Praca.pl Poradniki Studenci
Wakacje za granicą

Wakacje za granicą

 
Wakacje za granicą
Od czasu integracji ze strukturami Unii Europejskiej coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy za granicę. Nie pozostaje również tajemnicą, że z takich wyjazdów będzie korzystało coraz więcej rodaków. Niestety, jako naród ciągle jesteśmy bardziej przekonani do tego co nowe i cudze. Dlatego lepiej brzmi nazwa angielskiego pracodawcy, znajomość języka poparta praktyką i łatwość nawiązywania kontaktów z różnymi kulturami niż te same atuty i doświadczenie zdobyte w kraju. To wszystko ma znaczenie proporcjonalne do tego, jakie cele przed sobą stawiamy. Niejednokrotnie może ułatwić nam taki wyjazd drogę do kariery. Czy jest okres lepszy na podreperowanie budżetu i zdobycie doświadczenia niż wakacje? Za wyjazdem przemawiają statystyki. Instytut turystyki podaje, że za granicę w pierwszym kwartale 2007 r. wyjechało 10,5 mln. Polaków, co stanowiło o 15% więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku. W 2006 r. zanotowano 44,7 mln wyjazdów Polaków za granicę. Już wówczas było to o 9,4% więcej niż w roku 2005. Polacy najczęściej wyjeżdżali do Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoch oraz Czech.

Praca za granicą to świetna okazja do zapoznania się z tym, co nowego w świecie. Takie zajęcie jest jeszcze bardziej cenne jeżeli w zawodzie, w którym się kształcimy dobrze postrzegana jest praktyka za granicą. Takimi zawodami mogą być np. lekarze, pracownicy naukowi, osoby związane z turystyką. Ale także osoby, które myślą o założeniu własnej firmy za granicą. Kiedy przyświeca nam założenie swojej firmy poza krajem to nawiązanie zagranicznych kontaktów staje się bardzo ważne. Płynące z tego korzyści są duże. Nadal jesteśmy w grupie tańszych państw. To dobra zachęta dla inwestorów oraz prognoza dla osób, które chcą kooperować z firmami zagranicznymi. Zainteresowanie Polską jako krajem partnerskim nie będzie malało.

W krajach sąsiedzkich i nie tylko, można spotkać coraz więcej Polaków. Ale oprócz masowych wyjazdów i czerpania wzorców z innych państw w dziedzinie kultury, biznesu – my sami również importujemy wiele rzeczy wraz z naszymi rodakami, którzy wyjechali za granicę. Taką mieszaninę różnych modeli i kultur można by nazwać globalizacją. Gdyby nie jeden fakt. Coraz większe rozproszenie się różnych mediów powoduje, że mamy dostęp do coraz większej ilości informacji. Ale coraz mniej z nich przyswajamy oraz rozumiemy. Dobrowolnie ograniczamy więc swój zasięg i informacje o świecie. Dlatego, warto przez chwilę zastanowić się, co tak naprawdę składa się na atrakcyjność wyjazdu za granicę? Jeśli nie wiemy o Brytyjczykach wiele więcej niż dziesiąt lat temu. Jeżeli tak łatwo jest nam już się porozumiewać ze sobą w różnych częściach świata to nie będzie to na pewno postęp cywilizacyjny. Nie jest to także zafascynowanie obcą kulturą, która w rzeczywistości jest inna od modelu, który mamy w świadomości. Takim czynnikiem są zawsze marzenia o jakiejś innej i może trochę lepszej rzeczywistości. Z kolei to co składa się na takie postrzeganie innych krajów to ich status majątkowy. A więc nic innego niż pieniądze nie skłania nas do wyjazdów zagranicznych.

