Praca.pl Poradniki Studenci
Jak zostać szefem dla samego siebie – kilka słów o wolnych zawodach

Jak zostać szefem dla samego siebie – kilka słów o wolnych zawodach

 
Jak zostać szefem dla samego siebie – kilka słów o wolnych zawodach

O wolnych zawodach mówi się w mediach ostatnio dużo. Coraz więcej w świetle proponowanych zmian, które miałyby ograniczyć samozatrudnienie. Tymczasem, wolny zawód wykonują specjaliści w swojej dziedzinie. To osoby, które ze względu na specyfikę pracy, mogą i powinny współpracować z kilkoma podmiotami gospodarczymi np. tłumacze, rachmistrzowie, radcowie prawni, dziennikarze. Wolny zawód to definicja ze słownika prawniczego, który jeszcze nie doczekał się wyczerpującej wykładni i rozumienia. Najbezpieczniej wskazać na wspólną i akceptowaną definicję wolnego zawodu – jest on „wolnym” dopóki odbywa się na własny rachunek. To rodzaj działalności gospodarczej dający szansę na samodzielne prowadzenie swojej jednoosobowej firmy. Z innych usług, takich jak księgowość korzystamy z zewnątrz. A więc wolny zawód to taki, w którym jesteśmy specjalistami, odbiorcami zleceń, które wykonujemy na zasadzie umowy firma-firma.

W Polsce brak jednolitego modelu interpretacji wolnego zawodu. Ustawodawca polski zrezygnował z próby wprowadzenia do obowiązującego porządku prawnego definicji tego pojęcia, decydując się na rozwiązanie polegające na każdorazowym określeniu wykazu zawodów uznanych jako wolne na użytek określonych przepisów. Przepisy prawa prasowego inaczej regulują kwestię dostępu do zawodu i odpowiedzialności dziennikarza. Podobnie jest z przepisami dotyczącymi innych specjalności. Takie rozwiązanie chociaż nie jest zadowalające dla wykonawców jest wyrazem troski o dobro konsumenta. Mówiąc krótko to ukłon w stronę klienta, który zyskuje gwarancje fachowej obsługi. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 19 października 1999 r. (sygn. akt SK 4/99) wskazał, że treścią wolności wykonywania zawodu jest stworzenie sytuacji prawnej, w której: po pierwsze, każdy może mieć swobodny dostęp do wykonywania zawodu, warunkowany tylko talentami i kwalifikacjami; po drugie, mieć będzie następnie rzeczywistą możliwość wykonywania swojego zawodu oraz – po trzecie, nie będzie przy wykonywaniu zawodu poddany rygorom podporządkowania, które charakteryzują świadczenie pracy. Jest jednak rzeczą oczywistą, że wolność wykonywania zawodu nie może mieć charakteru absolutnego i że musi być poddana reglamentacji prawnej. W szczególności dotyczy to uzyskania prawa wykonywania określonego zawodu, wyznaczenia sposobów i metod (ram) wykonywania zawodu, a także określenia powinności wobec państwa czy samorządu zawodowego. Innymi słowy, konstytucyjna gwarancja "wolności wykonywania zawodu" nie tylko nie kłóci się z regulowaniem przez państwo szeregu kwestii związanych z wykonywaniem zawodu, jak i ze statusem osób zawód ten wykonujących ale wręcz zakłada potrzebę istnienia tego typu regulacji, zwłaszcza, gdy chodzi o zawód zaufania publicznego, jakim jest zawód adwokata czy dziennikarza.

Na podstawie badań w Instytucie Wolnych Zawodów przy Uniwersytecie Aleksandra w Norymberdze wyszczególniono następujące cechy wolnego zawodu:

  • wysokie kwalifikacje i kompetencje zawodowe poparte przygotowaniem praktycznym;
  • czynności zawodowe wykonywane osobiście;
  • szczególną więź o charakterze osobistym między wykonawcą, a odbiorcą świadczenia opartą na zaufaniu a nie tylko na wiedzy i kompetencjach,
  • wysoki poziom moralny wykonawcy;
  • samodzielność i niezależność w podejmowaniu decyzji;
  • osobistą odpowiedzialność za należyte wykonanie świadczenia (zarówno materialną, jak i korporacyjną)

Osoby wykonujące wolny zawód mogą być zobowiązane w drodze ustawy do przynależności do odpowiedniego samorządu zawodowego. Obecnie istnieją następujące samorządy zawodów zaufania publicznego:

  • adwokatów,
  • aptekarzy,
  • architektów,
  • biegłych rewidentów,
  • doradców podatkowych,
  • diagnostów laboratoryjnych,
  • inżynierów budownictwa,
  • komorników,
  • kuratorów sądowych,
  • lekarzy i lekarzy dentystów,
  • lekarzy weterynarii,
  • notariuszy,
  • pielęgniarek i położnych,
  • psychologów
  • radców prawnych
  • rzeczników patentowych
  • urbanistów

O planowanym ograniczeniu wolnych zawodów media dużo ostatnio informowały. Związane jest to z tym, że samorządy ustalają własne reguły rynkowe i zaczynają kontrolować cały sektor. Tak np. było z kontrowersyjnymi zmianami w pisaniu egzaminów końcowych na wydziałach prawa. - Nagminne jest wykorzystywanie przez korporacje zawodowe przyznanej im władzy nie dla dobra ogółu, lecz w celu zabezpieczenia interesów swoich członków - twierdzi Cezary Banasiński, prezes UOKiK. Podległy mu urząd karał już zawodowe korporacje (ostatnio weterynarzy) za np. ustalanie minimalnych stawek usługi – Czytamy w artykule Adama Niklewicza w Gazecie Wyborczej. Dlatego należy się liczyć z możliwymi ograniczeniami wprowadzanymi do pojęcia wolnych zawodów.

06.06.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta / Stażystka - Dział BHP

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    18 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz zdarzeń potencjalnie wypadkowych; wsparcie w procesie oceny ryzyka zawodowego; uczestnictwo w procesach zarządzania bezpieczeństwem; wsparcie przy przygotowaniu szkoleń...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    18 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Młodszy Konstruktor - Stażysta

    PZL-Świdnik   Świdnik, k. Lublina / Aleja Lotników Polskich 1    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Czego się u nas nauczysz? Praktycznego projektowania w CatiaV5, Budowy śmigłowca, Podstaw dokumentacji technicznej oraz rysunku technicznego, Podstaw analiz aeromechnicznych i dynamicznych, Charakterystyki materiałowej, Branżowego języka angielskiego (z zakresu budowy śmigłowca).
  • Praktykant / Praktykantka do Zespołu Prawnego

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Stażysta w Dziale BHP

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie przy realizacji szkoleń wstępnych dla pracowników oraz szkoleń dla podwykonawców; Aktualizacja dokumentacji (instrukcje BHP, ocena ryzyka zawodowego) Wsparcie podczas audytów wewnętrznych; Archiwizacja dokumentacji; Aktualizacja baz danych;
  • Internship in Finance (FP&A)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    23 godz.
    What the day will look like Close support in various month end activities, Production and distribution of management information, Assisting during budgeting & forecasting cycles, Creation of technical solutions enabling Team to enhance work quality and efficiency, Exposure to multiple Functions...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?