Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Studia podyplomowe – do czego mogą Ci się przydać?

Studia podyplomowe – do czego mogą Ci się przydać?

 
Studia podyplomowe – do czego mogą Ci się przydać?

Jesteś absolwentem studiów I lub II stopnia? Posiadasz dyplom uczelni wyższej? Chcesz ugruntować zdobytą dotychczas wiedzę, a może nabyć specjalistyczne wykształcenie z zupełnie innej dziedziny? Znalazłeś się na rozstaju dróg zawodowych, a szanse awansu zwiększa podniesienie Twoich kwalifikacji? Odpowiedzią na wszystkie te pytania mogą być studia podyplomowe. Te są inwestycją w siebie i we własną przyszłość. Dla kogo są i ile trwają studia podyplomowe? Czym się kierować, wybierając właściwy kierunek i kiedy warto zdecydować się na tę formę kształcenia? 

 

Spis treści

Studia podyplomowe – co to?

 

Studia podyplomowe – w przeciwieństwie do studiów licencjackich czy magisterskich – w dalszym ciągu wydają się nie do końca odkrytą formą kształcenia. Tymczasem jest to propozycja dla kandydatów, którzy ukończyli co najmniej studia I stopnia, czyli posiadają już dyplom studiów wyższych. Absolwenci studiów wyższych bardzo często decydują się na rozpoczęcie studiów podyplomowych po to, by uzupełnić czy poszerzyć wiedzę zdobytą na studiach I stopnia. Wiedza ta, szczególnie na poziomie licencjata, może obejmować jedynie bardzo ogólnikowe zagadnienia i nie zapewni nam specjalistycznej wiedzy, której nośnikiem mogą być właśnie studia podyplomowe. 

 

Warto jednak zaznaczyć, że tak zwana „podyplomówka” nie zawsze jest kontynuacją podjętej dotychczas nauki, a często dotyczy ona całkowicie innych zagadnień i ma niewiele wspólnego z ukończonym kierunkiem studiów. To właśnie dlatego studia podyplomowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zyskać nową wiedzę i umiejętności oraz wyszkolić się w zupełnie innym niż dotychczas kierunku. Co więcej – studia podyplomowe to także mocna karta przetargowa, którą możemy posłużyć się w dotychczasowej pracy i wykorzystać ją podczas negocjacji o awans czy wyższe wynagrodzenie. 

 

Dla kogo studia podyplomowe?

 

Nie tylko studenci, którzy są w trakcie swojej edukacyjnej drogi, ale także absolwenci studiów wyższych bardzo często zadają sobie pytanie, dla kogo tak naprawdę są studia podyplomowe. Niekiedy możemy spotkać się z błędnym przekonaniem, że podyplomówka jest kolejnym etapem kształcenia, który następuje po ukończeniu studiów II stopnia. Tymczasem studia podyplomowe mogą zacząć zarówno absolwenci studiów licencjackich, inżynierskich, jak i absolwenci studiów magisterskich. Nie ma znaczenia wiek słuchacza, ukończony poziom studiów czy ich kierunek. Na podyplomówkę często decydują się zarówno osoby młode, które dopiero uzyskały dyplom ukończenia studiów wyższych, jak i osoby dojrzałe, które mają na swoim koncie już wieloletni staż pracy, ale chciałyby na przykład poszerzyć dotychczasową wiedzę lub też nabyć umiejętności z zupełnie nowej dziedziny. 

 

Ogromną popularnością cieszą się studia podyplomowe dla nauczycieli. Jednocześnie to właśnie oni są jedną z największych grup słuchaczy decydujących się na poszerzenie kompetencji. Studia podyplomowe w ich przypadku to jeden z najłatwiejszych sposobów na uzyskanie dodatkowych uprawnień niezbędnych chociażby do awansu zawodowego czy objęcia kierowniczego stanowiska. Co więcej – zmiany struktury szkolnictwa czy pojawiające się w programie nowe przedmioty wymuszają na nauczycielach nieustanne doszkalanie się. 

 

Ile trwają studia podyplomowe?

 

Studia podyplomowe są formą kształcenia umożliwiającą zrealizowanie konkretnego kierunku w czasie znacznie krótszym niż chociażby studia magisterskie. 

