Praca.pl Poradniki Temat dnia
Koronczarka - zawód, który przetrwa

Koronczarka - zawód, który przetrwa

 
Koronczarka - zawód, który przetrwa

Rozmowa z Danutą Grudek, mistrzynią haftu i szydełka z Rudy Śląskiej.

Praca.pl - Co jest najtrudniejsze w zawodzie koronczarki?
Danuta Grudek - Na wstępie powiem, że osobiście nie traktuję tego jak zawód, tylko pasję. Ja tajniki tej sztuki poznawałam sama, a kiedy zaczynałam trudno było o materiały do nauki. Czasem udało się zdobyć jakieś zachodnie czasopismo, ale i tak najwięcej pokazały mi starsze koleżanki. Wracając do pytania - najtrudniejsze wydają mi się dokładność i cierpliwość. Tego nie można robić na przysłowiowe "odczep się", a wykonanie np. koronkowego obrusu zajmuje nawet miesiąc.

Praca.pl - Czy łatwo się tego nauczyć?
Danuta Grudek - Jak ktoś lubi, to łatwo. Zresztą dzisiaj można spokojnie liczyć na pomoc profesjonalistów. Nie myślę tylko o kursach, które organizują chociażby Zakłady Doskonalenia Zawodowego, ale są przecież dwuletnie szkoły, a nawet Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej w województwie małopolskim (dawniej UL we Wzdowie k. Brzozowa). Znam młode adeptki, które właśnie tam uczyły się tego fachu. Na Uniwersytecie Ludowym można nawet otrzymać tytuł czeladnika z koronczarstwa, hafciarstwa czy tkactwa.

Praca.pl - Od czego najlepiej zacząć, by nauka poszła szybko?
Danuta Grudek - Zwykle zaczyna się od szydełkowania lub robienia na drutach. Najlepiej próbować wykonać jakiś szaliczek, czy bieżnik oraz proste serwetki. Z czasem przyjdzie czas na frywolitki (rodzaj koronek), koronki klockowe, irlandzkie itd.

Praca.pl - Dwa lata wystarczą żeby być ekspertem w tej dziedzinie?
Danuta Grudek - Z pewnością nie. Ja zaczęłam jako dwunastolatka i dzisiaj (po trzydziestu latach) mogę spokojnie powiedzieć, że się na tym znam. Myślę, że do opanowania podstaw tego zawodu potrzeba ok 3 -5 lat.

Praca.pl - Czy ten fach jest dzisiaj opłacalny?
Danuta Grudek - Wraca moda na rękodzieło. Widać to w szczególności przy okazji wesel, urodzin czy innych uroczystości. Swoje pięć minut przeżywają teraz ręcznie wykonywane kartki i zaproszenia, a i na prezent coraz chętniej wybieramy rękodzielnicze arcydzieła.

Praca.pl - W takim razie koronczarstwo ma szansę przetrwać?
Danuta Grudek - Jestem tego pewna, zresztą swoją pasją zaraziłam już swoje dorosłe dzisiaj córki. Nie traktują tego co prawda zarobkowo, ale i tak jestem zadowolona, że moja pasja przetrwa.

 

 

12.11.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?