O pracę za granicą nie jest trudno jeżeli tylko zainteresujemy się wyjazdem odpowiednio wcześnie. Z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że w sezonie jest już komplet pracowników i trudno coś znaleźć. Po drugie – można użyć do tego kontaktów znajomych i ustrzec się przed trafieniem do złego miejsca. Mając większy zapas czasu możemy również poszukać wśród ogłoszeń takiej pracy, która nie będzie dla nas za bardzo uciążliwa.
Niestety, często dzieje się tak, że jadąc do pracy za granicę nie starcza nam czasu na nic więcej. Łatwiej i lepiej jest zorganizować wyjazd ze znajomymi. Jednak zależnie od charakteru naszej pracy oraz współlokatorów może być ciężko spędzać wolny czas na zabawie. Dlatego decydując się na wyjazd za granicę należy się liczyć z tym, że to głównie praca wypełnia nasz wolny czas. Czasem sytuacje, które mogłyby wydarzyć się również w Polsce są bardziej uciążliwe za granicą. Trudni klienci oraz nieuczciwi pracodawcy mogą zdarzyć się także poza granicami naszego kraju. Ale gdy jesteśmy z daleka od bliskich i kraju takie wydarzenia są bardziej dotkliwe. Najlepiej zdecydować się na wyjazd na tyle wcześnie aby móc sprawdzić swojego pracodawcę lub zabezpieczyć możliwość powrotu. Warto również wyznaczyć sobie mapę celów przed wyjazdem zarobkowym. To pozwoli zrealizować je w sposób mniej dotkliwy i obciążony determinacją. Dobrze abyśmy wiedzieli jaką kwotę chcemy uzbierać lub nawet co za nią nabyć (gdyby się zdarzyło, że coś podobnego możemy kupić okazyjnie za granicą). To na pewno da nam komfort psychiczny i pozwoli na zrównoważenie w sytuacji krytycznej. Warto mieć świadomość, że nie musimy tam pracować za wszelką cenę oraz wiedzieć z jakimi priorytetami przyjechaliśmy.

Pracę sezonową możemy z czasem potraktować jako stałe zajęcie. Po porozumieniu się z pracodawcą może istnieć szansa na powrót do pracy w następnym sezonie. Również stali pracownicy coraz częściej są poszukiwani dla zagranicznych pracodawców. To już jednak zupełnie inny charakter takiego wyjazdu. Dzięki temu łatwiej nam również sprawdzić pracodawcę, do którego wyjeżdżamy. Jednak coraz częściej nie myślimy o wyjeździe na stałe tylko o pobycie tymczasowym. Przywożony kapitał w formie doświadczenia, kontaktów oraz zapasu gotówki inwestujemy w kraju. A to jak pokazuje praktyka dobrze sprawdzające się rozwiązanie. Należy oczekiwać, że w pewnej chwili większość naszych rodaków wróci do kraju. Po tym jak różnice materialne nie będą tak bardzo odczuwalne, stracą na atrakcyjności wyjazdy zarobkowe za granicę. Na pewno nie będą one już tak masowe. Aby tak się jednak stało, potrzebne jest otoczenie biznesu, które będzie stymulowało zmiany. A więc nic o nas bez nas, dobrze jest wyjechać i poznać coś nowego. Po powrocie trzeba tylko chociaż cząstkę tego doświadczenia przełożyć na grunt polski a zmiany same nadejdą.
06.06.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta / Stażystka - Dział BHP

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    18 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz zdarzeń potencjalnie wypadkowych; wsparcie w procesie oceny ryzyka zawodowego; uczestnictwo w procesach zarządzania bezpieczeństwem; wsparcie przy przygotowaniu szkoleń...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    18 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Młodszy Konstruktor - Stażysta

    PZL-Świdnik   Świdnik, k. Lublina / Aleja Lotników Polskich 1    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Czego się u nas nauczysz? Praktycznego projektowania w CatiaV5, Budowy śmigłowca, Podstaw dokumentacji technicznej oraz rysunku technicznego, Podstaw analiz aeromechnicznych i dynamicznych, Charakterystyki materiałowej, Branżowego języka angielskiego (z zakresu budowy śmigłowca).
  • Praktykant / Praktykantka do Zespołu Prawnego

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Stażysta w Dziale BHP

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie przy realizacji szkoleń wstępnych dla pracowników oraz szkoleń dla podwykonawców; Aktualizacja dokumentacji (instrukcje BHP, ocena ryzyka zawodowego) Wsparcie podczas audytów wewnętrznych; Archiwizacja dokumentacji; Aktualizacja baz danych;
  • Internship in Finance (FP&A)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    23 godz.
    What the day will look like Close support in various month end activities, Production and distribution of management information, Assisting during budgeting & forecasting cycles, Creation of technical solutions enabling Team to enhance work quality and efficiency, Exposure to multiple Functions...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?