Praca.pl Poradniki Studenci
Wyjeżdżając na wakacje - czyli, co warto wiedzieć o praktykach zagranicznych

Wyjeżdżając na wakacje - czyli, co warto wiedzieć o praktykach zagranicznych

 
Wyjeżdżając na wakacje - czyli, co warto wiedzieć o praktykach zagranicznych
Zbliżają się wakacje i każdy z nas myśli, jak spędzić wolne miesiące? Czy pójść do pracy i zarobić trochę pieniędzy, czy potraktować studenckie wakacje jak dobrą okazję do zabawy? Tymczasem z powodzeniem można połączyć obie te kwestie. Programów typu work and travel mamy coraz więcej. A jest w czym wybierać. Dużo jednak zależy od tego, co nam przyświeca, jaki cel chcemy zrealizować. Czym innym okaże się praca zarobkowa, którą traktujemy przejściowo, a czym innym będzie praktyka w wyuczonym przez nas zawodzie. Dlatego wybierając firmy, które oferują pracę i praktykę za granicą, musimy dobrze przyjrzeć się, co oferuje i jakie daje nam możliwości. Bardzo ważne jest również to, żebyśmy sprawdzili warunki wyjazdu. Wszystkie firmy pobierają pewne kwoty za organizację wyjazdu. Nie pozwólmy się więc zaskoczyć kosztami i sprawdźmy dokładnie wcześniej warunki wyjazdu.

Program "INTERSHIP USA" to program skierowany do osób w wieku do 30 lat, studiujących lub uczących się w szkołach pomaturalnych, minimum 2-letnich. Istnieje również możliwość rozpoczęcia praktyki w przeciągu 6 miesięcy od ukończenia studiów (nauki) pod warunkiem złożenia kompletu formularzy zgłoszeniowych jeszcze podczas studiowania (nauki). Praktyki mogą dotyczyć kierunków takich jak: Zarządzanie, Bankowość, Finanse, Hotelarstwo, Turystyka, Dziennikarstwo, Prawo i Administracja, Architektura, Kierunki Inżynierskie, Matematyka, Edukacja, Nauki Społeczne, Bibliotekarskie, Rolnictwo, Leśnictwo, Rybołówstwo, oraz Kultura i Sztuka. Podstawowym warunkiem uczestnictwa w Programie "Intership USA" jest znalezienie pracodawcy w USA, który przyjmie osoby na praktykę. Czas trwania praktyki wynosi od 2 do 18 miesięcy (po odbyciu praktyki istnieje możliwość legalnego pozostania w USA przez 30 dni). Praktykę można rozpocząć w każdym miesiącu roku. Od momentu złożenia aplikacji w biurze BTC (Business Travel Club) do wyjazdu do USA upływają średnio 2 do 3 miesięcy.

Sposobów szukania pracy jest bardzo wiele, ale na pewno znalezienie praktyki nie jest tak proste i łatwe. Dlatego, czasem lepiej skorzystać ze sprawdzonej formuły. Jeśli czujemy, że sobie nie poradzimy- wtedy możemy skorzystać z pośrednictwa jednej z firm oferujących wyjazdy za granicę. Jednak jak mówi Romek - lepiej opłaca się szukać pracy na własną rękę. On pojechał do Stanów na kilka miesięcy w ramach programu Camp America. Ale potem podjął pracę w Chicago u znajomych, których poznał wcześniej. Lepiej nie jechać jednak pierwszy raz na własną rękę.
Romek swój pobyt w Stanach ocenia z rezerwą - Pamiętam, że gdy przeniosłem się do pracy w Chicago (rezygnując w trakcie wyjazdu z pośrednictwa Camp America) , spotkałem tam dziewczyny, które straciły pracę załatwioną przez Work and Travel i musiały dokładać żeby wrócić.
Prawdą jest, że firmy typu Work and Travel pobierają opłaty za pośrednictwo. Czasem odbywa się to na zasadzie odstąpienia części wynagrodzenia pośrednikowi. W przypadku gdy straci się umówioną pracę, wtedy właśnie mogą pojawić się problemy z wypłacalnością. Dlatego lepiej jechać we w miarę sprawdzone miejsce i do pracy, do której się nadajemy. Romek gdy podjął pewną już pracę w Chicago, zarabiał więcej i dobrze się przy tym bawił w sercu stanu Illinois. Nie zawsze jednak możemy mieć tyle szczęścia.