 

Zgodnie z Art. 160 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym studia podyplomowe nie mogą trwać krócej niż dwa semestry.

 

W praktyce to, ile trwają studia podyplomowe, jest uzależnione od zasad funkcjonowania konkretnej uczelni. Zazwyczaj edukacja na tak zwanej podyplomówce trwa rok, natomiast w przypadku niektórych jednostek mogą to być na przykład 3 semestry. Zjazdy odbywają się zwykle w weekendy, raz lub dwa razy w miesiącu.

 

Czy studia podyplomowe dają status studenta?

 

Osoby podejmujące edukację na studiach podyplomowych często zastanawiają się, czy tego rodzaju kształcenie daje im status studenta. Czy uczestnikom studiów podyplomowych przysługują takie same prawa, jak studentom? Wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozwiewa rządowa strona Ministerstwa Edukacji i Nauki, z której wynika, że uczestnikowi studiów podyplomowych przysługuje miano słuchacza, ale nie studenta. 

 

Jak czytamy w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, w sekcji Ministerstwo Edukacji i Nauki:

 

„Studia podyplomowe stanowią inną niż studia wyższe (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie) formę kształcenia przeznaczoną dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych. Prawa studenta nabywa osoba przyjęta na studia wyższe z chwilą złożenia ślubowania. Uczestnik studiów podyplomowych nie jest studentem w rozumieniu ustawy, nie przysługują mu zatem prawa studenta, w tym prawo do stypendium”.

 

Oznacza to, że słuchaczowi studiów podyplomowych nie przysługują żadnego rodzaju studenckie zniżki czy wspomniane wyżej stypendia. 

 

Studia podyplomowe – jaki dają tytuł?

 

Tytuł licencjata, inżyniera, magistra – o ile w przypadku studiów wyższych I czy II stopnia ich zwieńczeniem jest uzyskanie odpowiedniego tytułu, o tyle w przypadku studiów podyplomowych wygląda to nieco inaczej. Zakończeniem tego etapu edukacji jest zwykle egzamin podyplomowy lub obrona pracy dyplomowej, czego potwierdzeniem jest stosowne świadectwo. Nie jest ono jednak jednoznaczne z uzyskaniem wyższego wykształcenia, a same studia podyplomowe nie dają żadnego dodatkowego tytułu. Czy w związku z tym, kształcenie tego typu ma w ogóle sens? 

 

W tej kwestii nie ma żadnych wątpliwości – fakt ukończenia studiów podyplomowych odnotowuje się w CV, co dla potencjalnego pracodawcy jest ważną informacją o samym kandydacie. 

 

Pamiętaj! 

 

Inwestowanie w rozwój osobisty, poszerzanie horyzontów i chęć zdobywania nowej wiedzy z pewnością zadziałają na naszą korzyść i pozwolą zdobyć przewagę nad konkurencją. 

 

Studia podyplomowe – jakie wybrać?

 

Niekiedy decyzja o rozpoczęciu studiów podyplomowych zapada bezpośrednio po uzyskaniu tytułu studiów wyższych, ale równie często chęć ukończenia podyplomówki pojawia się dopiero z wiekiem, gdy chcemy poszerzyć swoje kwalifikacje czy nawet się przebranżowić. W jednym przypadku studia podyplomowe mogą być więc kontynuacją rozpoczętej edukacji na studiach I czy II stopnia, w drugim – oferować nam zupełnie nową wiedzą i ściśle określoną specjalizację. Jakie studia podyplomowe wybrać i czym tak naprawdę warto się kierować? 

 

Decydując się na rozpoczęcie studiów podyplomowych, na początek najlepiej zastanowić się, co chcemy uzyskać poprzez ich ukończenie. Czy zależy nam na pogłębianiu zdobytej dotychczas wiedzy, czy może interesuje nas zdobycie zupełnie nowych kwalifikacji? Odrębną kwestią są także studia podyplomowe dla nauczycieli, które często są jedyną drogą prowadzącą do awansu. Coraz popularniejsze stają się także studia podyplomowe po angielsku, które nie tylko dostarczają nam wiedzy, ale pozwalają także szlifować język obcy. Co również niezwykle ważne – absolwenci studiów podyplomowych anglojęzycznych będą mieli o wiele łatwiejszy start, jeśli chodzi o komunikację w języku biznesowym. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się także studia podyplomowe online, które umożliwiają zdobycie wiedzy bez wychodzenia z domu, za pomocą platform e-learningowych. 

