Praca.pl Poradniki Temat dnia
Osoby niestudiujące i niepracujące w Unii Europejskiej w I kwartale 2023 roku

Osoby niestudiujące i niepracujące w Unii Europejskiej w I kwartale 2023 roku

 
Osoby niestudiujące i niepracujące w Unii Europejskiej w I kwartale 2023 roku

Stopa bezrobocia, zarówno w Polsce, jak i w UE, znów maleje. Co więcej, już od dłuższego czasu bezrobocie w kraju jest jednym z najniższych w całej UE, a będących w wieku produkcyjnym osób niepracujących ubywa. Jak sytuacja kształtowała się na początku roku w poszczególnych państwach wspólnoty? Ile osób nie pracowało, a ile nie studiowało? Eurostat podsumował sytuację na rynku pracy w Unii Europejskiej w I kwartale 2023 r. Oto najważniejsze wnioski z raportu.

 

Spis treści

Kraje Unii Europejskiej w I kwartale 2023

 

W Unii Europejskiej w 2022 roku odnotowano łącznie 13 285,3 tysięcy osób bezrobotnych. Bezrobocie w skali roku oszacowano na 6,2%, a w strefie euro wskaźnik przybrał wartość 6,8%.

 

  • Osoby niepracujące

 

Unia Europejska składa się z 27 krajów o zróżnicowanym poziomie bezrobocia. Dane dotyczące I kwartału 2023 roku wskazują na średnie bezrobocie w UE wynoszące ok. 6,3% – najniższe bezrobocie odnotowano w Czechach (2,6%), a najwyższe w Hiszpanii (ok. 13,3%). W strefie euro bezrobocie wyniosło ok. 6,8%.

 

Jak potwierdza Eurostat, kraje z najwyższym poziomem bezrobocia w Unii Europejskiej to:

 

  • 13,3% – Hiszpania;

  • 11,9% – Grecja;

  • 10,4% –Turcja;

  • 8.3% – Włochy;

  • 7,8% – Szwecja.

 

Najniższe bezrobocie w UE:

 

  • 2,6% – Czechy;

  • 2,9% – Malta;

  • 2,9% – Polska;

  • 3,0% – Niemcy;

  • 3,7% – Holandia.

 

Bezrobocie w Unii Europejskiej jest obecnie najniższe od kilku lat – wyniki z I kwartału bieżącego roku to najlepszy wynik od marca 2020 roku, co pokazuje, że sytuacja gospodarcza krajów UE stale się poprawia. Jednak w wielu regionach liczba bezrobotnych nie ulega większym zmianom lub wręcz przeciwnie – zwiększa się. Taka sytuacja wynika między innymi z problemu, jakim jest starzejące się społeczeństwo i w związku rosnący odsetek osób na emeryturze. Analizując przyczyny bezrobocia,  trzeba też wziąć pod uwagę młodych ludzi będących na utrzymaniu rodziców i osoby, którym niepełnosprawność bądź choroby nie pozwala na życie zawodowe lub znacznie je utrudnia.

 

Jak kształtuje się bezrobocie w Polsce na tle Unii Europejskiej? Statystyka Eurostatu mówi o stopie bezrobocia w Polsce równiej 2,9%. Także według danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny aktywność zawodowa w Polsce jest wyższa niż w większości krajów Unii Europejskiej, w analogicznym okresie wynosiło 5,4%. Co więcej, o ile bezrobocie rejestrowane w Polsce na koniec marca 2023 roku wzrosło w porównaniu do grudnia 2022, o tyle w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku zauważono tendencję spadkową. Warto pamiętać, że różnice w wartościach stopy bezrobocia podawanego przez Eurostat i GUS wynikają z przyjętych różnych metodologii obliczania tego wskaźnika.

 

  • Osoby niestudiujące

 

Ostatnie informacje na temat osób niestudiujących na terenie UE (w 2022 roku) udostępnił Eurostat – dane statystyczne wskazują, że średnia osób niestudiujących wyniosła 9,6%. Jest to zdecydowanie lepszy wynik niż w latach poprzednich: w 2021 roku średnia w 27 krajach wyniosła 10,8%, a w 2020 roku 11,1%.