Czy wyjazdy za granicę na praktyki możemy załatwiać tylko przez Work and Travel oraz inne pośrednictwa tego typu? Oczywiście, że nie. Możemy liczyć również na programy międzynarodowe. Wolontariat Europejski to równie ciekawa i bogata oferta dla ambitnych osób chcących realizować swoje plany. Na stronie internetowej europejskiego programu młodzieżowego, możemy się dowiedzieć najwięcej, o możliwościach wyjazdu oraz wolontariatu w organizacjach międzynarodowych. http://europa.eu/youth/working/traineeships/index_eu_pl.html. W ramach programu młodzieżowego, rozszerzy się nam wachlarz możliwości przy wyborze praktyki. Zmieni się jednak charakter wykonywanej pracy i jej opłacalność. Jeśli postawimy sobie za cel zdobyć dużo pieniędzy na nadchodzący rok akademicki, może się okazać, że praktyka w Europie w formie wolontariatu nie będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak nastawimy się na przygodę i zdobycie doświadczenia, to nabyte umiejętności możemy wykorzystać po powrocie do kraju. Decydując się na taki wyjazd odchodzi również obawa o utratę pracy i nie wypłacalność wobec pośrednika.

Możemy dużo pisać i mówić o rozlicznych programach wymiany studenckiej i praktykach. Bo tych jest naprawdę dużo, i na pewno – jest w czym wybierać. Niewiele jednak możemy mówić, kiedy brak nam planu i perspektyw. Czasem lepiej zrobić dobrą praktykę w agendzie ONZ w ramach wolontariatu, jeśli np. myślimy o karierze w polityce lub w pracy wymagającej kontaktów międzynarodowych. Lepiej jednak wybrać wyjazd przy pomocy pośrednika, jeśli brak nam wyższych celów, a chcemy trochę dorobić. Korzystniej dla nas wtedy będzie, zgromadzić zapas gotówki i próbować po powrocie sił w kraju - w rekrutacji do rodzimych firm. Tak zdobyte pieniądze przydadzą się i pozostawią zapas czasu, który będziemy mogli poświęcić na szukanie pracodawcy. Niewątpliwie jednak, wyjazd za granicę do pracy lub na praktykę to coś na co warto się zdobyć i trochę zaryzykować.
07.05.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta / Stażystka - Dział BHP

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    20 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz zdarzeń potencjalnie wypadkowych; wsparcie w procesie oceny ryzyka zawodowego; uczestnictwo w procesach zarządzania bezpieczeństwem; wsparcie przy przygotowaniu szkoleń...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    20 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Młodszy Konstruktor - Stażysta

    PZL-Świdnik   Świdnik, k. Lublina / Aleja Lotników Polskich 1    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Czego się u nas nauczysz? Praktycznego projektowania w CatiaV5, Budowy śmigłowca, Podstaw dokumentacji technicznej oraz rysunku technicznego, Podstaw analiz aeromechnicznych i dynamicznych, Charakterystyki materiałowej, Branżowego języka angielskiego (z zakresu budowy śmigłowca).
  • Praktykant / Praktykantka do Zespołu Prawnego

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Stażysta w Dziale BHP

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    24 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie przy realizacji szkoleń wstępnych dla pracowników oraz szkoleń dla podwykonawców; Aktualizacja dokumentacji (instrukcje BHP, ocena ryzyka zawodowego) Wsparcie podczas audytów wewnętrznych; Archiwizacja dokumentacji; Aktualizacja baz danych;
  • Staż w Dziale Spedycji Drogowej

    Wrosped   Starachowice    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Miejsce stażu: Starachowice Zgłoszenia: Kandydaci powinni być zarejestrowani lub gotowi zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starachowicach. Co zyskasz: Zarządzanie transportami i obsługa klientów, Budowanie długotrwałych relacji z klientami, Pozyskiwanie nowych klientów i...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.