednak niż przez 15 tygodni po narodzinach dziecka. Zatem maksymalny wymiar dodatkowego urlopu dla rodziców ma wynosić 15 tygodni.
Wymiar urlopu uzależniony jest od takich czynników, jak waga noworodka (tzw. masa urodzeniowa mierzona w pierwszej godzinie po narodzeniu, będąca jednym ze wskaźników dojrzałości noworodka) lub tydzień ciąży, w którym się urodził.
Wymiar urlopu uzupełniającego dla rodziców:
- gdy dziecko narodzi się przed 28. tygodniem ciąży lub gdy jego masa urodzeniowa nie będzie przekraczać 1000 g – urlop będzie wynosić do 15 tygodni;
- gdy dziecko narodzi się między 28. a 37. tygodniem ciąży i gdy jego masa urodzeniowa przekroczy 1000 g – urlop uzupełniający wyniesie maksymalnie 8 tygodni;
- gdy dziecko urodzi się po 37. tygodniu ciąży i będzie wymagało hospitalizacji przez co najmniej 2 dni, a pierwszy z tych dni będzie przypadł między 5. a 28. dniem po porodzie – rodzice skorzystają z tygodnia uzupełniającego za każdy tydzień dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do 8. tygodnia po porodzie – urlop może wynosić maksymalnie 8 tygodni.
Co istotne, w czasie ustalania przysługującego wymiaru urlopu okresy pobytu niemowlęcia w szpitalu będą się sumować, a niepełne tygodnie zostaną zaokrąglone w górę do pełnych tygodni.
Dłuższy urlop macierzyński dla rodziców – od kiedy?
Sejm przyjął nowelizację ustawy Kodeks pracy 27 listopada 2024 r. Zgodnie z założeniami dłuższy urlop dla rodziców dzieci hospitalizowanych po narodzinach ma obowiązywać już w 2025 roku, 3 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Urlop uzupełniający – zasiłek
Z tytułu dodatkowego urlopu rodzicom ma przysługiwać zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Czytaj także: Zasiłek macierzyński – zasady, wysokość, jak obliczyć, wniosek, dokumenty