Praca.pl Poradniki Temat dnia
Dane o sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 roku

Dane o sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 roku

 
Dane o sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 roku

Sektor przedsiębiorstw w 2022 roku zmagał się z wysokimi kosztami pracy i szalejącą inflacją. Mimo tych niedogodności dane, które cyklicznie udostępnia Główny Urząd Statystyczny, wskazują na to, że na rynku pracy nie dzieje się źle. W stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku wzrosło zarówno średnie wynagrodzenie brutto, jak i przeciętne zatrudnienie. Niestety ekonomiści zwracają uwagę, że wzrost wynagrodzeń nie rekompensuje poziomu inflacji, co oznacza, że zarabiamy więcej, ale stać nas na mniej. Jak prezentują się najnowsze dane o sektorze przedsiębiorstw? Sprawdź!

 

Spis treści

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw

 

Wydaje się, że sytuacja epidemiczna nie wpłynęła znacząco na przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. Według danych GUS-u w grudniu 2022 roku wyniosło 6504,7 tysięcy etatów – w porównaniu z grudniem 2021 jest to wzrost o 2,2%.

 

Dane te potwierdzają też, że rynek pracy jest raczej stabilny. Biorąc pod uwagę stosunek listopad-grudzień 2022 zatrudnienie utrzymało się na podobnym poziomie. Jednak analizując statystyki, które podaje GUS, trzeba brać pod uwagę, że odnoszą się one do podmiotów zatrudniających powyżej 9 osób, których rodzaj działalności zaklasyfikowano do PKD 2007. Wynika z tego, że sprawozdania nie obejmują między innymi sektora administracji publicznej.

 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw

 

Jak podaje GUS średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw na grudzień 2022 wyniosło 7329,96 złotych brutto. Pierwszy raz możemy pochwalić się siódemką z przodu, a mimo to przeciętne wynagrodzenie rozczarowuje. Dlaczego?

 

Grudniowy poziom inflacji uplasował się na poziomie 16,6%. Jak wskazuje sprawozdanie Głównego Urzędu Statystycznego wzrost wynagrodzenia w stosunku do grudnia 2021 wyniósł zaledwie 10,3%. Oznacza to, że faktycznie pensje wzrosły, ale nie są w stanie zrekompensować inflacji, więc realna płaca maleje. W dodatku taka wysokość płac to także zasługa okresu, jaki podlegał badaniu – w grudniu wielu pracowników otrzymało premie świąteczne i roczne.

 

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w 2023 roku planowane są dwie podwyżki płacy minimalnej. Pierwsza obowiązuje od 1 stycznia – 3490 złotych brutto (wzrost o 15,9%). Druga ma wejść w życie 1 lipca – będzie to 3600 złotych brutto (wzrost o 19,6%).

 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw według rodzaju działalności PKD

 

Dane GUS potwierdzają, że przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w lutym 2022 roku w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w stosunku do analogicznego okresu w 2021 roku. Lista kodów PKD, które wliczane są do statystyk obejmuje:

 

  • rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (badaniem objęte jest leśnictwo i pozyskiwanie drewna oraz rybołówstwo w wodach morskich);

  • górnictwo i wydobywanie;

  • przetwórstwo przemysłowe;

  • wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę; dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja;

  • budownictwo;

  • handel (hurtowy i detaliczny); naprawa pojazdów samochodowych;

  • transport i gospodarka magazynowa;

  • zakwaterowanie i gastronomia;

  • informacja i komunikacja;

  • obsługa rynku nieruchomości;

  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna;

  • administrowanie i działalność wspierająca;

  • działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją;

  • pozostała działalność usługowa.

 

Na zmiany zachodzące w sektorze przedsiębiorstw miał wpływ wzrost płacy minimalnej. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło we wszystkich sekcjach PKD – od 3,4% (pozostała działalność usługowa) do aż 23,7% (transport i gospodarka magazynowa). Ogółem wzrost miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 13%.

 

Najwyższe płace odnotowano w działalnościach zakwalifikowanych jako informacja i komunikacja – 11 334,23 złotych brutto, czyli 12,4% więcej niż w roku poprzednim – oraz górnictwo i wydobywanie – 11 173,6 złotych brutto – wzrost o 22,3%.

 

Z kolei najmniejszy wzrost pensji wyniósł 12,1%, co dało 4746,97 złotych brutto w sekcji zakwaterowanie i gastronomia.

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Sprzętu Branżowego

    Trakcja S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa platformy ON!Track (zamawianie sprzętu branżowego: maszyn, sprzętów, elektronarzędzi). Składanie zapotrzebowania na sprzęt branżowy dla budów oraz koordynacja i optymalizacja jego wykorzystania na budowach. Koordynacja działań między budowami oraz Bazą...
  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji Metro Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   7 500 - 8 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    kontakt z klientem B2B w języku angielskim; ofertowanie i przygotowanie zamówień; uczestnictwo w targach branżowych; pozyskiwanie klientów B2B;
  • Technik procesów biotechnologicznych

    InventionBio S. A.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania na stanowisku: Obsługa zaawansowanych urządzeń, w tym bioreaktorów, Kontrola stanu technicznego maszyn, Produkcja niezbędnych substancji, Analiza wyników, Praca trzyzmianowa.
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz​ na oddziale

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Puławska 455    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres zadań: realizacja świadczeń pielęgniarskich w oddziale szpitalnym; przygotowanie pacjentów do zabiegów operacyjnych i opieka pooperacyjna; znajomość i przestrzeganie standardów i procedur przyjętych w grupie. Oczekiwania: wykształcenie: preferowane ukończone studia...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.