 

Wiadomo też, jaki odsetek mieszkańców Unii Europejskiej to osoby bez wykształcenia podstawowego, z wykształceniem podstawowym i z wykształceniem średnim. W grupie wiekowej od 25 do 64 lat to 20,5%, natomiast w wieku od 20 do 24 lat to 16,4%. W krajach UE pracuje 76,7% osób niestudiujących w wieku od 15 do 34 lat. W strefie euro sytuacja wygląda podobnie – jest to 76,6%.

 

Osoby niestudiujące i niepracujące w UE w I kwartale 2023 roku – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Gdzie jest największy odsetek osób niepracujących i niestudiujących w UE w I kwartale 2023?

 

Jak wskazuje Eurostat, osoby niestudiujące w 2022 roku nie przekroczyły 10% mieszkańców Unii Europejskiej, co oznacza, że na przestrzeni lat sytuacja uległa poprawie. Największy odsetek osób niepracujących w I kwartale 2023 roku zaobserwowano w Hiszpanii, gdzie średnie bezrobocie przekroczyło 13% i w Grecji, gdzie wyniosło niemal 12 procent. We wszystkich krajach UE średni poziom bezrobocia przekroczył 6%, jednak wciąż jest to rekordowo niski wynik.

 

  • Gdzie jest najmniejszy odsetek osób niepracujących i niestudiujących w UE w I kwartale 2023?

 

Najmniejsza aktywność zawodowa w Unii Europejskiej została odnotowana w Czechach. Na przestrzeni I kwartału 2023 roku bezrobocie wyniosło tam 2,6%, czyli znacznie poniżej średniej europejskiej. Niewiele większą liczbą bezrobotnych mogła pochwalić się Malta i Polska – w tych krajach bezrobocie oszacowano na ok. 2,9%.

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Concentrix
    specjalista (mid)  umowa zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obsługa zapytań klientów przez telefon, czat i e-mail; Reprezentowanie klienta - lidera branży motoryzacyjnej, z profesjonalizmem i entuzjazmem; Prowadzenie jasnej i dokładnej dokumentacji interakcji z klientami, rozwiązań i działań naprawczych w systemie CRM; Współpraca z innymi...
  • Silva Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Główne obowiązki Przewóz surowca drzewnego; Krótkie trasy krajowe do 200 km w jedną stronę z codziennym powrotem do domu (system 2-zmianowy)
  • Kierowca C+E

    Silva Sp. z o.o.   Bielice (pow. nowomiejski, gm. Biskupiec)    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Możliwość podjęcia pracy w jednym z systemów: Krótkie trasy do 200 km w jedną stronę (codzienny powrót do domu, system 2-zmianowy, uprawnienia na HDS) Realizacja zleceń transportowych na terenie całej Polski (weekendy w domu)
  • Technik w Dziale Nadzoru Spawalniczego

    Baltic Towers   Gdańsk    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zapewnienie kontroli przed, w trakcie i po spawaniu oraz spełnienie innych wymagań systemu jakości w pracach spawalniczych w oparciu o normę EN ISO 3834-2. Nadzór i optymalizacja nad procesami spawania realizowanymi w zakładzie, czynny udział w realizacji programu KAIZEN. Nadzór nad...
  • Kontroler Jakości Konstrukcji Stalowych Spawanych

    Baltic Towers   Gdańsk    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Przeprowadzanie kontroli materiałów wejściowych (głównie blach stalowych); Przeprowadzanie kontroli jakości wież stalowych na ich wszystkich etapach procesu produkcji; Przygotowywanie raportów z przeprowadzonych kontroli; Podejmowanie decyzji o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu kontrolowanych...
  • Inżynier ds. hydrauliki siłowej - doradca techniczny

    ECOL Sp. z o.o.   Rybnik    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę
    2 godz.
    Dołączając do naszego zespołu będziesz wsparciem Kierownika Projektu w pracach na terenach zakładów przemysłowych naszych kontrahentów w kraju i zagranicą (min. w Czechach, Słowacji, Austrii oraz Niemczech) takich jak: opracowanie kalkulacji, technologii oraz koncepcji wykonania usług w...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.