 

Studia podyplomowe po licencjacie 

 

Pierwsza poważniejsza decyzja, która może mieć niemały wpływ na nasz rozwój zawodowy, dotyczy właśnie kierunku studiów licencjackich. Po 3-letniej edukacji, której zwieńczeniem jest obrona pracy i dyplom uczelni wyższej, nadchodzi czas na podjęcie decyzji co do dalszego toku kształcenia. Niekiedy zdarza się, że kierunek, który wybraliśmy na początku swojej drogi, nie do końca jest zgodny z naszymi zainteresowaniami i potrzebami. Innym razem wiedza zdobyta na studiach I stopnia jest po prostu zbyt ogólnikowa i nie daje nam podstaw, na których moglibyśmy oprzeć swoją pracę zawodową. Optymalnym rozwiązaniem zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku mogą być właśnie studia podyplomowe po licencjacie. Podyplomówka to idealna alternatywa dla studiów magisterskich, która pozwoli nam nie tylko ugruntować wiedzę, ale także zdobyć specjalistyczne umiejętności z wąskiego obszaru i wykorzystać je w praktyce. 

 

Studia podyplomowe – rekrutacja

 

Rekrutacja na studia podyplomowe nie powinna nikomu przysporzyć większych trudności. Praktycznie wszystkie uczelnie umożliwiają rejestrację na studia online, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób możemy zgłosić swoją kandydaturę na konkretny kierunek. Tradycyjna rejestracja będzie wymagała od nas złożenia w sekretariacie uczelni niezbędnych dokumentów. Zazwyczaj wśród nich znajdziemy podanie o przyjęcie na studia podyplomowe, dyplom ukończenia studiów wyższych, ksero dowodu osobistego oraz zdjęcie legitymacyjne. W większości przypadków dopełnieniem procesu rejestracji będzie także uiszczenie opłaty wpisowej. 

 

Pamiętaj! 

 

Studia podyplomowe są studiami płatnymi, w związku z czym ich ukończenie zazwyczaj będzie wiązało się z pewnymi wydatkami. Niemniej w szczególnych przypadkach istnieje możliwość studiowania za darmo.

 

Dofinansowanie na studia podyplomowe – dla kogo?

 

Co do zasady, studia podyplomowe wiążą się z pewnymi kosztami. Zazwyczaj semestr studiów podyplomowych to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Dla niektórych może on być barierą nie do pokonania. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że możliwe są także studia podyplomowe za darmo. Takie oferuje niekiedy chociażby Ministerstwo Edukacji i Nauki otwierając dwusemestralne doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli. Bardzo często możliwe jest także uzyskanie dofinansowania do tego typu kształcenia. O wsparcie i dofinansowanie kosztów mogą ubiegać się przede wszystkim osoby bezrobotne i poszukujące pracy, a niekiedy także osoby po 40. bądź 45. roku życia. 

 

Pamiętaj! 

 

Ubiegając się o dofinansowanie studiów podyplomowych, właściwy wniosek oraz wymagane dokumenty należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla miejsca zamieszkania. 

 

Studia podyplomowe – zalety 

 

Rozwój osobisty, ugruntowanie wiedzy oraz zdobycie nowych umiejętności i specjalizacji w konkretnej dziedzinie, a także poszerzenie horyzontów – to najczęściej wskazywane zalety, z jakimi wiąże się ukończenie studiów podyplomowych. Nie jest jednak tajemnicą, że podyplomówka bywa również kartą przetargową, którą możemy wykorzystać podczas rozmów rekrutacyjnych. W oczach pracodawców kandydat mogący pochwalić się świadectwem ukończenia studiów podyplomowych naprawdę dużo zyskuje. Owe świadectwo bardzo często staje się także przepustką do awansu czy czynnikiem będącym podstawą do negocjowania wyższego wynagrodzenia. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    7 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.