Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia 22-28.04.2019

Przegląd tygodnia 22-28.04.2019

 
Przegląd tygodnia 22-28.04.2019

 

#RynekPracy


Ponad 50% pracodawców w Polsce sygnalizuje, że ma kłopot ze znalezieniem pracowników o pożądanych kwalifikacjach – tak wnioski wypływają z badania Manpower. Wynika to m.in. z niżu demograficznego, otwarcia niemieckiego rynku i rozwój Przemysłu 4.0 i powstanie stanowisk wymagających nowych umiejętności. Firmy sięgają więc po pracowników już na wczesnym etapie ich edukacji. Umożliwia to współpraca ze szkołami zawodowymi – przeczytacie o tym na PulsHR.

Znowu spada stopa bezrobocia. Na koniec marca wyniosła 5,9%. Ponad połowę ogółu zarejestrowanych stanowią długotrwale bezrobotni, czyli osoby będące poza rynkiem pracy dłużej niż rok - w marcu 2019 r. było ich niemal pół miliona. Czy są sposoby na ich aktywację? Sprawdźcie na PulsHR.

Trwają prace nad zmianami w Kodeksie Pracy. Do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji trafiła propozycja zmian. Być może pracodawcy będą zmuszeni do podawania przyczyn wypowiedzenia w przypadku umów, które są zawierane na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy. Więcej informacji podaje Gazeta Pomorska.

#LiczbaTygodnia


W tym tygodniu osoby szukające pracy w województwie podkrapackim mogły znaleźć w naszym serwisie 1196 ofert pracy.



#EksperciDlaPracaPl
W tym tygodniu gościem kolejnego odcinka Praca.pl edukuje był Pan Bartłomiej Szmajdziński, Dyrektor ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Polsce i Krajach Bałtyckich. Jeśli chcecie wiedzieć jak wygląda rekrutacja w markach klasy premium koniecznie zobaczcie nasze video:

 

 

#WartoWiedzieć

W minionym tygodniu zainteresował Was artykuł o zmianie zawodu. Tym, którzy jeszcze go nie czytali polecamy:

 


#Doradzamy
2018 rok przyniósł dynamiczny rozwój budownictwa. Mówi się, że rok 2019 będzie jeszcze lepszy – mnóstwo nowych inwestycji. O ile rynek nie załamie się z powodu braku odpowiedniej kadry i niskiej rentowności. Sprawdźcie co czeka budowlańca z wykształceniem wyższym.

 



 


 

 

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?